Ефес побиједио у Пиониру

Анадолу Ефес је побиједио Партизан мт.с 84:73 (27:28, 21:17, 20:6, 16:22) у 1. колу Групе Ц Евролиге. Пресудила је црна трећа четвртина црно-белих, у којој су постигли само шест поена, од тога четири са линије слободних бацања, а из игре тек у последњем нападу. Када један тим побиједи убједљиво, глупо је причати о суђењу, али […]

четвртак, октобар 20, 2011 / 21:16

Анадолу Ефес је побиједио Партизан мт.с 84:73 (27:28, 21:17, 20:6, 16:22) у 1. колу Групе Ц Евролиге.

Пресудила је црна трећа четвртина црно-белих, у којој су постигли само шест поена, од тога четири са линије слободних бацања, а из игре тек у последњем нападу. Када један тим побиједи убједљиво, глупо је причати о суђењу, али је ова тројка арбитара, најблаже речено, чудним одлукама у трећем делу игре кумовала коначном исходу меча.

Кренуло је све од непризнате тројке Драгана Милосављевића (наводно је нагазио аут-линију), потом личним грешкама досуђеним центарском пару Николи Пековићу и Мирославу Радуљици, преко недосуђених фаулова у нападу за Партизан (рецимо покушај Рашка Катића) и са друге стране неким досуђеним лоптама у корист Ефеса, иако је могло да се досуди сасвим другачије.

Не би било фер прећутати да су црно-бели сами криви што су изгубили меч. Колико је само било изгубљених лопти у трећој четвртини и самим тим лаким поенима гостију из контранапада.

Партизан у трећој четвртини није дао кош пуних шест минута.

Када се на то дода да је Пековић на самом почетку треће четвртине морао да изађе због четири личне грешке, а недуго потом и Радуљица, јасно је да је Партизан мт:с био осуђен на пораз.

Анадолу Ефес је у периоду од 15. до 25. минута имао серију 23-5!

Прва четвртина није наговјештавала овакав исход. Играла се борбена кошарка, а Пековић је био незадржив под обручем Ефеса.

Изузетно разигран у првој четвртини био је Саша Вујачић. НБА појачање Ефеса, вјереник руске тенисерке Марије Шарапове. Постигао је 10 поена. Међутим, у другој четвртини само два поена (оба са линије пенала). До краја меча дао је још само два поена, такође са пенала.

Тројком Драган Милосављевића, боље рећи бомбом, Партизан је у 14. минуту имао највећу предност 40:33. Ипак, Ефес је узвратио серијом 11-2 (од тога Душко Савановић је постигао пет поена) и потпуно се вратио.

Олако је Партизан прокоцкао предност, прије свега због својих грешака у нападу. Било је изгубљених лопти, нагажених аут-линија, фаулова у нападу…

На већ описан начин, у трећој четвртини, Партизан је изгубио утакмицу и остао је дужан својим навијачима. Ефес је сипао лопте у кош Партизана, прије свих Теренс Кинси и Душко Савановић.

Српски репезентативац је за врло кратко време погодио три тројке (само један промашај) и нанизао је 17 поена. Навијачи Партизана су, међутим, бацили сијенку на меч, вријеђајући играча који брани боје Србије.

Уз то, свашта је долетјело на терен са трибина крајем треће четвртине после досуђеног фаула Чакаревићу, тако да не треба да буде изненађење ако Евролига поново "одрапи" клуб из Хумске.

У последњој дионици Партизан мт.с није имао снаге и времена за преокрет.

Треба истаћи и да је за Партизан дебитовао Милан Мачван. Када је када је улазио на паркет у дресу са бројем 25 у првој четвртини, "Пиониром" се разлијегао велики аплауз. У првом нападу је погрешио, "продао" је лопту екипи из Истанбула, али су му навијачи Партизана дали подршку. Вратио им је у наредном нападу – погодио је под фаулом и потом био прецизан са пенала.

Поред његовог имена на крају је писало 14 поена (двије тројке без промашаја) и седам скокова.

Убједљиво најефикаснији играч Партизана био је Никола Пековић са 21 поеном. Драган Милосављевић убацио је 10 поена.

Недостајали су поени осталих. Ејси Ло је постигао 6 (четири у првом полувремену), Душан Кецман се није ни уписао у стријелце, баш као и Катић, Петар Божић и Марко Чакаревић.

Ово је, иначе, 15. дуел Партизана и Ефеса, турска екипа сада води 8-7 у побједама.

ПАРТИЗАН мт:с: Ло 6, Кецман, Радуљица 9, Јарамаз, Лучић 6, Милосављевић 10, Катић, Божић, Чакаревић, Мачван 11, Анђушић 7, Пековић 21.

ЕФЕС: Балбеј, Илиевски 4, Кинси 18, Тунчери 6, Акиол 1, Батиста 7, Вујачић 12, Савановић 17, Иљасова 10, Кучо 5, Гулер, Бараћ 2.