Економска криза: Крај епохе, сумрак империје

Дубина економске драме кроз коју пролази западни свет потцењивана је од самог почетка. Пише: Небојша Катић Већина анализа је кризу карактерисала као уобичајени циклични феномен, који се од претходних разликује само по интензитету. Према том тумачењу, не догађа се ништа што се не би могло разрешити мерама економске политике, а дебата се своди на питање […]

уторак, август 23, 2011 / 09:08

Дубина економске драме кроз коју пролази западни свет потцењивана је од самог почетка.

Пише: Небојша Катић

Већина анализа је кризу карактерисала као уобичајени циклични феномен, који се од претходних разликује само по интензитету. Према том тумачењу, не догађа се ништа што се не би могло разрешити мерама економске политике, а дебата се своди на питање оптималне фискалне и монетарне политике и њиховог комбиновања. Проблеми који не јењавају приписују се неодговарајућем избору економских алата, као и спорости и нејединству политичких елита у борби са кризом.

Како време одмиче, како се економске невоље умножавају и социјалне тензије неконтролисано бујају, ставови с почетка кризе ће морати да буду преиспитани. Пре или касније, анализе ће неизбежно морати да размотре и шири контекст у коме се криза одвија.

Више је разлога због којих су сложени дубински процеси остали скривени до данас, али један од најважнијих је свакако везан за тријумфализам Запада после пропасти социјализма. Тај тријумфализам је нарастао до инфантилности гушећи квалитет економске мисли, али и умртвљујући друштвену мисао у целини.

Негде у том победничком шенлучењу изгубљен је смисао за велике историјске синтезе, за сагледавање дубљих економских и социјалних процеса и њихових узрока. Мислиоце су заменили фах идиоти, социјални техничари и пропагандисти са својим плитким анализама и питким слоганима. Та поједностављена представа о свету створила је амбијент површности и празног оптимизма какав вероватно није виђен никада раније, бар не од века просвећености.

Шта би рекли Маркс, Бродел, Ариги…

Да би се разумели процеси који су у току, да би се у хаосу препознала законитост, не би сметало да се Маркс и марксисти прочитају још једном. Упркос предрасудама и често примитивним критикама на њен рачун, марксистичка анализа је и данас актуелна, мада синтеза носи снажан идеолошки и детерминистички набој.

Управо због таквог набоја можда је боље садашњу кризу посматрати очима великог, иако маргинализованог историчара капитализма, Фернана Бродела. Полазећи од Бродела, социолог и политекономиста Ђовани Ариги прави одличну историјску синтезу којом се може објаснити и криза кроз коју капитализам управо пролази. Своје ставове Ариги је најкомплетније изнео у књизи „Дуги двадесети век". Узгред, Ариги је, између осталих теоретичара, при руци имао и Маркса, Вебера, Шумпетера и Полањија – различити углови ових мислилаца помогли су му да своје ставове ослободи од сваке идеологије.

Ариги идентификује четири епохе (или циклуса) акумулације капитала којима је сукцесивно увек доминирала друга нација. На пиједесталу капиталистичке моћи, Ђенова, Холандија, Велика Британија и САД смењују се од 15. века до данас. Како се време убрзавало, циклуси доминације постајали су све краћи, а пред крај сваког циклуса јављао се увек исти феномен – профити у реалној економији су убрзано падали услед јачања конкуренције и капитал се селио у финансије и сферу финансијских шпекулација, где су профити били највећи.

Непосредно пред свој пад, свака од претходних империја је доживљавала нови краткотрајни узлет (belle épоquе), који се ослањао управо на финансијски капитал. Недуго затим следио би коначан пад и велика смена, када је нова сила преузимала доминантну позицију. Период потпуне доминације финансијског капитала увек је био најзначајнији сигнал краја епохе и смене владајуће силе.

У контексту Аригијеве анализе, процес доминације финансијског капитала започео је седамдесетих година прошлог века у САД и био је јасан наговештај кризе и почетак краја америчке хегемоније. Историја двадесетог века у великој мери следи претходне моделе. Уочавају се ипак две битне разлике или одступања од раније матрице.

Пад економије није и пад војске

У свим претходним епохама, државе лидери су своју војну и економску моћ губиле истовремено. Данас, сасвим нетипично, САД губе економску моћ у корист нових лидера са Далеког истока (Кине пре свих), али и даље задржавају своју војну надмоћ. На сцени је нови феномен – бифургација моћи, у Аригијевим терминима.

Друга аномалија и разлика у односу на претходне периоде јавља се код токова капитала. Све раније завршне фазе одлазеће епохе карактерисала је сеоба капитала, од старог ка новом лидеру. Данас, на крају ове последње епохе, Америка и даље усисава капитал, и то управо капитал нових лидера који су сада и њени највећи кредитори.

За разлику од предходних епоха, када би стара сила била потпуно надјачана и потиснута, ова последња епоха капитализма је другачија. Опадање америчке моћи је више последица њеног отпора променама и одбијања да се прилагоди новим реалностима. То одбијање носи опасност да свет буде гурнут у политички и економски хаос. У том смислу америчку политику од 11. септембра 2001. до данас Ариги назива самоубиством велике силе.

Сва је прилика да смо сведоци краја или краха једне епохе капитализма. Како ће изгледати нова епоха, да ли ће се и како капитализам поново трансформисати, колика ће бити цена промене и ко ће је платити, показаће време. Тектонске промене какве се управо одвијају биће видљивије протоком времена и са временске дистанце. Једно је ипак сигурно, ништа више неће бити као пре.



0 КОМЕНТАРА

  1. Небојша годинама пише своје бритке економске анализе из Лондона и објављује прије свега у Политици а и у Новом Стандарду откад је покренут.
    И прије ове велике кризе, он је о њој писао!? Те своје посланице Србима није престајао писати ни онда кад је схватио да то нема ко читати у Србији. Никад није био члан сорошевих структура па тако и није долазио у обзир иако је експерт над експетима у односу на „Ђенкину организацију“ Г17+ и њене фах идиоте Динкића и Лабуса.
    Једноставно, ако ниси у структурама, не можеш бити ни у власти Империје…

  2. Lijepo je pročitati ovakve analize. Bez obzira slagali se mi ili mislili drugačije – određeni argumenti su tu.

    Ja ću se osvrnuti na neke bitne elemente koji su izostali u priči Gdina Katića. Kapital već odavno nije nacionalno obojen i SAD su već odavno u toj novoj multinacionalnoj raspodjeli kapitala – podobro zakinute. Kapital nema nacionalni predznak i on se vodi neki drugim ciljevima.

    U vremenima krize kapital se posebno kloni rizika i mi smo danas upravo u toj fazi. Tu fazu obilježava povrat kapitala (i ne samo kapitala) u nacionalne okvire. Pametnije je zadržati kapital u uređenim i stabilnim sistemima – nego investirati ga u banane republike sa namjerom iskorišćavanja jeftine radne snage i sirovina.

    Predviđam neke nove i velike tehnološke iskorake, velike i nove infrastrukturne radove i investicije u razvijenim privredama… neki novi Nju Dil u kome će se velike i stabilnije ekonomije okrenuti sebi i svojim problemima. Očekujem i da SAD krenu za njemačkim primjerom i da se okrenu tradicionalnim privrednim granama i tradicionalnim izvorima rasta i razvoja.

  3. Почевши од индустријске револуције па до данас, погријешили су сви они који су се у ма којем тренутку кладили против англосаксонаца. Не постоји ни један разуман аргумент да би се и данас било ко кладио против њих. Војно-политичка и економска моћ си и дање немјерљиво снажно на страни западног свијета. Сједињене Америчке Државе имају можда и пет пута мање становника него Кина, а преко два пута већи укупни национални доходак. Изазови свјетске економије нису ни најмања тајна, а захваљујући тековинама западне цивилизације и глобализације о њима могу да контемлирају и локални мулци који су и даље опијени бајкама о српским златним кашикама.

    Што се аутора блога тиче, њега бих упитао је ли он већ спаковао кофере и спрема се да пресели у Шангхај, па да види има ли тамо икаквих проблема. Ако да, онда бих му био склон понешто и повјеровати, а ако несели, могу рећи да је обични демагог који се усидрио у финансијском центру свијета Лондону и додано одатле пали ове локалне мулце.

    1978, није потпуно јасно има ли модерни развој технологије могућност да уради нешто кључно у смислу замаха повећању продуктивности и ефикасности економије (националне и међународне) који би био значајан. У САД можда и има утицаја у малим траговима, али на нивоу цијелог свијета сигурно за сада не. О проблему продуктивности се воде расправе већ више од 20 година, а и Нобелове награде за економију су одлазиле ауторима који су се тим бавили. Понеки од великана су у том погледу изразито скептични и са њиховим закључцима свакако треба рачунати. Како год, западни свијет ће бити главни мотор развоја цијелог осталог свијета бар до краја овог вијека, а шта ће се конкретно десити, гдје ће се успоставити равнотежа дужника и повјерилаца и како, то ћемо тек видјети. Прилично сам сигуран само да ће се најмирније раздобље у историји човјечанства свавако продужити. Надам се да ће локалне будале знати бити дио таквог мирног свијета.

  4. Ad Hoc

    пратим ваше коментаре.. претпостављам да сте економиста? имам једно питање: како се могу одвајати нпр. америчка од кинеске привреде???

    америчке фирме и појединци улажу огромне новце у кинеске фирме од грађевинских, преко оних који граде жељезнице до осигуравајућих кућа, банака, интернет технологија итд.. практично су сувласници тих фирми. директор кинсеске ексим банке преко које се врше улагања је у исто вријеме један од директора ММФ-а . Кина (и Индија) проводе огромне инфраструктурне пројекте у афричким земљама – градња хидроцентрала, пруга, цеста, увођење мобилне телефоније, изградња телекомуникационог сектора и сл. Сорош Менџмент фонд има значајна улагања у кинеске фирме, Кока Кола је доле, Американ еџпресс, Гордон енд Сакс и многе, многе друге…Како се може повући линија између онога што се зове кинеска привреда и онога што се назива америчка привреда???

  5. Ad hoc, 23.08.2011. 13:21:06

    хохохо..јбт који фијук, ало бре има ли уредник овдје да заустави ово лудило ад хока, супер хика, ово ко балкански шпијун 2, чворовић на американски начин..клинтон вас је убијао, али вас није довољно убио..

    шта је ово, јбт. ја сам јутрос примјетио да је комшиница слупала ново ауто, јбг то ти је то кад „локални мулци“ раде против интереса велике америке, сад ће то преко осигурања, па ово, оно, ето како „локални мулци“ уништавају свјетску економију једне свјетске суперсиле..требаш то јавити одмах американцима, да знају шта им овдје спремају „локални мулци“, а они то у инат раде и једу виљушкама баш све у инат америци!
    а онда је мрмот размотао чоколаду..јбт, ово је стварно овдје неко обданиште или дом закашњелих пубертетлија, шта значе ове пријетње неком или нечему, да ће се можда хапсити сви који носе дрвени крст око врата? јер је то директан удар „локалних мулаца“ на западни систем!?
    о јбмт животе, скоте…

  6. Браво алекс! То је Кимерика (Кина – Америка). Управо се та линија разграничења тешко може повући, јер са глобализацијом дио функција државе који је постојао до данас пребацује на мултинационалне корпорације и институције. То је општи тренд који неће поништити државу, али даје потпуно нови окус цијелом свијету, а тај окус ми осјетимо као горчину, јер смо мала нација која се на свјетској прекретници јако тешко сналази. Један од највећих проблема у САД је баш њихов јогунасти покушај да се затворе за утицај страног капитала и дотока људи и док се не ослободе тих покушаји имаће додатне застоје у развоју. Оно што је важно разумјети, запад је идејно и научно још увијек свјетлсоним годинама испред свих осталих, а док се то не промијени проћи ће још јако много година. Такође, сваки дио свијета има своје економске проблеме и посматрати запад изоловано је бесмислено погрешно, поготово у свјетлу смијешних локалних мулаца које је запад ишамарао по лабрњи, па га сада ирационално мрзе и који мисле да би економски пад запада нешто донио не-западном свијету. Не-западни свијет се развио и подигао баш захваљујући даху глобализације и развоја који је кренуо са запада и тај повјетарац ће још јако дуго дувати у том смјеру.

  7. Ad hoc, 23.08.2011. 14:38:16
    Немој бре да се секираш, опуштено, пусти кимерику, попи’ пиво..а онда сједи пред продавницу у свом селу, твоји сељаци су поносни на тебе и воле да чују како причаш о кимерици и марсовцима…хехехехе..:P

  8. Чему расправа о било чему са креатуром која се сама изјаснила да је не занима ништа сем новца и САМО НОВЦА?!
    Са моралном наказом чији је хуманизам на нивоу бактерије а која је оргазмички узбуђена војно индустријском моћи Империје не вриједи разговарати колико је новац крвав.
    Сво моралисање у вези савременог економског поретка се код овог дегенерика чије се „Ад хок“ поштење и људство може мјерити са поштењем ад хок хашког суда, своди на провјеру новчаница на кривотворење!:D
    Шта такве свиње у људском облику могу понудити двадесет првом вијеку осим свога АПЕТИТА и евентуално цријева за израду кобасица?!
    x-(

  9. Ево опет ове пијане бубашвабе, Божидара. Ти одвратна стоко не можеш ни да расправљаш било о чему, јер ти је спектар назови знања везан само за ствари које су интересантне једино будалама које су ти блиске по менталном заостатку. Лако је њих овдје препознати, да их опет све не именујем. Оно о чему ти пишеш се своди на бапске приче и средњевјековне клетве, па баш толику вриједност и утицај на овај свијет и има. Помало подсјећаш на оно загребачко ђубре Мамића, једино што је непознато је да ли си фукара његовог ранга која краде и пљачка кријући се иза проповједи о народу и моралу или си посрани гољо који се бори да извуче пар сто марака мјесечно. Некако ми се чини да би могао бити овај први, али неважно какав си – толико си посран и разјебан да си одвратнији од садржаја који поврати сеоски смрдљиви пијанац.

  10. Ти си болестан и потпуно луд, репата стоко! У свом суманутом делиријуму једино си у дилеми би ли више волио да будеш средњевјековни Турчин који набија на колац или монструозни ложач нацистичких пећи. Лоботомија коју си спровео сам над собом је дала резултат. Цијела историја и све оно што се у прошлости дешавало ти се измијешало, па не знаш ни гдје удараш, ни шта би рекао, а идоли су ти највеће сподобе и зликовци. Одвратна си прљава наказа и у свом потпуном психичком распаду који доживљаваш си се усмрдио као распала и трула лешина.

  11. herc64

    Зар нису мало чудне те анализе па таман и нобеловаца који све што се дешава сваљују на леђа грађана који к`о бива „живе преко својих могућности“? Зашто не спомињу оно што је Ad hoc само површну споменуо: корпоратизацију јавне сфере? како то утиче на процесе? како велике корпорације заобилазе законе, поткупљују политичаре, избјегавају порезе, третирају раднике, покрећу ратове, онемогућавају развој друштва, колико се новца тим путем „изгуби“?? како ће, чак и да је истина да ће Европа и УСА стагнирају, исте те корпорације наставити да раде поптуно исто само на другим континентима?? како корпорације имају власнике који такође имају одговорност..
    како се у неким случајевима ипак покушавају „привести лицу правде“ али захваљујући новцу плаћају своја избављенја.. ево, најсвјежији случај: пријава против Голдман Сакса због улоге у финансијкој кризи: http://www.guardian.co.uk/business/2011/aug/23/goldmansachs-banking
    не ради се ту ни о каквим природним процесима већ о невиђеној корпуцији од дна до врха…и ко је плаћао одржавање овог скупа нобеловаца???

  12. aleks, 24.08.2011. 12:20:50
    izgleda da se nismo dobro razumjeli i ja se potpuno slazem sa navedenim i mozda je ono sto si naveo jaci razlog zbog cega tone zapad nego problemi u privredi a u svakom slucaju ide u prilog mom misljenju da zapad tone. htio sam da kazem da se ad hoc i ramo drze svojih teorija kao pijan plota samo sto je ad hocov plot u londonu a ramin u savniku i mozda malo truo.

  13. Ovo je već pomalo zabrinjavajuće koliko ljudi nisu u stanju da razumiju ono što piše u više od pet redova. Herc, prvo, ako misliš da ću ja sa svima raspravljati kad zakače tekstove i klipove sa youtuba, onda treba da znaš da neću. Ja ne kačim nikakve tekstove, već argumentovano iznosim stavove koji se tiču ozbiljnih stvari koje utiču na svačiji život. Za razliku od kohorte ludaka ovdje, ja pišem o životu realnih ljudi.

    Drugo, gdje sam ja to rekao da zapad nije u krizi? Gdje sam ja to rekao da zapad nikad neće pasti na drugo ili zadnje mjesto? Utuvi jednom u glavu, ja kažem da taj pad zapada generacije koje sada žive, pa ni njihova djeca NEĆE DOŽIVJETI. Kriza zapada se NE MOŽE posmatrati izolovano u globalnom i nadnacionalnom kretanju ljudi i kapitala. Upiri ti koliko god hoće, ali ni za ko zna koliko godina Kina neće prestići USA po nacionalnom dohotku čak ni apsolutno, a po nacionalnom dohotku po glavi stanovnika, to se neće desiti ko zna koliko decenija, da ne kažem neku veću mjeru. Kad ostariš još jedno 10 godina, pa vidiš da nije došlo do sloma zapada, tad ćeš vidjeti ko se drži pijan plota.

    Posebno ćeš vidjeti ko se drži pijan plota, ako se ne integrišemo u okruženje, a svi dugovi nam dođu na naplatu. Posebno će to vidjeti oni koji će shvatiti da između Kine i SAD nema velike razlike kad je lova u pitanju (čini mi se da ni Kinezi ne daju kredit bez kamate, zar ne?)

  14. „Ja ne kačim nikakve tekstove, već argumentovano iznosim stavove koji se tiču ozbiljnih stvari koje utiču na svačiji život.“

    Ad Hoc

    а какво је мишљење вас економиста о утицају корупције на „привреду“ и мотивацију становништва за прилагођавање и интеграције? Рецимо, топлана или водовод (потпуно свеједно) купи пословни простор по 3 пута већој цијени од тржишне а да би то исплатила повећа цијену гријања или воде уз објашњење да је то, ето, због тога што дуго није било повећања.. у том случају, шта савјетујете грађанима – да простудирају начин како се формира цијена гријања и воде, па кад то ураде да пробају доћи до докумената који пружају тачне информације о правим разлозима за то повећање а након тога да, уз претходно изучавање правосудног система, припреме тужбу или, опет, уз претходно проучавање банкарског пословања дигну повољан кредит да плате ту цијену (мислим пословни простор, и то све уз рад и свакодневне обавезе или да једноставно – не плаћају тј. прекрше закон.
    Или, да сви упишу и заврше економију или право?

  15. Adhoc,24.08.2011.14:10:33 „JA sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova osim Mene“. odnekud mi zvuci poznato ali sam tu skolu vec prosao tako da takvo ponasanje ne pali kod mene a ti se upravo tako ponasas. ja nigdje nisam napisao da ce kina preteci sad naredne godine,mislim da sam negdje naveo 20 god i mislim da je to realno i za razliku od tebe ne vrijedjam nikog ko misli drukcije.sto se tice argumenata najvise lice na one „moje lizalo je ljepse“ i izgleda da samo tebi djeluju kao argumenti.sto se tice eu ne mogu se sjetiti da su ikad ikome dali nesto bez licnog interesa,skeptican sam i samo se drzim narodne „besplatan je samo sir u misolovci“ doduse posto dobar domacin ponekad pocisti dvoriste mozda i oni ociste svoje a mi bi od toga imali koristi mada mi se cini da od toga nema nista jer bi prvo ocistili kucu a korupcije i ostalih sranja ima i kod njih koliko hoces.osim toga ako smatras da je tvoje znanje skupocjeno i da ne vrijedi „bisere pred svinje“ ja licno nikad nikog nisam molio za komentar.

  16. Алекс, ми не знамо за правну државу, већ само за политичку. Политичка држава као прихватљиву узима и нелегалну приватизацију и корупцију и читав низ одвратних негативности. Нелегална приватизација би могла изродити насилну прерасподјелу имовине, али то још остаје да видимо, обзиром да процеси још нису завршени. Има ту још лешина које треба раскомадати. Написати било шта о корупцији би било сувишно. Земља у којој се не суди ни за корупцију, ни за нелегално присвајање имовине се урушава и сама ту силу деструкције неће моћи зауставити.

    Шта да раде грађани у борби против корупције? Ја бих рекао, тежимо ка ЕУ! Ништа паметније, а реално ми не пада на памет.

  17. aleks, 24.08.2011. 12:20:50
    aleks svaka cast,nakon posla sam jos jednom procitao pazljivo komentar i mislim da je ubjedljivo najbolji na ovu temu samo mozda bi trebao malo ici u sirinu.naime mislim da si jako blizu sustine problema i da je sustina problema upravo ovo a ostalo su posljedice, korupcija,kradja i sve ostalo imaju iste posljedice i kod nas i na zapadu samo sto je kod njih ambar jos pun,ili bar nije prazan kao kod nas,pa se teze primjeti kad zahvatis ali svaki ambar ima dno pa i njihov, problem je sto je su kod njih ljudi konformisti kao i kod nas pa se niko ne buni dok moze zagrabiti makar malo ali ce biti veselo kad dodju do dna.ne bih se slozio da ce te korporacije raditi isto to samo na drugom mjestu jer im to moze dozvoliti samo stoka kao mi bas bi volio vidjeti kako ce to raditi u kini rusiji a i brazil je nesto jogunast.doduse mozda mi mali imamo samo mogucnost biranja manjeg zla jer ako nesto pokusamo prodjemo kao jugoslavija irak ili libija ali i mali izbor je izbor a ovo sad je nista a krivci nisu u njujorku nego u bl i sa.

  18. Постоји реалност, која је неминовна да смо ми у неком степену окупације, иако још нисмо дефинисали у ком, поуздано се може утврдити да смо ту окупацију дјелимично прихватили нажалост као народ сами својом вољом, а другим дијелом због низа наших грешака смо је и добили као казну.

    Међутим, неспорно је да неке ствари остављају мучнину кад се здраворазумски резонује стање у ком се налазимо и утицај који то стање одржава у сталној активи, непролазно је.

    Ако окупација дође од супериорније силе, не само војно већ интелектуално, финансијки и технолошке надмоћности, онда се то зове неминовност, али кад те покоре морони попут ових садашњих, онда стварно запиташ гдје је и шта је реалност овог глобалног свијета!?

    Некад је Хитлер имао супер организован војни апарат, с којим је прегазио Европу, генијалац, па је и његово било па прошло, а ови су сад неки хибриди, роботи,..они и не знају гдје се налази Триполи, али знају да се тамо крше нека људска и животињска права? Знају да тамо неки лидер носи наочаре, бркове, кравату или дугу косу и то је повод да буде нападнут, да буде уништена његова држава, народ и војни апарат као средство одбране тог истог народа!?
    јбг ово је неки виртуелни, хибридни свијет, Орвелова 1984..а неки би се у том свијету играли економије, то је као да кућа плива на површини бујице поплава, а у њој се дјеца играју са новчићима и појма немају шта се вани дешава.

  19. шта ја предлажем?
    па попиј пиво..ето шта предлажем? нисам ја ни барак обама, ни дјед мраз, а не пада ми ни напамет да се дивим овима иако су окупатори али су „лијепи и паметни“..напротив грохотом се смијем! хибридне нације, роботи без мозга…
    Не вјерујем у њихове кредите, у њихове кредитне картице, у живот на вересију, у њихов потрошачко-конзументски систем, лажни гламур, бојне отрове, осиромашени уран, гмо храну „за све“ а која није ни за псе, не треба ми лажна нада, не требају ми њихови носачи авиона, ма нек се носе у све три пм..

Оставите одговор