Електропривреда у губитку 159 милиона

Мјешовити холдинг Електропривреда Републике Српске у финансијском извјештају за прошлу годину навео је да је губитак предузећа на крају прошле године износио 45,8 милиона марака, док је независна реизорска кућа утврдила да је тај губитак, због неадекватне исправке потраживања, далеко већи и да је премашио 159 милиона марака, открива портал Капитал.

недеља, октобар 9, 2016 / 17:17

Мјешовити холдинг Електропривреда Републике Српске у финансијском извјештају за прошлу годину навео је да је губитак предузећа на крају прошле године износио 45,8 милиона марака, док је независна реизорска кућа утврдила да је тај губитак, због неадекватне исправке потраживања, далеко већи и да је премашио 159 милиона марака, открива портал Капитал.

Независна ревизорска кућа „Дилојте“ дала је „Електропривреди РС“ мишљење са резервом и упозорила да би због недостатка обртне имовине предузеће могло доћи у ситауцију да не може у року извршавати доспјеле обавезе.

Ревизори су указали да је МХ „Електропривреда“ лани пословне приходе приказала већим за 21,3 милиона КМ него што заиста јесу те тиме нето губитак исказала мањим за тај износ.

Такође, навели су и да је руководство „Електропривреде“ извршило обезврјеђење свих потраживања за која сматра да постоји вјероватноћа да неће бити наплаћена, али су нагласили да та исправка није адекватно извршена те да је по том основу нето губитак исказан мањим за 89,7 милиона марака.

Дугорочно репрограмирана потраживања „Електропривреде“ од купаца износе 22,3 милиона КМ, а потраживања од купаца по основу испоручене струје, услуга и затезних камата на крају 2015. су износила 210,8 милиона КМ.

„Руководство холдинга је извршило обезвријеђење за сва потраживања за која сматра да постоји вјероватноћа да неће бити наплаћена. Међутим, нисмо се могли увјерити у адекватност извршене исправке вриједности и сагласно томе сматрамо да није извршена адекватна исправка вриједности дугорочно репрограмираних потраживања за додатних 21,5 милиона КМ, односно за потраживања за струју и камате за додатних 68,2 милиона КМ. У складу са тим, трошкови исправке вриједности и нето губитак за 2015. годину су мање исказани за 89,7 милиона КМ“, наведено је у ревизорском извјештају.

Ревизори су истакли и да је „Електропривреди“ у Банци Српске блокирано 12,8 милиона КМ дугорочних и краткорочних депозита.

„Руководство холдинга је извршило обезврјеђење дијела дугорочно и краткорочно орочених депозита код ове банке. Обезврјеђење није извршило само једно зависно предузеће, па је због тога нето губитак текуће године исказан мање за 2,5 милиона КМ“, додаје се у извјештају.

Истиче се да је у консолидованом билансу успјеха исказан нето губитак холдинга од 45,8 милиона КМ, док су краткорочне обавезе друшвта биле мање од његове обртне имовине за 216,4 милиона КМ.

„Међутим, узимајући у обзир корекције обртне имовине које би било неопходно извршити у консолидованим финансијским извјештајима за 2015. годину, а које су наведене у основама за мишљење са резервом, недостатак обртне имовине је значајно већи и може утицати на то да холдинг не буде у могућности да измирује доспјеле текуће обавезе у року доспијећа“, истакнуто је у извјештају.

Поред тога, нето готовина предузећа је на крају прошле године била самњена за 26,7 милиона КМ у односу на годину раније.

Међутим, руководство „Електропривреде“ очекује да ће тешкоће у пословању бити превазиђене наводећи да је планом пословања предвиђено повећање прихода, побољшање наплате доспјелих потраживања, као и принудне наплате који ће побољшати ликвидност предузећа.

Ревизори су упозорили и да се холиднг и његова зависна предузећа повремено јављају као тужене стране у судским споровима, а укупна вриједност тих спорова износи 1,6 милијарди КМ без евентуалних затезних камата.

Најзначајнија је тужба „Електрогосподарства Словеније“ које од зависног предузећа РиТЕ „Угљевик“ тражи накнаду штете у износу од 1,48 милијарди КМ.

У извјештају је наведено и да су дистрибутивни губици електричне енергије у 2015. години на нивоу холдинга износили 11,68 одсто од преузете електричне енергије са преносне мреже. Ови губици су смањени у односу на годину раније када су износили 12,05 одсто.

Шупић: Трошкови за Фонд солидарности највише утицали на губитак

Вршилац дужности извршног директора за економско финансијске послове „Електропривреде РС“ Благоје Шупић каже за Kaпитал да је ово предузеће лани имало трошак од 24 милиона КМ само по основу обавезе за Фонд солидарности што је највише утицало на губитак предузећа.

„Када је у питању губитак од 46 милиона КМ који смо ми исказали, поред Фонда, на негативан резултат је утицала исправка потраживања од Банке Српске која је у ликвидацији, а по том основу је исправљено сигурно око четири или пет милиона КМ. Такође, значајан дио – око седам или осам милиона односи се на исправке по тужбама против РиТЕ „Угљевик“, нагласио је Шупић.

Када су у питању замјерке ревизора које се односе на неисказан далеко већи губитак, Шупић каже да се то односи на потраживања која су стара 20 година и која би у складу са рачуноводственим стандрардима требала да буду исправљена, а нису.

„Наш губитак у прошлој години је био је 46 милиона. Сва потраживања која су старија од годину дана, у складу са рачуноводственим стандардима, треба да се исправе и да представљају губитак текућег периода. У овом случају то су потраживања која се акумулирају уназад 20 година и маса тога је наплатива. Нико не може да каже да та потраживања неће бити наплаћена, овдје се ради само о рачуноводственом стандарду који је превише крут за „Електропривреду РС“, нагласио је Шупић.

Он је истакао и да „Електропривреда РС“ очекује позитиван резултат у овој години.



Оставите одговор