EЦБ: Католици склонији државном интервенционизму у економији

Католици чешће подржавају владину интервенцију у економију него протестанти и склонији су праведнијој подјели богатства, пише у студији Европске централне банке. У томе истраживању потврђене су и теорије Макса Вебера о протестантској радној етици и наводи се да су оне примјењиве и шире него што се мислило, па чак и на избор политичких институција и […]

среда, новембар 2, 2011 / 12:47

Католици чешће подржавају владину интервенцију у економију него протестанти и склонији су праведнијој подјели богатства, пише у студији Европске централне банке.

У томе истраживању потврђене су и теорије Макса Вебера о протестантској радној етици и наводи се да су оне примјењиве и шире него што се мислило, па чак и на избор политичких институција и на објашњење неједнакости у дохотку.

"Протестантске општине имају изразитију неједнакост у дохотку", каже се у студији Кристофа Бацена и Франка Беца и наводи да је, "у односу на римокатоличанство, протестантизам несклон редистрибуцији и владиној интервенцији у економију".

Додаје се и да утицај вере на висину дохотка није битан. Истраживањем је откривено да Веберова теорија боље објашњава економски развој него теорија Карла Маркса, оца социјализма, који је сматрао да култура одражава економски поредак.

"Религија није, како нам је то Карл Маркс тумачио, само ‘опијум за масе’, али може битно утицати на изборе људи, било личне било социјалне", каже се у студији ЕЦБ-а.

Вебер у свом чувеном дјелу "Протестантска етика и дух капитализма" из 1904. каже да су протестанти склонији да вјерују да је напоран рад пут ка спасењу, а то подстиче акумулирање богатства.

Истраживање, објављено на интернет страници Европске централне банке која није службено стала иза њега, појавило се непосредно након ватиканског документа којим се траже корјените реформе свјетске економије и стварање етичног глобалног тијела које би управљало финансијским тржиштима.

Ватикан је прошле недјеље објавио да су финансијски проблеми разоткрили "себичност, колективну похлепу и масовно згртање добара" и навео да свјетској економији треба "етика солидарности" између богатих и сиромашних земаља.

Студија ЕЦБ-а темељи се, иначе, на подацима из два швајцарска кантона, католичког Фрибурга и протестантског Вауда



Оставите одговор