Еколози апелују: Сачувајте мочваре

Центар за животну средину поводом 2.фебруара, Међународног дана влажних станишта апелује на надлежне институције да ревидирају имовинско-правни статус мочварног комплекса Бардача, те коначно прогласе ово подручје заштићеним природним и културним добром. „У периоду када се суочавамо са посљедицама климатских промијена и све чешћим климатским екстремима, као што су поплаве и суше, мочваре могу да одиграју […]

среда, фебруар 1, 2012 / 15:47

Центар за животну средину поводом 2.фебруара, Међународног дана влажних станишта апелује на надлежне институције да ревидирају имовинско-правни статус мочварног комплекса Бардача, те коначно прогласе ово подручје заштићеним природним и културним добром.

„У периоду када се суочавамо са посљедицама климатских промијена и све чешћим климатским екстремима, као што су поплаве и суше, мочваре могу да одиграју изузетну улогу регулације водног режима и као такве требају бити очуване. Сваки дан неповратно губимо велики број биљних и животињских врста, као резултат претјеране експлоатације, загађења и неодрживог управљања мочварним стаништима“, истакла је Наташа Црнковић, координатор програма Биодиверзитет и заштићена подручја у Центру за животну средину.

Босна и Херцеговина је 1992. године ратификовала Конвенцију о мочварама које су од међународног значаја нарочито као станишта птица мочварица, која је познатија и као Рамсарска конвенција. Од тада су по овој конвенцији проглашена три влажна станишта у БиХ: Бардача, Хутово блато и Ливањско поље, од којих само Парк природе Хутово блато има статус заштићеног подручја у БиХ.

На Бардачи је регистровано 178 врста птица, због чега је 2007. године међународно препозната и уврштена на Рамсарску листу међународно важних влажних станишта.

Стручна основа за успостављање Заштићеног културног пејзажа „Бардача-Доња Долина“ израђена је 2007. године, али акт о њеној заштити још увијек није донесен.

Због непостојања статуса заштићеног подручја, наставило се са неодрживим управљањем и нарушавањем биодиверзитета, те је дошло до опадања броја врста птица гњездарица, као и миграторних врста које су подручје Бардаче редовно посјећивале.

Уколико се овај тренд настави, Бардача може трајно остати без својих природних и културних вриједности, а тиме и статуса међународно важне мочваре.



Оставите одговор