Џомбић: Ревизорски извјештај је требало да буде позитиван

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић рекао је да је незадовољан Консолидованим ревизорским извјештајем буџетских корисника РС за 2010. годину за који је дато мишљење с резервом, истичући да нема разлога да тај извјештај не буде позитиван. "Није тачно да је буџетска потрошња већа него што је планирана, јер укупан буџет није пробијен са расходовне […]

четвртак, октобар 13, 2011 / 09:02

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић рекао је да је незадовољан Консолидованим ревизорским извјештајем буџетских корисника РС за 2010. годину за који је дато мишљење с резервом, истичући да нема разлога да тај извјештај не буде позитиван.

"Није тачно да је буџетска потрошња већа него што је планирана, јер укупан буџет није пробијен са расходовне стране. Тачно је да је било одређених релокација, и то у складу са законом", рекао је Џомбић вечерас у Народној скупштини РС.

Током скупштинске расправе о Извјештају главног ревизора РС о ревизији Консолидованог извјештаја буџетских корисника РС за 2010. годину, Џомбић је рекао да Влада није добила инструкције од ревизора како прокњижити комулативни дефицит, већ само примједбу да није добро приказано.

"Влада РС остаје и даље при мишљењу да је ревизорски извјештај требало да буде позитиван за 2009. и 2010.годину. Крајње је вријеме да сви направимо едукацију, укључујући и Главну службу за ревизију како би дошли до препорука које су примјењиве", истакао је премијер РС.

Говорећи о резултатима рада Владе РС према ревизорским извјештајима, Џомбић је рекао да је 2006. године био први ревизорски извјештај са резервом, а од тада сви су са резервом и сваке године све бољи. Он је подсјетио да је сваки консолидовани ревизорски извјештај до 2006. године био потпуно негативан.

"Све је евидентирано у књигама, јер смо послали допис буџетским корисницима да еведентирају све рачуне и они се измирују. У Буџету РС нема ништа што није евидентирано и нема никаквих скривених обавеза", истакао је Џомбић.

Говорећи о макроекономским показатељима у РС, Џомбић је подсјетио да је 2005. године бруто домаћи производ РС био 5,7 милијарди КМ, док тренутно износи 8,3 милијарде КМ.

Он је рекао да је покривеност увоза извозом 2005. године у РС била 38,3 одсто, а тренутно износи 57 одсто.

Џомбић је рекао да је дуг РС 2005. године у апсолутном износу био је 3,3 милијарде КМ и износио је 57 одсто бруто домаћег производа, док тренутно износи 3,6 милијарди КМ и износи 43 одсто бруто домаћег производа.

Он је рекао да су намјенска издавајања за здравствено осигурање у 2005. години износила 15,4 милиона КМ, а тренутно износе 40 милиона КМ, затим 118 милиона за Фонд ПИО, а тренутно 188 милиона КМ, те за програм социјалног збрињавања радника 18 милиона КМ, а 20 милиона КМ у 2011. години.

"Инвалиднине, војне и цивилне, у 2005. години износиле су 106 милиона, а 149,4 милиона у 2011. години", додао је Џомбић.

Посланик СДС-а Зоран Латиновић сматра да Извјештај потврђује недомаћински однос трошења буџетских средстава пореских обвезника РС.

Предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић прекинуо је сједницу, а њен наставак заказао за сутра у 10.00 часова.

Сједница Народне скупштине РС биће настављена расправом о Извјештају главног ревизора РС о извршеној ревизији Консолидованог извјештаја буџетских корисника РС за 2010. годину, а ревидираних у 2011. години.

Према резултатима ревизије буџетских корисника и консолидованог извјештаја Буџета Републике за претходну годину, укупни кумулативни дефицит Републике Српске за 2010. годину износи 1,111 милијарди КМ, што је за 105 милиона више у односу на Консолидовани извјештај Владе Српске за овај период.

Главни републички ревизор Бошко Чеко рекао је да је, према резултатима ревизије проведене у осам мјесеци ове године, укупан буџетски дефицит у 2010. години износио 731,47 милиона КМ, док је дефицит у консолидованом извјештају Владе износио 666,67 милиона.

Чеко је рекао да је за осам мјесеци извршено 48 финансијских ревизија, од чега је позитивно мишљење дато за 18 институција, 29 је мишљења са резервом, те једно негативно мишљење.



Оставите одговор