Ефбихово спрдање са власницима војних станова ће их пуно коштати

Предсједник Уставног суда БиХ Златко М. Кнежевић тврди да ће се ФБиХ ускоро суочити са огромним финансијским проблемом зато што годинама занемарује да проведе одлуку Уставног суда БиХ која се тиче правичне накнаде бившим власницима војних станова.

среда, јул 25, 2018 / 09:46

"Постоји десетак предмета на Европском суду за људска права из групе војних станова. И оно што се код нас зове `исказ у КМ-овима`, на Еврпском суду је два пута толико у еврима, што значи четири пута више", појашњава Кнежевић.

Према његовим ријечима, то је озбиљан и огроман износ по буџет ФБиХ, ако сви апеланти крену са ставом да је одлука Уставног суда БиХ неефективна, јер се њихово право не проводи, да ФБиХ не жели да проведе одлуку и да траже од Европског суда да у складу са стандардима у предмету "Ђокић" и неким другима утврди њихов имовински дио.

"Уставни суд није тражио да истог момента свима исплате, него да утврде рокове, начине и слично", рекао је Кнежевић за "Ослобођење".

Он сматра да ће се проблем створити и ако се уђе у ситуацију да Уставни суд БиХ одређује накнаде, јер морају да их одређују према стандардима Европског суда.

"Да ће се ФБиХ суочити са великим проблемом, хоће. Ово је већ осма година. Па да се барем нешто ради", констатовао је Кнежевић.

Европски суд за људска права је пресудама "Ђокић против БиХ" из 2010. године и "Маго и други против БиХ" из 2012. године утврдио повреду имовинских права из члана један првог Протокола уз Европску конвенцију и обавезао тужену земљу да у корист апликаната исплати накнаду од 1.000 евра по метру квадратном њиховог пријератног стана.

Влада ФБиХ је на сједници 21. марта утврдила Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о продаји станова на којима постоји станарско право и упутила га Парламенту ФБиХ на разматрање и усвајање по хитној процедури.

Овим законским измјенама утврђено је право на накнаду у корист лица која нису стекла право на стан у Србији или Црној Гори.

Висина накнаде, према предложеном члану 39е., одређује се према грађевинској вриједности стана која износи 600 КМ по метру квадратном стана, коригована коефицијентом положајне вриједности стана.

Овако утврђена вриједност стана умањује се по основу амортизације по стопи од један одсто годишње.

ФБиХ тренутно располаже подацима за око 800 станова за које ће бити исплаћиване накнаде, те је већ направљена финансијска процјена за реализацију за коју је потребно издвојити 12 милиона КМ.

Агент БиХ пред Европским судом за људска права у Стразбуру Белма Скалоњић доставиће приједлог законских измјена ФБиХ Комитету министара Савјета Европе који ће разматрати прихватљивост предложених законских рјешења посебно у погледу висине прописане накнаде.

Одлука се очекује на једној од наредних сједница Комитета министара.



Оставите одговор