Електропривреда ХЗ ХБ имала пет милиона КМ у Бобар банци

Електропривреда ХЗ ХБ д.д. Мостар орочила у је у бијељинској Бобар банци пет милиона КМ прошлогодишње добити. Како је банка пропала и одузета јој је лиценца за рад, ЕП као и многи други не може узети свој новац назад, пише Кликс. У Електропривреди Мостар су потврдили да су орочили новац у бијељинској банци те да […]

четвртак, јануар 22, 2015 / 11:38

Електропривреда ХЗ ХБ д.д. Мостар орочила у је у бијељинској Бобар банци пет милиона КМ прошлогодишње добити.

Како је банка пропала и одузета јој је лиценца за рад, ЕП као и многи други не може узети свој новац назад, пише Кликс.

У Електропривреди Мостар су потврдили да су орочили новац у бијељинској банци те да ништа од тог износа још нису добили.

“Електропривреда ХЗ ХБ д.д. Мостар у складу са уређеношћу банкарског сектора у БиХ те активним регулаторима за банкарско пословање које надгледају рад банака није имала никаквог простора за сумње у исправност лиценце за пословање Бобар банке, која је у конкретном случају заједно са још девет банака била позвана да достави понуду за краткорочно орочење од три мјесеца, за средства износа пет милиона КМ”, наводе у Електропривреди.

Кажу како су позив за орочење доставили на адресе укупно 10 банака у БиХ те је седам банака одговорило и послало понуде.

“Бобар банка а.д. Бијељина доставила је понуду са највећим постотком и износом камата за тражено раздобље орочења средстава, заједно са својом тада важећом документацијом и лиценцом о активном учествовању и раду на банкарском тржишту БиХ, те није било никакве препреке да ЕП ХЗ ХБ д.д. Мостар ту понуду и прихвати. Орочење ЈП ХЗ ХБ д.д. Мостар је истекло 11.12.2014. године”, речено је у Електропривреди ХЗ ХБ.

У ЕП ХЗ ХБ наводе како новац орочавају у више различитих банака и са различитим роковима доспјећа како би се остварила додатна средства, тачније приходи од камата.

Уговор о орочењу са Бобар банком је потписан на приједлог надлежне комисије у ЕП ХЗ ХБ.

“Инсинуација како потенцијално једна или ужи круг особа може у јавном подузећу донијети и потписати одлуку или уговор је нетачна и штетна”, наводе у ЕП ХЗ ХБ, иако у својим питањима која смо им упутили такво што нисмо ни инсинуирали.

Такође, наводе како су и раније пословали с Бобар банком, односно орочавали новац.

ЕП ХЗ ХБ није добила назад ниједну марку након што је банка пропала. Агенција за банкарство РС је 27. новембра 2014. године именовала привременог управника Бобар банци, а то је датум прије истека орочења ЕП те је Агенција за банкарство РС 23. децембра 2014. године одузела Бобар банци дозволу за рад и покренула поступак ликвидације.

Ликвидациони управник је позвао повјериоце да у року од 60 дана од 29. децембра пријаве потраживања од Бобар банке.

“Ми се у ЕП ХЗ ХБ држимо наведене правне процедуре за конкретну ситуацију и предузимамо све законске мјере на рјешавању тог проблема. Такође, сматрамо како надлежни регулатори за банкарски сектор у БиХ подузимају све акције те ће на њима и истрајати како би сви депоненти и повјериоци добили свој новац, јер је у питању углед сектора који почива на повјерењу”, рекао је за Марио Фофић, портпарол ЕП ХЗ ХБ.



Оставите одговор