Екомисти: Цветковићева влада задужује грађане 4,7 милиона евра дневно

Актуелна Влада Србије премијера Мирка Цветковића ушла је у историју као власт која је највише задужила грађане, односно за 5,7 милијарди евра или 4,7 милиона евра дневно – израчунали су српски економисти. Овај прорачун појавио се у тренутку док мисија Међународног монетарног фонда разговара са властима у Београду о буџету који је премашио договорене оквире […]

среда, фебруар 8, 2012 / 16:50

Актуелна Влада Србије премијера Мирка Цветковића ушла је у историју као власт која је највише задужила грађане, односно за 5,7 милијарди евра или 4,7 милиона евра дневно – израчунали су српски економисти.

Овај прорачун појавио се у тренутку док мисија Међународног монетарног фонда разговара са властима у Београду о буџету који је премашио договорене оквире – јавља Радио Слободна Европа.

Рачуница српског економисте Мирослава Здравковића показује да је садашња Влада, Србију сваке секунде задуживала 55 евра или 4,7 милиона евра дневно.
Поређења ради, од 2000. до јуна 2008. јавни дуг смањиван је за два милиона дневно или 24 евра у секунди, а нова задуживања у буџету за 2012. планирана су за више од један одсто БДП-а изнад договорене границе, односно за око 300 милиона евра.

Влада коју предводи економиста Мирко Цветковић за три и по године мандата позајмила је 5,7 милијарди евра, што је више него у вријеме свих премијера у посљедњих 20 година заједно – показало је истраживање појединих економских стручњака.

Укупан дуг актуелне власти на почетку мандата 2008. године износио је 8,7 милијарди евра, данас је нешто више од 14,5 милијарди, а само у прошлој години грађани Србије задужени за око двије милијарде.
Србија, према подацима Народне банке, ове године мора да отплати 3,8 милијарди евра дуга.

У 2013. оптерећење буџета биће слично (3,7 милијарди), а критична је и 2014. када на отплату доспијева 3,4 милијарде.

Власт у Београду највише троши на плате и пензије, добар дио зајмова отишао је јавним предузећима, док је мање од трећине уложено у конкретне пројекте као што су изградња путева и мостова.

Јуриј Бајец, члан Економског савјета премијера Србије, изјавио је за Радио Слободна Европа да је логично да је влада која је наслиједила празну државну касу била принуђена да се задужује да би одржала елементарне социјалне и економске функције, а да при том не подиже приходе из пореза као што је ПДВ и слично.

Економиста Милан Ковачевић тврди да Србија у посљедње вријеме има пребрз темпо задуживања, зато што повећава јавну потрошњу, која не иде за инвестиције, те да је “једноставно дошло на ред да се задужује јер се претходно потрошио новац од приватизације”.

Мирослав Прокопијевић, директор београдског Центра за слободно тржиште, оцијенио је да политичарима у Србији није важан ММФ и шта мисли неко у Вашингтону, него им је кључно како ће да добију наредне изборе или бар како најбоље да изађу пред бираче.



Оставите одговор