Ештон: ЕУ не признаје предсједничке изборе у Абхазији

Европска унија не признаје уставни и законски оквир предсједничких избора у отцијепљеном грузијском региону Абхазији, изјавила је високи шеф ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон. "Европска унија жели и овај пут да нагласи своју подршку територијалном интегритету и суверенитету Грузије, која је међународно призната", рекла је она, преноси РИА Новости. Она је додала да ЕУ […]

недеља, август 28, 2011 / 14:04

Европска унија не признаје уставни и законски оквир предсједничких избора у отцијепљеном грузијском региону Абхазији, изјавила је високи шеф ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон.

"Европска унија жели и овај пут да нагласи своју подршку територијалном интегритету и суверенитету Грузије, која је међународно призната", рекла је она, преноси РИА Новости.

Она је додала да ЕУ жели да нагласи у овом контексту важност женевских међународних разговора ради осигурања безбједности и стабилности у региону.

На предсједничким изборима у Абхазији побиједио је досадашњи потпредсједник Александар Анкваб са 54,9 одсто гласова, рекао је шеф Централне изборне комисије Батал Табагуа. Одзви бирача био је 72 одсто.

Противкандидати су били премијер Сергеј Шамба и лидер опозиције Раул Каџимба, бивши агент КГБ.

Сва тројица су против поновног уједињена са Грузијом.

Предсједнички избори одржани су након смрти предсједника Сергеја Багпаша у мају.

Руски предсједник Дмитри Медведев честитао је Анквабу на побједи, али је Тбилиси оцијенио изборе као нелигитимним, а НАТО је саопштио да их неће признати.

"Алијанса наглашава подршку суверенитету и територијалном интегритету Грузије у оквиру њених међународно признатих граница", рекао је генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен.

Он је додао да одржавање оваквих избора не доприноси миру и трајном рјешењу у Грузији.

Русија има неколико хиљада војника у Абхазији и својим држављанима издаје пасоше.

Аналитичари вјерују да ће побједом Анкваба Абхазија остати територија у руској сфери утицаја, наводи Ројтерс.

Анкваб је послије избора рекао да је Русија њихов стратешки савезник и да ће се ти односи даље чувати и развијати.

Запад је званично игнорисао предсједничке изборе, али наставља да прати ситуацију због могућих тензија између Русије и Грузије на јужном Кавказу, транзиту за нафту и гас из Каспијског мора.

Москва је признала Абхазију и Јужну Осетију, два отцијепљена грузијска региона, као независне државе након рата у августу 2008. године, који је избио након што су руске снаге осујетиле напад грузијских војника на Јужну Осетију.

Венецуела, Никарагва и пацифичка острвска држава Науру признале су Абхазију, али остатак свијета их сматра грузијским.

Као и Јужна Осетија Абхазија је почетком 90-тих година након распада СССР-а одбацила управу Грузије.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор