Етиопија: Тјерају људе са имања ради инвеститора
Етиопијске власти протјерале су више хиљада људи са својих огњишта да би њихову земљу дале у закуп страних инвеститорима, што пријети осиромашењу становништва и угрожавању безбједности хране, наводи данас америчка невладина организација "Хјуман рајтс воч" (ХРВ). Најмање 3,6 милиона хектара, што је више од површине Холандије, од 2008. године изнајмљено је страним компанијама или је […]
Етиопијске власти протјерале су више хиљада људи са својих огњишта да би њихову земљу дале у закуп страних инвеститорима, што пријети осиромашењу становништва и угрожавању безбједности хране, наводи данас америчка невладина организација "Хјуман рајтс воч" (ХРВ).
Најмање 3,6 милиона хектара, што је више од површине Холандије, од 2008. године изнајмљено је страним компанијама или је припало држави, а снаге безбједности су насилно приморале становништво да напусти своју земљу, наводи организација за заштиту људских права у извјештају.
Влада Етиопије је у оквиру свог програма "Пресељење у нова села" присилно раселила око 70 000 аутохтоног становништва из западног региона Гамбела, наводи ова организација.
Међутим, како наводи ХРВ, људи су против своје воље пресељавани на просторе без хране, адекватног пољопривредног земљишта, здравствених и образовних установа.
Осим тога, државне снаге безбједности више пута су претиле, нападале и хапсиле мјештане који су се противили пресељењу, додаје ХРВ.
"Хјуман рајтс воч" тврди да су етиопијске власти планирале да наредних година дају у закуп дадатних 2,1 милион хектара.
Масовно пресељење, без адекватног законског поступка, против је међународног права.
Власт у Адис Абеби одбацује наводе ХРВ и категорично тврди да су сви становници који су пресељени адекватно обештећени и да на новим просторима имају боље услове за живот, изјавио је за агенцију Франс прес портпарол владе Берекет Симон.
"У Гамбели и осталим дијеловима земље обезбиједили смо сигурност нашем становништву. Побољшали смо услове живота за 20 000 људи програмом пресељења", истакао је Симон и додао да су саграђени здрвствени центри, школе, куће и путеви за добробит расељене заједнице.
"Нећемо се зауставити, нећемо одустати од нашег програма за развој", потврдио је Симон.
Подстакнути недавном кризом у вези са храном, енергетиком и климом – бројни инвеститори купују велике површине земље у више афричких земаља да би задовољили потребе за биогоривом, житарицама и минералним ресурсима.