Енергетска ефикасност у РС: Јавни сектор мора бити примјер осталима

Нацртом закона о енергетској ефикасности у Републици Српској предвиђена је уштеда потрошње електричне енергије од око девет одсто у наредних седам до осам година, рекао је данас у Требињу Милан Јанковић, начелник Одјељења за електроенергетику у Министарству индустрије, енергетике и рударства Републике Српске. Јанковић је истакао да ће јавни сектор бити обавезан да буде предводник […]

уторак, јануар 15, 2013 / 14:51

Нацртом закона о енергетској ефикасности у Републици Српској предвиђена је уштеда потрошње електричне енергије од око девет одсто у наредних седам до осам година, рекао је данас у Требињу Милан Јанковић, начелник Одјељења за електроенергетику у Министарству индустрије, енергетике и рударства Републике Српске.

Јанковић је истакао да ће јавни сектор бити обавезан да буде предводник у рационалном управљању енергијом.

На јавној расправи о Нацрту закона, Јанковић је рекао да је уштеда на том нивоу обавеза која се мора испоштовати, а да Српска има потенцијале за значајне уштеде.

„Закон је добрим дијелом усклађен са европским директивама за области енергетске ефикасности и манифестује одговорност државе и Владе Републике Српске за рационално кориштење енерегије, али и одговорност према будућим генерацијама којима треба да оставимо ресурсе, као што су необновљиви извори енергије“, рекао је Јанковић.

Подсјећајући да је овај нацрт закона пионирски подухват ресорног министарства, Јанковић је истакао да је то покушај да се уведе више реда у потрошњи, рационалном управљању и кориштењу енергије.

„Под енергијом ће се у закону сматрати електрична енергија и други видови енергије. Овај закон одражава оне захтјеве који ће бити постављени у наредном периоду приступања ЕУ“, рекао је Јанковић.

Он је додао да ће, према овом закону, дистрибутери енергије као што су електродистрибуције, али и дистрибутери топлотне енергије и гаса, имати обавезу да крајњим потрошачима наметну и дају инструкције за рационално управљање и кориштење енергије.

„Осим тога и читав јавни сектор Републике Српске имаће обавезу да буде предводник у рационалном управљању енергијом, јер треба рационално и одговорно да се понаша према трошењу буџетских средстава, а самим тим и према потрошњи енергије“, истакао је Јанковић.

Друга јавна расправа о Нацрту закона о енергетској ефикасности биће одржана сутра на Палама.



0 КОМЕНТАРА

  1. Један од начина уштеде енергије јесте добра изолација на стамбено-пословним објектима. Док је у Аустрији норматив да дебљина стиропора у фасади буде минимум 20 цм, а у објектима у којима бораве дјеца и до 40 цм, код нас се раде зграде у којима дебљина стиропора само 3 цм. Тако у непосредној близини зграде у којој радим, зида се зграда на којој је дебљина стиропора 3 цм.
    Да не причам о пумпама које у зграде убацују пречићен ваздух.
    На жалост, још дуго ћемо ми бити енергетска неификасна држава.

Оставите одговор