Европљани све незадовољнији пријетњама Вашингтона

Најавом санкција читавим секторима руске економије САД поткопавају привреду низа чланица ЕУ, а неке од њих већ су најавиле да ће од Уније тражити одштету уколико се и Брисел придружи америчким настојањима – наводе економски аналитичари. Западни медији коментаришу да најаве предсједника САД Барака Обаме у вези са додатним економским санкцијама могу још више да […]

уторак, април 29, 2014 / 15:46

Најавом санкција читавим секторима руске економије САД поткопавају привреду низа чланица ЕУ, а неке од њих већ су најавиле да ће од Уније тражити одштету уколико се и Брисел придружи америчким настојањима – наводе економски аналитичари.

Западни медији коментаришу да најаве предсједника САД Барака Обаме у вези са додатним економским санкцијама могу још више да искомпликују ситуацију у самом западном блоку.

Питање санкција против Москве већ је озбиљно подијелило ЕУ, а даља ратоборна дејства Вашингтона могу да економски „ударе“ и по ЕУ. Али, можда то и јесте главни циљ САД – коментаришу руски медији.

„Глас Русије“ оцјењује да је Обама претрпио неуспјех у реформисању система здравства и балансирању државног буџета и сада мора хитно да тражи бирачке резерве за своју Демократску странку.

Шта у пракси значе санкције против читавих сектора руске привреде?

Поткопавање читавог комплекса трговинско-економских веза Русије и ЕУ у енергетици, саобраћајној, инфраструктурној, ракетно-космичкој сфери, грађевинској индустрији, металургији, машингорадњи и коначно туризму.

При томе, снажније од других страдаће економија оних држава које су историјски тјешње везане за Русију. А то нису само државе централне и источне Европе, већ и Њемачка, Француска, Шпанија и Италија.

Није случајна све већа забринутост у Њемачкој. У јануару 2014. године предсједник Јоахим Гаук потврдио је да зависност економије земље од спољне трговине захтијева осигурање приступа спољним тржиштима, стабилност у зони њемачких спољнотрговинских интереса и одлучније вођство у послу продубљивања међународне сарадње.

Посљедња теза јасно је алудирала на незадовољство америчким лидерством у свјетским пословима.

Није случајно што је управо Њемачка, према подацима шпанског листа „Ел паис“, стала на чело табора земаља у редовима ЕУ које се негативно односе према антируским санкцијама. Међу њима су Шпанија, Италија и дјелимично Француска.

Низ земаља ЕУ већ је дало на знање Бриселу да ће затражити од њега компензацију губитака због санкција. Лист „Ел паис“ убраја у ту групу Бугарску, Мађарску и Румунију.

ММФ је поставио перспективе развоја ситуације у региону централне и источне Европе у директну везу са даљим развојем ситуације у Украјини. Ескалација полтичке кризе у Украјини носи нове ризике за читав регион, увјерени су експерти ММФ-а.

Жестоке изјаве које се чују у Вашингтону поткопавају нормалне услове за трговину – упозорава аналитичар Компаније ИГ у Мелбурну Иван Лукас, а преноси „Асошијетед прес“.



Оставите одговор