Џомбић: Процјене су сурове, али реалне
Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изјавио је да процјене за сљедећу годину нису оптимистичне и да су чак можда и сурове, али су реалне, те да нико нема право да их игнорише. Џомбић је истакао да је очување радних мјеста приоритет, те да свака прича о великом запошљавању није реална, јер су прогнозе такве […]

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изјавио је да процјене за сљедећу годину нису оптимистичне и да су чак можда и сурове, али су реалне, те да нико нема право да их игнорише.
Џомбић је истакао да је очување радних мјеста приоритет, те да свака прича о великом запошљавању није реална, јер су прогнозе такве за ЕУ, за регион, па и за Републику Српску.
"Зато смо предложили овакав буџет и економску политику и морамо штедјети. Јесте проблем смањење плата, али не смијемо занемарити да ће оне све бити исплаћене и да је највећи дио плата у јавној управи већи од просјека – то је чињеница", рекао је Џомбић за "Независне новине".
Он је навео да је Влада Републике Српске одлучна да све што је предвиђено економском политиком и буџетом за наредну годину спроведе у дјело, те да ће веома озбиљно ући у реструктурисање јавних предузећа, у којима ће морати бити отказа.
"Сасвим сигурно има вишка и све зависи од програма које ће нам доставити менаџменти. Мислим да неће моћи без смањења броја и рационализације радних мјеста у тим предузећима", нагласио је Џомбић.
Он је рекао да, уколико грански синдикати који представљају раднике у јавној управи сматрају да су највише погођени мјерама економске политике и угрожени, имају право да искажу незадовољство и путем протеста и штрајка, те да то не може нити жели да им забрани.
"Сматрам да смо предложили одговорне мјере и да смо, између осталог, радили уштеде на свим позицијама гдје се то могло радити и те уштеде преусмјеравали у социјалне програме који су неопходни за ово друштво и који су усмјерени на социјално најугроженије категорије", навео је Џомбић.
Он сматра да сви морају да искажу ниво солидарности "да бисмо 2013. годину прошли и што више ублажили посљедице свјетске економске кризе, посебно за оне категорије које су највише угрожене".
"Треба да разумијемо проблеме и да размишљамо о људима у реалном сектору који имају ниже плате од запослених у јавној управи, да размишљамо о пензионерима, категоријама породица погинулих и несталих цивила који немају кров над главом, који живе у колективним смјештајима и да размишљамо о онима који су у условима кризе остали без посла", нагласио је Џомбић.
Одговарајући на питање да ли се може извршити притисак на Владу да одустане од смањења, Џомбић је рекао да ниједног тренутка није била опција попуштање под притисцима и нагађање или погађање са социјалним партнерима.
Говорећи о разлозима који су довели до смањења плата, Џомбић је навео да су макроекономски показатељи у Републици Српској бољи у односу на регион, али да су се изазови који су се јавили у ЕУ рефлектовали на регион, па и на Српску.
"Осим кретања на тржишту ЕУ, имали смо временске непогоде, што је утицало да имамо негативну стопу привредног кретања и процјењујемо да ће тако бити и на крају године. Наше процјене су да ћемо ову годину завршити с падом од 0,7 одсто", навео је Џомбић.
Одговарајући на оцјене опозиције да је Република Српска у дужничком ропству, он је рекао да је у вези са задужењима све транспарентно. "Како објашњавају да је 2005. године задуженост Републике Српске у односу на БДП била 58 одсто, а сада је, када урачунамо све дугове – и `Електропривреде` и ванбуџетских фондова и све остало – 54 одсто?", упитао је Џомбић.
Он је напоменуо да економска политика не подразумијева само мјере штедње него и инвестиције, које су, прије свега, планиране у инфраструктуру.
"Послије неколико година трагања заокружили смо финансирање аутопута Бањалука – Добој, а наредне седмице се стичу услови да се распише тендер за дионицу Бањалука – Прњавор. Такође смо у тендеру за прибављање стратешког партнера за коридор `Пет це` од Добоја до Јакеша", навео је Џомбић.
Он је рекао да је систем одбране од поплава усаглашен с кредитором и да су већ неки тендери расписани "и неке извођаче ћемо добити сљедеће године".
Џомбић каже да се никада није обазирао на приче о реконструкцији Владе и да је радио посао који му је повјерен. "Да нисмо тако радили, не бисмо могли испунити циљеве. Мање-више ти циљеви су испуњени и задржали смо фискалну и социјану стабилност Републике Српске", каже Џомбић.
„Како објашњавају да је 2005. године задуженост Републике Српске у односу на БДП била 58 одсто, а сада је, када урачунамо све дугове – и `Електропривреде` и ванбуџетских фондова и све остало – 54 одсто?“
Ko koga sad ovdje zajebava? Jel ovo istina? Ili je istina ono što Milenko napisa http://www.vaseljenska.com/misljenja/srpska-u-poodmaklom-duznickom-ropstvu/
Tek sad vidim da se Milenko pošteno nalupao kada nam je GDP procijenio na 1,7 milijardi. GDP nam je veći od 8,5 milijardi KM.
Реално је да вам се крај надзире.
ЛОПОВИ!!!!
Екс, све по списку!
Da ti surovo jb majku i i sve pos spisku, a tebi ex, takodjer. Ako te stigne samo stota sto si zasluzio, sto ti kazem ja, proklinjaćeš onu koja zaboravi cvike sto te je rodila tako bezobraznog i drskog. A, nije da neće tako biti. Likovati ubicama, i otimačima mrve hljeba ne može da prodje nekažnjeno. Sram da te bude! Vratiće ti se, srce će da te boli, ali pomoći neće biti.
Није ми јасно ко га изексова онаког блесавог. Мора да гђа. мама није у том тренутку имала ђозле.
Prijedoru eto mene kod tebe danas. Dolazim u PD, posla radi. Oćemol na kafu il rakijicu… da mi majku u nasmijano lice opsuješ? Imal u tebi srca kozaračkog i krajiškog?
Приједор, ако дође ти га заговарај, а ја ћу мало да ексујем кратковиду госпођу.
Вратите мазалицу за одбрану режима, овај екс пише нездраве глупости, прорачун БДП, па и ја могу ставити свој кућни прорачун кад би узимао какав кредит да смо у екстра плусу сви редом ако треба, али за који ће ти ку..ац онда кредит?
jos jedan zrtveni jarac ustvari koza http://www.trebinjedanas.com/node/14008#comment-10702
bigi i ex se prepali da ne dodje red i na njih pa biguju utri smjeneB-)
@ herc64, 30.11.2012. 10:34:52
Sve pohvale autoru teksta. Budžetska zmija se baš ono razgoropadila – valja je tući u svako doba dana, na svakom mjestu.
@ Mr Biggy., 30.11.2012. 10:32:25
Tebe nisam upratio do sada… oćemol na kafu?
Екс, ја бирам друштво. Не пијем кафу са фукарама.
Поздрави ону што је заборавила наочаре.
Ja bih i u lice, ali ga ti nemaš Ako ti svima gladnima to radiš tako što podržavaš fircijeve zločine, onda to , kako kažu , s merakom. I, naravno bigeru sa tačkom, slažem se. Dogovoreno!
I, da,danas nisam u PD. Ukoliko dodješ, ne zadržavaj se dugo, da mi grad ne opoganiš.
Приједор, данас ексујеш или бигујеш?
Немој да се гдје сретнемо. 🙂
@ prijedor, 30.11.2012. 10:57:08
Nisam ni sumnjao. 🙂
Radi guza ko meduza… ha?
@ Mr Biggy., 30.11.2012. 10:53:52
Još jedan bez srca i bez muda… slab na riječima, nikakav na djelima.
„Говорећи о разлозима који су довели до смањења плата, Џомбић је навео да су макроекономски показатељи у Републици Српској бољи у односу на регион, али да су се изазови који су се јавили у ЕУ рефлектовали на регион, па и на Српску.“
НАПРАСНО СОЦИЈАЛНО ОСЈЕТЉИВИ, НАРАСНО СОЛИДАРНИ ЏОМБИЋУ, БЕЗОБРАЗНИЧЕ ЈЕДАН, ЗАШТО НАС ПОТЦЈЕЊУЈЕШ? ЗАШТО МИСЛИШ ДА НЕМАМО МОЗГА? О КАКВОЈ РЕФЛЕКСИЈЕ СВЈЕТСКЕ ЕКОНОМСКЕ КРИЗЕ ГОВОРИШ?
ТРЕНУТНА КРИЗА ЈЕ 90% ПРОДУКТ КРИМИНАЛА И НЕСПОСОБНОСТИ ВЛАСТИ, КОЈА НАС У КОНТИНУИТЕТУ ОД 2006. ГОДИНЕ САХРАЊУЈЕ.
Људи који овдје коментаришу углавном нису из свијета економије, али о овом о чему данас Џомбић говори пишемо већ најмање 3-4 године, и о потреби отпуштања вишка административних радника из јавних институција и стратешких предузећа, и о нереално високим платама, и о задуживању да би се живио нереално добар живот у односу на стварање нових вриједности, и о дужничком ропству.
ТО ШТО СУ НЕСПОСБНИ, ТО БИ ИМ МОГАО И ОПРОСТИТИ, АЛИ ЗАШТО НАС ПРАВЕ БУДАЛАМА? ЏОМБИЋУ, СВЕ ВИШЕ ЉУДИ СУСТИЖЕ НЕАКНАДНА ПАМЕТ (треба им мамло више да скопчају), АЛИ БОЈИМ СЕ ДА ЋЕ БИТИ КАСНО ЗА СВЕ НАС ПОСЛИЈЕ ВАС.
drazen78bl, 30.11.2012. 11:13:34
Mani šuplju. Deder ti provjeri ove navode…
„Како објашњавају да је 2005. године задуженост Републике Српске у односу на БДП била 58 одсто, а сада је, када урачунамо све дугове – и `Електропривреде` и ванбуџетских фондова и све остало – 54 одсто?“
Ајде мало да погеледамо извештаје Светске банке:
Према ставовима ММФ-а и Свјетске банке земља је високо задужена ако укупан (спољни и унутрашњи) дуг учествује у БДП са преко 80%, средње задужена од 48–80% и ниско задужена до 48%. Код нас, тако мерена задуженост, износи 56% 2013 па смо средње задужена земља, каже Влада.
Мјерено односом спољног дуга и извоза у Републици Српској тај број износи 110% 2013. Према ставовима ММФ и Светске банке, што се наводи у економској политици, високо задужене земље су са 220%, средње задужене са 32–220% и ниско задужене до 132%. Ми смо ниско задужени.
Отплате дуга у извозу учествују у Републици Српској са 10% 2013. Критична вриједност је 30% па се закључује да смо, и овако мерено, ниско задужени. Све у свему нисмо задужени. Можемо да наставимо са задуживањем.
Све ово једноставно није истина. Светска банка и ММФ су колонијалне институције које заробљавају путем задуживања. Због тога непрекидно дижу дозвољени праг задужености како би намамиле слабе владе да неподношљиво задужују своје народе. У томе су већ успеле. У свим земљама бивше Југославије и Источне Европе задуживање је у току па упоређивање са њима нема никаквог значаја. Још се није стигло до краја. Дозвољено је повећано задуживање да би пропадање било дубље.
Искуство Латино-америчких земаља је једини поуздан доказ. Оне су са много мањим износима дугова 1980–1990, мерено било којим овим показатељем, запале у дужничко ропство, потпуно разориле своје економије од када више нису у стању да се опораве. И њима су ММФ и Свтска банка саветовали како нису презадужени. Спасиле су се само јужноазијске земље које су одбиле задуживање код ММФ-а и Светске банке, окренуле се инвестицијама из властитих извора и од тада почеле нагло економски да напредују издижући се до свјетских економских сила. То би било решење за нас. Али ми смо хтели да живимо изнад могућности, да трошимо три пута виеш него што зарађујемо, хтјели смо увозну западну робу, хтјели смо западни животни стандард али нисмо хтјели да радимо као на Западу. Е па сада је то весеље завршено.
Погрешно мјерење нашег БДП је основна превара Владе о нашој спољној задужености, односно о нашем економском развоју у цјелини. Група развијених западноевропских земаља је направила савез назван Европском Унијом са циљем окупирања и заробљавања мање развијених европских земаља. Заробљавање безвредним новцем је основни метод. То је веома примамљиво за слабе владе и слабе политике које се просто „лијепе“ за тај безвредни новац. Тако се постиже веома важан циљ – да домаће владе доведу своје народе у колонијално ропство, и да их униште.
Да би се то остварло потребно је направити рачун гдје се задуживање показује позитивним, да са растом задужености расте богатство. Тако ће се слабе владе показивати успјешним. Што више дугова веће богатство. Задуживање може да буде огромно, неподношљиво, а да се показује (у рачуну) ниским.
Решење је нађено у методологији мјерења бруто друштвеног производа (БДП). Спољни дугови и продате стране робе (платни дефицит) се урачунавају у вредност БДП. У Републици Српској спољни дуг је 2,7 милијарди КМ 2011, платни дефицит је 2,0 милијарде КМ, а БДП 2011 је 8,6 милијарди КМ. Када се спољни дуг и платни дефицит одузму од БДП излази да БДП који је наших руку производ износи свега 3,9 милијарди КМ. Када се од тога одузме инфлација цијене 1997 долази се до реалне вредности нашег БДП 2011 од око 2 милијарде КМ. Тада је слика наше задужености сасвим другачија. Када се наш укупан дуг (спољни и унутрашњи) од 3,7 милијарди. КМ цене 1997 стави у однос према реалном БДП од око 2 милијарде КМ излази да је наша задуженост огромна. Није 56% него 185% односно више за 3,3 пута од онога што наводи Влада.
Превара је ужасна као и лаж у којем се држао народ свих ових година повећаног задуживања и трошења незарађеног.
Због тога се упорно инстистирана даљем задуживању да сва дубина наше пропасти не би одмах изашла на видело.
Tesla, 30.11.2012. 12:06:01
tesla nemoj sa tako jakim argumentima ako ex i bigi ne budu dovoljno dobri proci ce kao i ova stojnicka a zao mi ihB-)
ex-1978, 30.11.2012. 11:37:11
Сеоска барабо, многи желе да ти завале шамарчину, а ја ћу им открити твој идентитет , јер највећим мајмунима сматрам онима који се смију опљачканој сиротињи у очи и присједају им на муку.
БДП је фризиран и у њега власт рачуна и паре које посуди од ММФ-а. Нама БДП расте и кад хљеб и млијеко поскупе.
2005. године се нешто стварало, па се могао дуг враћати из реално сторене нове вриједности, а Џомбић ће га моћи враћати само новим и већим задужењима.
A кад повјериоци дођу да наплате, онда ће бити прича:
http://www.youtube.com/watch?v=VKV_vkNs7H0
@ Tesla, 30.11.2012. 12:06:01
Ovo nam se Aleksa Milojević vratio na scenu 😉
Šuplja je priča jer polazi od pretpostavke da su nam MMF i EU neprijatelji. To naprosto nije tačno. Sa tim institucijama niko ne mora sarađivati ako to ne želi. Sve što se sa njima radi i dogovara je na dobrovljnoj bazi. Niko nikoga ne primorava. Ako si već pozajmio pare po najpovoljnijim mogućim uslovima, mnogo povoljnije nego što to diktira tržište – onda je red i da vratiš te pare (ma koliko bile (bez)vrijedne).
Koliko te shvatam ti predlažeš da mi raskinemo ugovore i aranžmane sa MMFom i EU i pootpuštamo budžetlije. Kakve su posljedice po recimo penzioni fond? Domaću potražnju za domaćim proizvodima? Šta ćemo sa kolektivnim ugovorima? U kratkom roku? Dugom roku?
U kratkom roku, mi bi smo doživjeli potpuni kolaps sistema. Nova ravnoteža bi se uspostavila na nekih 50% današnjeg standarda života a dobar dio naših penzionera bi se okrenuo kultu masovnih samoubistava. Jedini isplativ posao bio bi – pogrebne usluge.
@ drazen78bl, 30.11.2012. 12:14:01
Opet ti o identitetu sagovornika na netu? Kad nemaš argumenata, zajapuriš se i prijetiš šamarima. Ako ne znaš zbog čega si pao na izborima – eto zbog toga. Ne držiš se bontona i pravila igre.
Naravno da i krediti ulaze u GDP. Nema tu ništa sporno… imaju i multiplicirajući efekat.
Ex ја имам кристално јасне логичке, и у пракси утемељене аргументе за своје ставове, који си ти аргумент изнео за „аранжнам са ММФ-ом“, који су аргумент изнео за разарање привреде протеклих 15 година, осим да се то све ради по налогу глобалиста. Прочитај мало Вашингтонски споразум из 1990. Владе САД, Светске банке и ММФ-а, није довољно што си научио Доктрину Алена Далеса. Мораш претходно неке елементарне ствари из глобалне економије научити прије него што овде почнеш писати. Прочитај Чосудовског, Штиглица, Перкинса, Родика, Отеа, Милера…
Зар мислиш да ће се моћи вечито дизати кредити и плаћати рад институција система, какав аранжнан са ММФ-ом. Спасили су се само они који нису ни узимали од њих кредите. А вашу су државу уништавањем привреде кроз приватизацију довели до кредитне зависности, да не може да опстане без кредита. Чак и кад би сва привреда радила као и пре рата не би било могуће из брутао домаћег производа и пореза финансирати ни пола ове администрације под претпоставком да су им плате на навоу 2005 (дупло мање).
Да није било тог аранжмана са ММФ-ом сва дубина наше економске пропасти би изашла на видело и не би смо трошили тај фиктивни новац са Запада.
ex-1978, 30.11.2012. 12:26:49
Провокатору, платићеш и гориво до Гомјенице, а људи ће стати у ред да ти одвале шамарчину. Сви ме питају ко је идиот који провоцира незапослене и сиромашне. А ја им онда објасним. Мимо нета.
http://www.youtube.com/watch?v=ne8VOk0wu0k
Tesla
Немаш баш јасно логички утемељене аргументе,нажалост…
Заговараш архаичне,данас непримењиве методе и принципе затвореног тржишта и дириговане привреде каквих нема ни у једној модерној држави.Добро би то боло,али је утопизам.Рекли смо,већ,ко може да води такву политику,Норвешка,Венецуела и евентуално Швицарска.
Слажем се са ставом о очувању природних ресурса,дакако,смањењу задуживања (нарочито неинвестиционог) имногим другим тезама.
О теми…
Дакле,задуженост у односу на БДП је и мања него у периоду претходних власти?Шта ви онда заговарате?Чему клетве о презадужености?
Данас Српска изгледа много боље него до 2005. године,виша су примања,већа производња,отворено је неколико инвестиционих циклуса…градимо и мрежу ауто-путева,Рафинерија,Станари,хидропотенцијали…
Много тога је урађено,а задужење чак и мање…
Што се тиче корупције,непотизма и бројности управе…добро дошли у модерну српску државу.Ти проблеми се решавају систематски,а не „ад хок“.
@ drazen78bl, 30.11.2012. 13:39:14
Ajmo na kafu… ove starkelje se prepale i u mišiju rupu sakrile. Sve kontaju OZNA ili UDBA… 🙂
ex-1978, 30.11.2012. 13:53:05
Само с Људима пијем кафу.
@ Tesla, 30.11.2012. 12:39:04
Ti opet isto. Odgovori bolan na neko od postavljenih pitanja, pa da nastavimo dalje.
P.S. Nadam se da si bar skonto zabludu po pitanju one tvoje Doktrine.
@ Mr Biggy, 30.11.2012. 13:43:12
Problem je nedostatak vizije razvoja, tj. činjenica da mi prepisujemo hrvatski scenario koji je vrlo loš i ima realnu podlogu samo u turističkoj sezoni. Problem je što nastavljamo sa politikom kontinuiteta koja se zasniva na nepotrebnim infrasturnim projektima koje vode tajkunske firme. Problem je što para više nema a mi nismo stvorili firme koje mogu ponuditi kvaliteta proizvod ili uslugu… i zaraditi pare. Problem je što nismo dorasli bjelosvjetskim mešetarima i što nas redovno žedne preko vode prevedu.
Ali kad vidim koliko i ovde na frontalu ljudi o tome malo razmišljaju nego se na prvu zajapure pa ljuju i psuju – nije ni čudo. Mentalitet valjda.
За почетак прочитај Џона Перкинса Исповест економског убице и књиге Џозефа Штиглица, и проучи добро Вашингтонски споразум из 1990 који су склопили Влада САД Светска банка и ММФ о којем са овде писао, уколико не пронађеш ове књиге на интернету послаћу ти их или поставити на интернет.
Питаћу те после исповести Перкинса и Штиглица шта ћаш мислити о станим инвеститорима, неолибералној економији и инвеститорима типа RWE, Комсар енерџи. Да ли чеш и сада рећи да су американци из ММФ-а и Светске банке комуниистичка пропаганда. Прочитај и њихове интервјуе на интернету, које су дали у Србији
Чудно је запагање власти за очување природних ресурса уз истовремоно њихово концесионо уступање странцима на 40 година.
@ Tesla, 30.11.2012. 14:10:18
Alo bolan… pročito sam ja to. Deder ti meni na pitanja odgovori… pa da idemo dalje.
екс
Недостатак визије,било политичке,економске и било које друге најјаснији је на самом Фронталу.Узмимо као чињеницу да се овде вероватно окупљају (донекле) натпросечно интелигентни људи.Ови људи као да живе у прошлости,у неком имагинарном свету где ми можемо како хоћемо,шта желимо,ко да се не види да се ради о ратовима измореном,осиромашеном друштву које заправо никад није ни дошло до неког нивоа развијености које би било солидно.Нема на Балкану лидер који ће да пресече и каже да овако више не иде,да се морају направити „драконске“ реформе.Само да кеже,знам да их појединац не може ни провести,већ то мора да крене из народа.
Менталитет,да…па овде већина људи гледа како да се извуче он неких обавеза,превари државу и другог,функционално смо неписмени и неспособни,поприлично и лени.Ја кад причам о неким конкретним,једноставним стварима,већина гледа ко телад.
Немамо предузећа,привреду…одакле нам?Па наши назови привредници су неписмене,заслужне будале изашле из рата којима је све поклоњено.Данас пропадају.Поштени привредници нису ни могли да у ови пар година из пепела створе некае значајне привредне субјекте,здрава предузећа.Па ми немамо политичку,културну,научну ни привредну елиту.Свако ко би се овде поштено бавио неком од тих сфера је предмет исмијавања.
Наравно да пара нема,никад их на реалној основи није ни било,кредити ИРБа нису махом инвестициони,а и они који јесу не могу се одмах оплодити,а нарочито не према нашим правилима игре.
Немамо ни инвеститоре,само трећеразредне мешетаре који овде долазе.Нисмо ни заслужили боље,привредно-инвестициона клима,политичка нестабилност,застарела правна уређеност…
А то што псују,лако и схватим…али што се нисшта није научило из толиких лоших одлука кроз историју,то не могу никако.
„Problem je što para više nema a mi nismo stvorili firme koje mogu ponuditi kvaliteta proizvod ili uslugu… i zaraditi pare. Problem je što nismo dorasli bjelosvjetskim mešetarima i što nas redovno žedne preko vode prevedu.“
Ево признања Ex да нису дорасли светским мешетарима, и да су их жедне превели преководе.
То сам вам говорио и пре 10 година.
Суштина Вашинготнског споразума је у деиндистријализацији земаља у развоју и повлачењу државе из привреде, тј. оних држава које прихвате „аранжман ММФ“.
Чудно за ваше залагање за очување природних ресурса уз хваље страних инвестиција на Дрини и у Угљевику, које представљају концесиони губитак ресурса угља и давање Дрине на 30 година.
Ако си читао Перкинса онда бих требао знато како то раде економкске убице из ММФ-а.
Ja sam ti nacionalista i kontam da ovaj narod moze i zasluzuje bolje. Ima i prilika. Valja nam to sto imamo iskoristiti. Kupuj domace!
Чудно је што је заједничка хидроелектрана са 40% удела у власништву и 0 км улога РС издаја националних интереса…
Да ли је добро то што се тиме добија сигурно тржиште од 20 милиона људи?
Да ли је добро што се гради са Швабама који су сигурно врло упознати са савременим техникама и технологијама?
Да ли је добро то што ће,због профита,страни инвеститор много боље контролисати све организационе елементе у функционисању и спречити наш пословични јавашлук?
Да ли је добро што ће за 30 година електрана припасти нама?
Да ли ћемо моћи ми применити у неким бољим временима стечена знања?
Можда је могло боље,али ово све у свему није најгоре што су досадашње власти радиле.
Нико у региону није продао најважније ресурсе и потрошио паре у изградњу 2, 5 школе и пар километара аутопута којим, када почне да се наплаћује, нико неће ни да се вози. Нећемо имати ни за одржавање истог. Сада, када је возање бесплатно, можете да сретнете пар аутомобила.
Паметан се учи на туђим грешкама, будала на својима. Хрватска је подигла силне кредите за изградњу мреже аутопутева које ће данас морати да преда странцима. Узмимо у обзир саобраћај тамо и овде. Неупоредиво. Не исплати се њима, нама се тек неће исплатити и то је признао министар саобраћаја неки дан. Само безобразни или тотално незрели људи могу да подигну кредит за нешто неисплативо, нешто од чега неће моћи да га враћају. Истовремено дајући ЧИСТИ ДОБИТАК странцима. Зна Гадафи најбоље како је то када им даш концесију па дође вријеме када би такви требали да ти врате то што си им дао. Ко једном постане роб… нема више ослобођења.
Под хитно се мора натјерати власт да одустане од посла са Швабама јер у супротном губимо сваку наду за опоравак.
Чудно је што је заједничка хидроелектрана са 40% удела у власништву и 0 км улога РС издаја националних интереса…
То је чиста економска израда RWE је требало да добије 10%
Ова власт је развила корупцију до ових невероватних размера. Да би могла максимално да осиромаши народ.
Ко ти гаранује да ће за 30 година ХЕ припати нама.
Већ сам рекао ова власт је уништила предузећа попут Хидроградње, Термоелектра и других упоредо са униптавањем образовног система и научних института, да би спречила да овај народ стане на своје ноге и буде носилац свог развоја, да има предузећа и научне институте.
Да ли знаш како су наше фирме изградиел ТЕ Угљевик, ово што ви сада економски уништавате суђењем са словенцима, и губљењем разних судских спорова, које ТЕ мора платити.
Да ли знаш да је сва опрема другог блока ТЕ Угљевик купљена из СССР уништена, да ли знаш да је започети други блок од 300 MW ТЕ Угењевик требао бити пуштен у рад 1995.
Шта раде литванци у Бирач Зворник, ево оптуштају раднике,
који су радили за 400 КМ, а нису могли да произведу глинице колике су биле потребе на тржишту. Колико дугију пореза држави, килико су узели кредита, уцењујући државу отпушрањем радника, кредита које неће вратити.
Шта је са РАОП Источно Сарајево?
Рафинерија Брод је радила до 2004, а после је заустављена и продата. Које су силе стотине милиоан евра тамо уложене. Лично сам био у рафинерији. Колико је држава дала кредита рафинерији?
Ко каже да ећ за 30 г ХЕ нама припасти, а колико јој је радни век ако и припадне.
Страни инвеститори ће на ХЕ ако недај боже буде изграђена због профита, ће посеједујући одлучујуча управљачка права претежни власник ће тренсферисати нето добит остварен на тим ХЕ у разним правцима. На рачуну заједничког предузећа ће се задржавати безначајан износ. У складу са оствреним искуствима вероватније је да ће то заједночко предузеће ХЕ бити непрекидно у губитку као што је случај са осталим предузећима које су преузели странци.
„То је чиста економска израда RWE је требало да добије 10%“
Стварно не нам како можеш ти нечији бренд,уходани посао,ризик улагања у ову нестабилну политичко-накарадну креатуру вреднујеш тек тако.
„Ко ти гаранује да ће за 30 година ХЕ припати нама.“
Уговор.
„Већ сам рекао ова власт је уништила предузећа…“
Рат је уништио предузећа,покраденост средстава за рад,губитак тржишта,губитак (ако је постојао) корака са савременим технолошким кретањима,плус наравно лоше газдовање и поремећен систем вредности.
„Рафинерија Брод је радила до 2004, а после је заустављена и продата.“
Шта је радило,јбте,па 20 година радници нису примали плате.Алал ти вера,па толики нам губиташи не требају,хвала.
Што се тиче губитака,ако не можемо контролисати рад предузећа у којем имамоудио,не требамо ни имати никакву корист.
Bigeru, tebi ostalo trajne traume sto su gledao Srbe kako ti razguljuju mamu. Zaboravljas da je ona to trazila dargovoljno. Ti si se zadovoljavao kesom bonbona. Sada se svetiš Srbima. Pohlepan si vise se ne zadovoljavas kesom bonbona pa nemas granice. Dete bi dao firciju za pare.
прдоња
Иди коментариши са својим другим профилима и врати нам симону.
Кад паметнији причају,ти ћутиш и узимаш терапију,договорили смо се.
Колике би биле реалне плате службеника у институвцијама система, чак и под претпоставком да сва предратна привреда ради? Оволику администрацији би било немогуће финансирати.
НИ пола ове администрације са дупло мањим платама предратана привреда не би могла нисити на леђима а камоли ова држава са уништеном привредом.
До када ћемо ми моћи да се задужујемо и још да новим кредитима отплаћујемо старе крдите то је бесконачна спирала дужничког ропства са потпуниг губитком прироених ресурса.
А шта би са Угљевиком, јел то успешна инсвестиција, шта је са дуговима словенцима и њиховом тужбом? Је успијех то што ми дајемо рудник а инвеститор себи прави ТЕ која би ако се надај боже изгради потпуно исцрпил сав угаљ из рудника.
Западе разрушио Југославију искористившу, унутраша противуречај међу народима и неравномеран развој репбулика.
Да је неко народу рекао 1992 „Ајде сада напуштате ваше фабрике и идета на улицу“ замља је постепено довен до деиндустријализације сагасно Вашингтонском споразуму.
Нема никавог оправдања за повлачење државе из привреде.
То је суштина државе. Овако је лагодно за власт да само прича о станим инвеститорима и говори како ће тржиште градити привреду и друштво. Инвеститори ће само доћи да нас опљачкају. У томе се сва свирепост глобализма. Што је ушао у посједе људи, и сидбине, што државама отима придорне ресурсе. Неолиберална економија је гора од фашизма. Јер темаљно разара државе сиромаши и поробљава народе. Хитлер је био на овим просторима запосјео све важне природн ресурсе – руднике. Сада тај неостварени цињ Њемачак релаизује преко домаће власти. Срани фактор је само подршка сво зло овоме народу ради домаће власти. Пристајањем на такве штетне инвестиције.
Нека ми потпародл одговрои како држава мисли враћати кредите, и докле ће ићи то задуживање, уз враћање старих кредита узимањем нових?
Dzabe se ti Dzomba ne obazireš na priče o rekonstrukciji Vlade,Cvijanovićka voždova glavna ulizica i prva pratilja već je pikirala tvoju fotelju, moraćeš joj ustupiti mjesto a 2014. ćete svi djuture na dno.
„Колике би биле реалне плате службеника у институвцијама система…“
Ја о томе и причам,само не видим решење и затварању привреде,већ у дугорочном стварању модерног,здравог,одговорног друштва.Процесу еволуције и прихватању вредности какве је до сада најбоље применио Запад.Рентабилна,функционална,услужна и практична управа,неоптерећена корупцијом и непотизмом.Све оно што нисмо имали до сада.Ал’ то би тешко ишло већом изолацијом него до сада.
„А шта би са Угљевиком…“
Не знам шта би,не знаш ни ти,само постоје индиције ових политички инструментализованих сподоба којима је све издаја и продаја…нико нема информације собзиром да ништа није ни потписано ни учињено.Ваља ће сваки инвеститор прво видети колике су резерве,што у овом случају и мене занима.
„Неолиберална економија је гора од фашизма.“
Можда јесте,можда није,ал’то ми не моемо променити већ се самоприлагодити.
bigeru, naljutio bih se ja na tebe, ali mi je pred očima onaj uplakani dječak koji pijanu mamu vodi kući iz picinih parkovaderventskih, onaj dječak koji je govorio: mama hajmo kući, ja sam gladan.
Sada se svetiš Srvima, ali mama je bila dragovoljac.
Dzomba , lopove, ne prizivaj bandere. Firci je vec odabrao koja je njegova.
Exu, evo me kod kuće, dovedi mamu da je exujem, onako kao i bigerovu sto sam bigerovao. Njemu sam plaćao kesu bonbona, tvoju je sevap , pa za sevap dovedi je kupiću joj lanac za naočale.Da joj ti ne tražiš. Ali pošto si tipohlepn daću i tevičokanj rakije. A poslije će ona samaa da dolazi meni kao i bigerova što me je tražila i u rovu.
Нама је спречено да поновимо развојни пут развијених. Привреда мора да буде затворена док се не изједначи са нивоом развоја. Ми не можемо остати нез наших природних ресурса. Зашто би било толико мистификације око инвестиције Угљевик 3, ако је све што се ради чисто и корисно за народ. Зашто би се све крило. Мора бити транспарентно. Поуздано све знам шта се ради у Угљевику, био сам и са руководством ТЕ. И јасно је да је инвестиција Угљевик 3 политички пројекат. Даје се рудник. На 15 година дугом путу уништавања привреде на ред су дошли и придодни ресурси. То је био циљ и интерс Запада када је уништавана Југосалција. Унитити југословенску привреду и производњу, докопати се природних ресурса, претворити републике у своје колоније. То се потврдило и на Косову, најбогатијим рудницима.
Јасно је да је основно предузеће Комсар енерџи РС да би
се тако прикрило концесиона давање рудника. Јасно је да ће термоелектрану купити страни инвеститор када буде изгубљен судски спора са словенцима. То се не може сакрити медијским манипулацијам и то народ зна.
Зашто смо ми мирало толико подићи кредита да би пола тих кредита платили плате радицима у институцијама система а пола з аизградњу нерентабилне инфраструктуре?
Јасно је да је то урађено због тога што је уништавањем привреде нестало проиузводње и новца. Било је потребно обезбиједити канале за убацивање фиктивног новца са Запада у наш финнасијски систем, и томе омогућити пензије новопечених пензионера. Тиме је кроз ПДВ дио тог новца ишао и у буџет. Народ много теже живи и много је већа незапосленост 2012 него 2005.
екс, питај госпођу са начарима каква ја имам муда.
У свако доба можеш доћи до мене и да ти њоњу разбијем, ако си већ загријан толико.
Џомбић нам је премијер,сурово,али реално.
SRP-u , zjb si se. forci je 100 u 1. Dakle predsjednikPremijer, surovo, ali tako je. Surovo je bilo i sa Gadafijem mada im je sve davao,i sa Sadamom, dakle, surovo će biti i sa ovim predsjednikPremijerom. Sto je tražio, dobiće!!!!! I, nije mi ga žao. Zavrsiće surovo. Onako kako to rade „veliki“, oni za koje je radio protiv svoga naroda.
ispravak, firci…..
приједору,мислим да се разумијемо,мој коментар је инспирисан насловом чланка.
екс, бигги..
Кад вас већ плаћају режимлије да овдје прдомељете, онда ме добро послушајте.
Рецимо да ја немам ништа против RWE ни њемачког капитала, Не!
Немам, јбг и ви сами кажете, они су технолошки одмакли свјетлосну годину испред нас, они су стручни, они су радни, они су одговорни, они су креативни, они су компетентни, они су прогрес, они доносе милијарде, они су….
Е па шта ће ми онда власт у бањалуци, поред тако супериорне Њемачке, пустите да нас поробе, окупирају, па да онда имамо и ми право као остали њихови становници на 800 ојра мјесечно за незапослене, да имамо здравствене услуге, да имамо њемачке пензије, да имамо стипендије као и остали дијелови Њемачке ,итд, итд.
Шта ће нам онда та шугава власт у бањалуци? Да се зове нашом, а ради све на нашу штету и против народа!?
Хоћемо са њемачким капиталом и њемачка држављанства и припајање Великој Њемачкој, па ако се њима све то исплати, нек изволе!
anja banja luka, 30.11.2012. 14:57:07
„Паметан се учи на туђим грешкама, будала на својима.“
А Срби не науче ни на својима.
drazen78bl, 30.11.2012. 18:48:04 [58993]
„А Срби не науче ни на својима. „
Јебеш Србе, никад памети се дозвати…
rammstein
Пробем је у томе што нијемци хоће само своје ресурсе, јер су њихови при крају. Тако је о у потрошачком друштву на Западу, које ништа добро неће дониејти човјечанству.
А влада испуњава преузету обавезу либерализације тржишта електричне енергије. Народ треба да зна да иза ових инвестиција са тим инвестиција стоји исуњавање те обавезе.
Бесмислено је давање било какве концесије на ријеку. Са тим инвеститором се моеже градити ХЕ само под условом да се тачно одреди вредност пројекта, опреме и изградња и да му се то отплаћују путем испоруке електричне енергије по тржишној цени на европској берзи. Ништа друго не долази о обзир.
„Правити другоме штету да би теби било добро“.
Неће један нијемац да трпи и гледа како срби имају своје неискориштене природне ресурсе у изобиљу за следећих 200 година и при том имају јефтинију струју од њих 6 пута. Е па дајте и нама, ми смо окупациона колонијална сила. Све рудне ресурсе које је Хитлер запосјео од Косова до БиХ сада поново жели нијемци да запосједну, на Косову је њихов контигент војске запосјео исте оне руднике из Другог светског рата. Ове инвестициеј се морају прогласити друштвено штетним и покренути питање кривичне одговорности за довођење станих колонизатора на наше природне ресурсе.
Умјесто да се расправља о одговорности Владе што нас је довела у дужничко ропство Влада намеће расправу о заробљивачкој економској политици. Потребно је покренути све друштвене снаге да се забрани даље задуживање.
ЧУЈТЕ СРБИ
СУДБИНОМ ЦИГАНА
Издаја на сваком кораку!
А народ ћути!
Краљу отимају дедовину!
А Краљ Ћути!
Органе отимају чељадету!
А влада ћути!
Храмови се урушавају!
А црква се дели!
Душман цркви!
Удара на врата!
А она прогања!
Свете мученике!
Са свог прага!
Отима се све одреда!
А народ ћути и гледа!
Отима се све!
Што човеком чини човека!
Отима се!
А народ немо гледа!
Немо гледа и ћути!
Питам се!
Да ли још има мајке!
Која би знала заплакати!
И за чедом друге мајке!
Да ли још има савести!
А да не проговори!
Да нам није можда!
И она већ отета!
Да ли уопште има!
Нешто људског!
Нешто што нам нису!
Већ отели!
Или ћутњом им дали!
Или нешто што би нам могли!
Још отети!
Како би сви!
У грло громко прозборили!
Е бре доста је!
Не може више!
Црни душманине!
Да ли је уистину!
Све ама баш све!
Од савести и добрих дела!
Пало у понор вечитог мрака!
Докле ће мо!
То све још хтети и моћи!
Појединачно у себи гушити!
Уместо слогом отпор пружити!
Докле ће мо се још надати!
Да ће нам се душман смиловати!
Уместо нас!
Нашој беди заплакати!
Ако више нема ништа
Од тога свега!
Што чини човеком човека!
Онда, неће бити више!
Ни породице ни мајке!
Нити домаћице!
Нити домаћина куће!
Нити ће моћи бити државе!
Ако нема ништа!
Од свега тога!
Па ни мајке!
Која уме!
И за туђим чедом!
Да заплаче!
Онда ту нема ни мајке!
Ни човека!
Ни државе!
А ни Бога!
Онда смо осуђени да кренемо!
Трновитим путевима циганског живота!
Аутор Душан Нонковић
Tesla
Нама је спречено…то је бедно оправдање.Бедно.Крив је Ватикан.
Не знам како сад тачно мислиш да лечиш болест њеним узроком.Да створимо модерно друштво – изолацијом.
Ако се зна шта ће бити са Угљевиком,знаш ти,твој комшија,управа,шта чекате?Правац у надлежно тужилаштво.Овде се свако мало појаве „издаје“ постојеће власти од „продаје“ јасеновачке грађе па до „превааре века“ на ауто-путевима.Па баш и не буде тако како говоре.Извини,ал’ништа не узимам здраво за готово.
Зна се шта је био и јесте интерес Западу,Русима,Кинезима…ал’бојим се да смо ми њима ипак све дали и продали,а не да су узели.Спој опет,примарно,наших погрешних одлука.Након свега што смо прошли,овде бар 3-ојица и даље позивају на рат,сиромашење,кредите и падање у ропство.
Ми сад имамо више запослених него из периода других власти.
———
СРП
Најоригиналнија критика власти,свака част.
———
rammstein
Овај трули систем који је успостављен и који ви национал-шовинисти и даље заговарате је умногоме допринео да многи наши сународници и заврше у великој Немачкој,“трбухом за крухом“.
Потребно ја најпре промијенити концепт приватизације и донијети нови закон о приватизацији, којим би предузеће претворили у акционарска друштва, а не као до сада у својину једног човјека или неколико сувласника.
Потребно је на првом мјесту извршити темељну реприватизацију досадашње приватизације. Извршити својински трансфорцмацију предузећа. Оно што је од радника отето мора да буде враћено. Предузећа коај су продата за бесцијење по вишестркуко нижој цијени се реприватизују тако да власник који је у приватизацији купио то предузеће добио пакет акција у том предузећу колико стварно вриједи за капитал којим је купио постојеће предузеће.
Нама је привредни систем наметнут са Запада и увезен овакав какав је 1997 године.
Стварају се услови за домаће инвестиције. Држава инвестира из штедње приреде, на првом месту електропривреде. У електроприврени број радника се преполовљава и плата радника се преполовљава, то није социјална установа. У електропривреди се врше максималане уштеде и максимална производње. Увођењем три тарифе потрошње електричне енергије подстиче се максимлна
штедња струје у земљи и максималан извоз по 6 пута већим цијенама у Европу.
Нове тарифе продаје електричне енергиеје домаћим потрошачима предвиђају постојеће цијене струје за домаћинства са потрошњом до 300 kWh, све што се потроши 300-1000 kWh циjeна је 3 пута већа 1000 kWh цијена је 10 пута већа.
Обуставља се изградња аутопутева и зграда а сва средстава се преусмеравају на изградњу хидроелектрана.
Отпочиње се са домаћим акционарским инвестирањем, показало се у пракси да је то најбољи облик инвестирања.
То подразумијева акционарско инвестирање физичких лица и правних лица, привредних субјеката и фондова… Умјесто што грађани држе уштеђевину орочену на ниским каматама велики дио тог депозита преузсмеравају у акционарско инвестирање. Такође то важи и за наше људе из дијаспоре.
Електропривреде мора почети да мисли на своју будућност а не да уништи оно што je добила у наследство.
Потребно је напустити мисли и увјерења да ће слободно тржиште развити привреду и увести нас у круг богатих. Уместо тога потребно је окренути се држави као једином истинском носиоцу привредног развоја, онако како су то радили развијени.
Одлијепљивање од постојећег економског система слободног тржишта и прелазак на нови економски систем, заснован на одлучујућој улози државе у привреди, који се овдје предлаже. Мора се ући у монетарно питање и питање царинске и других облика заштите, што је сама суштиna глобализма и гдје је могуће очекивати одлучна противљења. То су питања наше антиглобалистичке будућности која ће
бити потребно рјешавати.
У свом првом кораку крећемо на измјене у нашем привредном систему које је могуће остварити у постојећим глобалистичким условима, који су у стању да донесу изузетан раст богатства и запосленост, да се значајно смањи спољна задуженост и платни дефицит.
Скоро се цио проблем, сви приједлози своје на потребу промјене својине. Погрешна својина је основни узрок нашег економског и друштвеног пропадања. Њеном промјеном ствари би убрзо кренуле напријед.
Извршеном реприватизацијом потребно је из постојеће ситносопственичке својине ући у свијет масовног инетерног и екстерног акционарства. У дијелу привреде засноване на кориштењу природних ресурса потребно је их је претворити у јавне корпорације.
Тиме би Република Српска постала велико акционарско друштво, управо онакво какво је то на страни развијених. Привреда и сва наша природна добра би била у нашим акционарским рукама и нико нам то не би могао куповати, продавати, као што је то сада случај.
Акционарством би привреда и сва природна добра добила своје најбоље власнике, што је основа увећања економских успијеха.
Уз то ационарство је и најјефтинији облик финансирања. Тиме би се увелико учинио и крај невиђеној пљачки коју чине иностране банке и многе би вјероватно морале да пакују кофере.
Не дирајући у темеље глобализма (новац и царине) било би могуће на основу ових приједлога за врло кратко вријеме, увећати наш друштвени производ око 5 пута и запослити нових 100000 радника. Будућност нам је наклоњена, потребно је отпочети са њеном изградњом. Економски притисак Кине и Запада је изузетан. У тој властитој угрожености за очекивати је појачање глобалиситчког притиска на нас, утолико више што су САД потпуно изгубиле Јужну Америку и у великој мјери Азију. Глобалистички притисак би се
односио прије свега у дијелу појачаног задуживања и куповина природних ресурса. Најважније је да се то спријечи. Велике прије свега монетарне пукотине у Европској Унији опасно нагризају њену будућност. Многи економски теоретичари мисле да се то неће моћи
ријешити и да Европска Унија нема будућност, бар оваква каквом је сада замишљена. Одатле толика потреб да се ослободимо заблуда слободног тржишта те да се окренемо изградњи властите економске будућности.
Умјесто повлачења државе из привреде, потребно је учинити управо супротно, да држава (Влада и општине) буду одговорне за развој привреде. Привреда се ни у једној државни није развила из слободног тржишта.
Када се крене са домаћим ивестицијама. Сва јавна потрошња се максимано смањује. Плате буџетлија се полове, а оне највеће и више од тога. Вишак администрације из институција система се преусмјерава и приврду и развој.
Све субвенције и подстицаји за запошљавање и отварање малих и средњих предузећа се обуставњају. Програм подстицаја малих и средњих предузећа се напушта.
Сви концесионо штетни уговори са страним инвеститорима се раскидају и проглашавају друштвено штетним.
Насупрот тешкоћама и горчини напретка стоји сва лакоћа и сласт пропадањал. Веома је привлачно и слатко трошити више него што се зарађује. Свима је угодно и људима и политици. Само је потребно мислити на данас а не на сутра.
Упореду са привредним системом потребо је измиејнити и образовни систем, сви приватни факултети се затварају. И престаја било каква трговина дипломама.
Ухапси се ко треба да се ухапси и свако ко се нелагално обогатио последњих 20 година, ко нема доказе о поријеклу имовине.
Сва та имовина се конфискује. Блокирају се рачуни на банкама.
Biger i vikendom na radnom mEstu.Firerov befel. Prokleto si pohlepan, a to se plaća, pitaj Spirijusa. Nego, pozdravi gospodju. Bila je strastveni pusac, nije birala cigaru, samo da se pusi. Po ti je naslijedi?
Tesla,
sta je to akcionarsko investiranje? Onaj ko je akcionar, on je vec investirao.
Ko brani gradjanima da sada stednju iz banaka usmjere u rentabilnije oblike imovine?
O kakvoj reprivatizaciji je rijec? Privatizacija je izvrsena prije 12 godina.
Uvecati proizvod 5 puta i zaposliti 100.000 radnika? Pa to ne bi uspjeli ni npr. General Electric, BMW i Deutsche bank kad bi svi zajedno dosli kod nas.
Ovo je onako nabacano kao ozbiljan skup neozbiljnih ideja.
Mr Biggy, 01.12.2012. 10:56:25
Хехе..јбг, па теби кад долазе Њемци по вазалском снисхођењу твоје режимске власти, онда су они „корисни“ инвеститори.
Али зато кад неко оде тамо да ради и добро заради, обезбеди се материјално и стекне неку добру пензију, онда је тај продукт национал-шовинизма?
Па ти си човјече уникат, јединствен примјер абортованог клона, политичке димензије дупета једног локалног политичког пајаца, лакташенка и сличних њему!
У чему ти видиш национал-шовинизам? ријека Дрина? Да није Дрина била би Рајна? Јел тако конташ…као сама је крива јер се тако и зове „крива Дрина“, а сад ће је твоји мешетари да исправљају!
Ух мамицу ли вам бандитску, почели сте се ломити по аутима, није то ништа шта ће вас још све снаћи!
Tesla,
sta je to akcionarsko investiranje? Onaj ko je akcionar, on je vec investirao.
Ko brani gradjanima da sada stednju iz banaka usmjere u rentabilnije oblike imovine?
O kakvoj reprivatizaciji je rijec? Privatizacija je izvrsena prije 12 godina.
Uvecati proizvod 5 puta i zaposliti 100.000 radnika? Pa to ne bi uspjeli ni npr. General Electric, BMW i Deutsche bank kad bi svi zajedno dosli kod nas.
Ovo je onako nabacano kao ozbiljan skup neozbiljnih ideja.
e ljudi izgleda da ce biti raspad juge vojska se povlaci iz slovenije.
nema nam dugo naseg debelog doktora
Tesla,
sta je to akcionarsko investiranje? Onaj ko je akcionar, on je vec investirao.
Ko brani gradjanima da sada stednju iz banaka usmjere u rentabilnije oblike imovine?
O kakvoj reprivatizaciji je rijec? Privatizacija je izvrsena prije 12 godina.
Uvecati proizvod 5 puta i zaposliti 100.000 radnika? Pa to ne bi uspjeli ni npr. General Electric, BMW i Deutsche bank kad bi svi zajedno dosli kod nas.
Ovo je onako nabacano kao ozbiljan skup neozbiljnih ideja.
a da uvedemo porez na privatizovanu imovinu koja nije u funkciji razvoja drustva? A ono sto je preprodano da naplatimo porez na eksta dobit. Ali ko nas j..e za nesto.
Tesla,
sta je to akcionarsko investiranje? Onaj ko je akcionar, on je vec investirao.
Ko brani gradjanima da sada stednju iz banaka usmjere u rentabilnije oblike imovine?
O kakvoj reprivatizaciji je rijec? Privatizacija je izvrsena prije 12 godina.
Uvecati proizvod 5 puta i zaposliti 100.000 radnika? Pa to ne bi uspjeli ni npr. General Electric, BMW i Deutsche bank kad bi svi zajedno dosli kod nas.
Ovo je onako nabacano kao ozbiljan skup neozbiljnih ideja.
Tesla,
sta je to akcionarsko investiranje? Onaj ko je akcionar, on je vec investirao.
Ko brani gradjanima da sada stednju iz banaka usmjere u rentabilnije oblike imovine?
O kakvoj reprivatizaciji je rijec? Privatizacija je izvrsena prije 12 godina.
Uvecati proizvod 5 puta i zaposliti 100.000 radnika? Pa to ne bi uspjeli ni npr. General Electric, BMW i Deutsche bank kad bi svi zajedno dosli kod nas.
Ovo je onako nabacano kao ozbiljan skup neozbiljnih ideja.
opet dupli post x-(x-(
kazu slovenci p.cke a mi ovo ono brate. Eno njih na ulicama biju se za svoju buducnost a mi na forumima ovo ono brate.
rijecanin, 01.12.2012. 12:37:04
potpisujem
inspektor, 01.12.2012. 12:00:55
Све моје идеје су реалне и утемељене. Што се тиче акционрског инвестирања проучи мало економске теорије и економску историју.
100000 радника је остало без посла у РС уништавањем предратне привреде, види се да инспектор није радио у привреди. А кога сада држава плаћа тако што задужује овај јадни осиромашени народ. Да ли си свестан колико је новац покраден у Електропривреди, од профита су се могла изградити два блока термолектране Гацко и Угљевик. Да ли инспектор зна у којој је фази била изградња ТЕ Угљевик 2 1992. и да је требала бити завршена 1995, то се могло завршити после рата јер је сва опрема била набавњена из СССР-а, а могло се градити и у току рата. Поставља се питање ко је то спечио? Ко је уништио други блок термоелектране.
Видим свима вама су пуна уста Зада и њихових корпорација.
Ни један страни инвеститор неће доћи да нас развије у то будите убијеђени, њих интересују јефтине концесије на наше природне ресурсе, на првом месту енергенте.
Да ли инспкетор зна какав је уговор потписан у Угљевику и колика су потраживањ словеначке електропривреде, колико ће електропривреда РС платити словенцима када изгуби судски спор.
Бесмислено је веровати да се човечансто после толико векова од постанка човекка не земљи тако налго променило и да виеш нема колонијлних ратова и освајања. Више се не иде у освајање територија и држава војском него страним инвестицијама, концесијама, окупационим владама, глобалистичким концептима, законима.
Институциеј које раде за интересе корпорација, глобалисти-корпоратисти су ЕУ, УН, НАТО, ММФ, Светска банка, Светска трговинска организација, Светска здравствена организација, ЦИА, ФБИ, MI-6, EPA, FDA, Vatikan….
Ти си сигурно онај инспектор који у Инспектроату толерише корупцију по школама, факултетима, куповина диплома дипломирањем за један дан. Шта вам раде са Интернационалним универзитетом у Брчком, што се стало са тим? Кренули студенти са петицијом, из министарства рекли да ће то ријешити а по школама и даље раде ти кадрови.
Ви сте увели бирократско одуговлачење, корупцију, зашто вам директори школа фабусовци, општинари са купљеним дипломам? Зашто се не укину одборничке плате?
За нашег Раму којег бабо од миља зове Рамуш. http://www.youtube.com/watch?v=7391f-WGntA
Још једна за Рамуша. http://www.youtube.com/watch?v=i5AW-QE2xqw
rekao sam da se ne slazem sa pojedinim navodima, a neki su i dobri.
mi ne mozemo da uticemo na globalna kretanja.
niko ne brani gradjanima da usmjeravaju svoj novac po svom nahodjenju.
ovakve ideje u javnosti iznosi Aleksa Milojevic sa cime se uglavnom ne slazem. on treba da ide u penziju i da se okane corava posla, iako progovori i pokoju dobru. imao je prilike da se pokaze prije 15, 20 godina.
Потпуно су неосноване тврдње постојеће власти да економског активирања наших природних богатстава нема без иностраних финансијских извора. Управо супротно. Активирање иностраних финансијских извора је опасна пријетња да останемо без својих природних богатстава као јединог услова нашег биолошког опстанка.
Економско активирање природних богатстава на основи властитих финансијских извора једина је поуздана основа развојне успјешности. Развијајући модел масовног акцинарства могуће је прибавити огромна финансијска средства за потребна инвестирања. Огромни износи нето добити који би се остварили употребом природних богатстава финансијски је потенцијал за остварење даљњих инвестирања у изградњу шире привредне структуре.
С обзиром на изузетну неискориштеност природних богатстава, њиховим масовним привођењем рационалној економској употреби на основи новог Закона о кориштењу природних богатстава и основних измјена у привредном систему, могуће је у веома кратком времену запослити нових око 100.000 радника и повећати бруто друштвени производ за неколико пута. Са отпочињањем прве фазе претежног квантитативног привредног раста постепено би јачали и елементи квалитета. У каснијој фази би били преовлађујући.
Нас овако богате са оваквим природним богатствима, неко, ова власт, прави оволико сиромашним, беспомоћним. Само због тога што власт не зна или неће да крене у развој. Или јој није у интересу. По свему судећи у питању је ово последње.
sve je ovo salonska politika . Jeli iko od vas radi nesto u rukama?
Tesla,
mani se prazne price. jesi ti prespavao zadnjih 15 godina? kakav model masovnog akcionarstva? pa to vec postoji. koja domaca akumulacija, gdje je?
bi li ti ulozio svoju stednju u ijedan projekat koji bi domace vlasti pokrenule?
prirodna bogatstva su potencijal. od potencijala do upotrebne koristi je ohoho investicija i vremena, koje nemamo.
izjave o zaposljavanju 100.000 radnika u ovakvoj situaciji su naprosto smijesne – nisu ni za foruma.
Инспектори су навиклио у оваком сисетму да буду под патронатом власти и својих наредбодаваца, где још инспекција ради на спровошењу закона, опште безвашће и корупција у сваком сегменту друштва а инслчекција која је дебело плаћена парама овог народа не реагуеје и одуговлачи.
Акционарско инвестрирање је сасвим примјењиво и тако се ради у развиејним земњама.
Велике развијене колонилане силе Запада више не иду у освајање територија војском него инвестицијама, концесијама, довођењем окупационе власти и навођењем домаћих политичара ан погрешне одлуке и доношење погрешних закона.
Немој да браниш један погрешан концепт приватизације који нам је наметнут са Запада.
Нама не привредни систем пре 15 година наметнут, такав какв је са Законом о тендерској преиватизацији.
Сети се шта је Волфганг Петрич радио 1997. на примеру федерације када је дошао директору дирекције за приватизацију Федерације БиХ и реко му да мора да издвоји 80 предузећа да иду на тендер, када овај то није дозволио јер нема у закон, он га је смијенио и одузео му сва људска права.Али да се подсјетимо за инспектора како је све кренуло, пошето видим да има неких из институциај система коју су стварно преспавали ово шта се десило радницима и њиховим рпедузећима за 15 година.
Знајући да ће приватизација 1996. донети развој и напредак Републике Српске, западне земље су настојале да то по сваку цену спрече, а тај задатак је очито био поверен енглеској амбасади.
Због немогућности да се концепт приватизације промени путем пружања стручних и консултантских услуга кренуло се другим путем, опробаним методом који је на толико места у свету дао пожељан резултат, па зашто не би и овде.
Тражен је и пронађен ослонац на домаће снаге. По већ опробаном методу снага је у горем, у оном који је политички слабији, који има мање изгледа за политичку победу.
Сто су изгледи за победу мањи, а уколико се ипак доведе на власт, захвалност је потпунија. То странци добро знају.
Одатле и толика упорност да се коалиција „Слога“ састављена од станака безначајне снаге (крајње пролазности) доведе на власт. У оквиру коалиције поново се пуно тезисте ставља на политички најслабијег.
И поново, по ко зна који пут, потврда истине да онај ко је најслабији зели горе не питајући за цену захваљивања.
Представник странке са најмањом политичком снагом (два посланика) неколико месеци, упорно понавља како це први закон који це укинути када постане председник владе бити Закон о приватизацији.
И заиста, по познатом комунистичком, „ко је ниста биће све“, само када дође на власт.
Од тада почињу патње овога народа.
Руши се и уништава привреда, расте незапосленост, сиромаштво, дугови, распродаје, иако се голим оком види да је приватизација пројекат уништења властите привреде, на томе се упорно истрајава.
Приватизација се мора провесто до краја не питајући за цену. Захвалност мора бити потпуна.
Када је кренуо процес акционарске приватизације 1996-1997 морао је да се нађе човек који ће све то да сруши, и нађен је, пристао да да зарад своје политичке амбиције уништи привреду а на тај начин и народ.
Ретко је коме посло за руком да толико овлада глобализмом, да толико дубоко проникне у дух глобалистичког владања властитим народом као првацима коалиције „Слога“.
Вероватно је ту тајна, од тада тако бриљантне политичке каријере. Нико као „он“ нема петљу да тако „одбруси“ странцима, а они ни речи, цује се у народу.
А странци вероватно знају засто. Није вазно ста се прица важно је ста се ради. Мерено патњама које је овај народ претрпео због ове приватизације, она је зло које скоро да стоји уз раме претходном рату.
У делу уништења привреде показала се успешнијом од рата. Уместо ратног убијања и злостављања, овде се остварује масовно убијање сирењем и продуљивањем сиромаства.
На десетине хиљада људи је пре времена умрло због губитка предузећа, запослења, због сиромаштва.
Због тога онај који је донео и који проводи ову приватизацију на овом просторима представља намасовнијег убицу.
Суштина ове приватизације је у потпуном привредно системском поремећају који нужно и завршава у потпуном унистењу привреде, потпуно и без остатка и без икаквих изгледа да це привреда озивети пре него сто дође до поништења ове приватизације.
Ми смо произвођачи властите кризе. Наметнутим нам слободним трзистем и приватизацијом уништили смо властиту привреду без икаве идеје како да направимо нову.
Па ста би ти политичари радили ако не би стално хорски понављали стране инвестиције, успешно задузивање. Овакво се набоље уништава вастити народ. Држава се потпуно повлачи из привреде и све се препуста снагама отвореног слободног тржишта и страним инвеститорима.
Ову су чињенице ови су резултати рада који се прикривају и тренутно добро не виде посто се прикривају појачаним задуживањем безвредним новцем из иностранства који це се са каматама морати враћати вредним робама. Сва задужења иду на инфраструктуру, (путеви, зграде и слицно) 47% а буџетске плате 49%, и привреду 4%, отуда индиректно и за панзије, а тиме и у ПДВ поново у будзет.
Кредитно задужење је 4,8 милијарди КМ а бруто друштвни производ 1,7 милијарди са тенденцијом даљег пада, радинци и даље масовно остају без посла предузећа се затварају, приватизовани велики привредни гиганти не плаћају порезе држави, (Рафинерија Брод, Бирач Зворник) држава им репрограмира дугове и даје нове кредите ИРБ само да задрже раднике, ти кредити никада и неће бити враћени.
razvijene zemlje su – razvijene. kod njih je masovno akcionarstvo posljedica cinjenice da gradjani imaju viskove koje zele bolje plasirati od stednje u bankama. zato kupuju hartije od vrijednosti.
to povlaci za sobom i nesumnjivo vece prosjecno znanje gradjanina razvijenih zemalja o materiji investiranja. npr. u Sloveniji, svaki treci stanovnik cita casopis Finance.
kod nas je masovno akcionarstvo produkt masovne podjele vaucera, a ne ulaganja viskova.
osim toga, manimo se demagogije i teoretisanja.
niko od gradjana nece investirati svojih 6 milijardi KM stednje u projekte pod patronatom drzave.
Tesla, da li si ti akcionar ili drzis pare u banci ili na neki treci nacin?
Највише уштеђевину држим у акцијама индустријских предузећа.
Свако ивцестирање је боље од давања природних ресурса под концесије. Боље је и задуживање по повољним условима у Кини у Русији, него давање ријека и рудника. Боља је варијата ово што раде у Тузли на оуградњи новог блока термоелектране. Корпорациајма које инвестирају се отпалата врши путем испоруке електричен енергије. Тако раде и Хрвати у Сиску, Технопромекспорт је носилац пројекта изградње блока ТЕ од 230MW.
Што се тиче страних ивестиција у Угљевику, сви коју то хвали овде треба да знају шта предвиђа уговод и како су радници који знају шта их чрека уцењени радним местом.
Руководиоци ТЕ који су то потписали су до те мере корумпирани, да су се обезебедили, па ако и не буду радили више кад се то приватизује неије им битно. Треба напоменути да су последњих годин радна места продавали за износе од 10000 евра па навише. А о другим финасијским махинацијама око прављерња дуплих уговора и надувавања факутра разним фирмама подизвођачима, одржавања, ремонти, реконструкције и друге јавне набавке.
„Glavni odbor SDS-a smatra da bi za budućnost Reoublike Srpske bilo najbolje da vlada premijera Aleksandra Džombića odmah podnese ostavku, da se raspišu vanredni izbori u RS“
Коначно!!! Вандредни избори су нешто што је неминовно да зауставимо потпуну пропаст. Мада резултати октобарких избора говоре да коалиција СНСД-СП-ДНС и даље има подршку великог броја појединаца. Битан је даљи притисак да сами одступе, у страху за властиту кожу.
„Odgovornost za RS u kojoj propadaju preduzeća, građani sve siromašniji, povećava se broj nezaposlenih…, a „cvjeta“ jedino kriminal i korupcija treba da snosi isključivo vladajuća koalicija SNSD-DNS-SP, rekao je u izjavi novinarima predsjednik SDS-a Mladen Bosić.“
Можда је рјешење да се ови буџетски корисници натјерају да сами скину ову ненародну власт и да они изврше притисак да се криминализованим и корумпираним појединцима из власти заплијени имовина и из тог се исплаћују њихове плате.
http://istinito.com/index.php/bih/plitika/item/4420-sds-tra%C5%BEi-ostavku-vlade-aleksandra-d%C5%BEombi%C4%87a.html 😉
nesto ne znam za industrijska preduzeca u BiH u koja se isplati investirati? isplacuju li dividendu barem?
vezano za vanredne izbore, svaka nova vlast koja bi dosla isto bi radila kao i ova, aranzman sa MMF, dalje zaduzivanje, i prihvatanje uslova kod kreiranja budzeta, sto stranci zahtjevaju. tipican primjer je nova vlast u Srbiji, koja je nastavila sve po starom. jednostavno, balkanskim drzavama ne gospodarimo mi, vec neko drugi.
kada dodikova vlada sa skoro apsolutnom podrskom 2006. godine nije ganjala lopove iz SDSovih proteklih vlada, mala je vjerovatnoca da ce to sad ovi raditi. doduse, tad je bilo para pa mozda nisu ni imali potrebe to raditi.
drzava ce nastaviti dalje propadati, no to je samo slijed politickih odluka naseg naroda.
inspektor, 01.12.2012. 18:44:26
Како је то „слијед политичких одлука нашег народа“ ако господари неко други. Онда су небитни избори. Чисто сумњам да су ти страни господари који нам намећу своје послушнике савјетовали истима да узму у своје џепове десетине милиона. Значи, није довољно да смо у ропству, већ нам и ти послушници неоколонијалних сила додатно загорчавају живот.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=3212187737316&set=pb.1044933847.-2207520000.1354383918&type=3&theater
Шта урадити да се процес ерозије свијести заустави! Све се рјешава под принудом и Ad Hoc што није одлика уређених друштава која имају план, стратегију и контролу над својом судбином!
Стихија је направљена и у тој стихији се не сналазимо нити је можемо зауставити. Наравно да је то све давно припремано у западним кухињама како би дошли до наших природних ресурса!
Ако не будемо имали најумније и најспособније људе на најважнијим мјестима бићемо робови на својој богатој земљи која обилује и рудама и пољима за сјетву и дропотенцијалом…
Прва ствар која се хитно треба ријешити (а ми то можемо) да се обрачунамо са људима који су генератори корупције од које средства завршавају на приватним рачунима у страним банкама чиме се не онемогућава развој одрживих индустријских потенцијала и пољопривреде!
Наша средства тако раде против нас, а још кад кажем да та средства странци нама враћају али у облику висококаматних кредита схватићете коликој смо немилости и пропадању изложени…
inspektor, 01.12.2012.
Ко је говорио о индустријским предузећима из Босне.
Слажем се да се нова СДС власт не би ослободила омче ММФ-а.
А странци су у њима већ унапред припремили резеррвну гарнитуру, као што је то у случају Србије, да би економске убице могле маставити свој започети посао.
Tesla, ako ulazes u inostrana preduzeca ili fondove onda pretpostavljam gledas sto veci povrat na svoja sredstva i to je racionalno ekonomsko ponasanje. medjutim narod je uglavnom (finansijski) nepismen i to je problem prvenstveno pojedinaca.
drazen78
domaci politicari imaju odredjen stepen samostalnosti. stranci se uglavnom ne petljaju u stvari npr. koliko ce miliona biti izvuceno iz IRB, lokalnih zajednica i sl. medjutim masa je glasala kako je glasala, odabrani politicari su uradili to sto su uradili i sada nam kroje kapu medjunarodni kreditori. to su posljedice politickih odluka koje ce narod snositi. u ovoj sad situaciji je vrlo tesko nesto pametno uraditi (ne i nemoguce, ali ako se ima volje i znanja…)
najveca nesreca su politicari i polarizacija prema tome ko kojoj stranci, naciji, pripada, umjesto sta ko moze uraditi.
Tesla, znaju lopovi da ovo sto rae nije dobro za narod, ali oni su dovedeni da nama bude naopako. Izvor zla je firci, on je najvece zlo i najveći nas dusman. Kada pali svijecu palim za dobro svoga naroda, ali vratice mu se, vratiti, vratiti upravo onako kako je zaslužio .
FIRERU, FIRERU, FIRERU, UBIJ SE !!!!!!
UUUUUUUUUBBBBBBBBBIIIIIIIIIIIIIIIIJJJJJJJJJJ SSSSSSSSSSSEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
inspektor, 01.12.2012
Ја не отимам ничије ресурсе, ако сам акције купио на берзи од паекета акција који је продаван.
Ја сам против проватизацији и концесионе продаје прородних ресурса станим инститорима јер то је колонијално освајање територије на дужи рок. Више се земње не заробљавају војском него окупационом влашћу и кредитима ММФ и светске банке.
pa nisu MMF i WB krivi sto je domaca vlast, izabrana od naroda Republike Srpske, popljackala cca 1,5 budzeta pa smo sad u poziciji da ih molimo za stend-baj aranzman?
nisu stranci krivi tome sto je domaca vlast korumpirana. ako ti neko na ulici da 1000 KM, normalno neces se buniti (mozda i njemu das procenat, jel’).
Clanak iz Oslobodjenja:
Nerealni ekonomski optimizam na izdisaju
Najdrastičnija mjera je, naravno, smanjenje plata za 10 posto svim budžetskim korisnicima – od javne uprave, preko prosvete i sudstva do policije. Osim kresanja plata, premijer RS-a najavio je i ukidanje šest agencija, dva zavoda, Sekretarijata za vjere i Operativnog tima RS-a za traženje nestalih. Biće ukinuta i Sky Srpska, a najavljena su i otpuštanja radnika u javnim preduzećima, poput, recimo, Šuma Srpske, Pošte i Željeznica RS-a, a u okviru njihovog restrukturiranja
O čemu je u ovom slučaju riječ, možda je najslikovitije opisao Dragan Čavić, predsjednik Demokratske stranke RS-a, koji je istakao da zbog enormnog porasta obaveza po osnovu kredita u 2013. godini, odnosno zaduženja od 430 miliona, Vladi RS-a sada više nije dovoljna ni tranša kredita MMF-a za pokriće svih obaveza koje dolaze po već dospjelim kreditima, te je stoga jedino rješenje bilo smanjenje plata. S druge strane, i Mladen Ivanić, predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), misli isto što i Čavić i dodaje da je ovo zapravo tek početak jedne duboke i sistemske krize koju će najviše osjetiti građani u RS-u. Uostalom, to je potvrdio i sam Aleksandar Džombić, premijer Vlade RS-a, koji je – vjerovali ili ne – i sam rekao da RS „čekaju teška vremena“, što je do sada u manjem bh. entitetu, procvjetalom na nerealnom i neutemeljenom Dodikovom optimizmu, bilo nezamislivo. S druge strane, i sam je Milorad Dodik, valjda kako bi umirio tamošnju javnost, najavio vraćanje plata na stari nivo već 2014. godine, iako je, vjerujemo, i sam svjestan činjenice da to baš i nije potpisano u pismu namjere sa MMF-om.
Ukratko, sve akcije koje trenutno provodi Vlada RS-a, kao i sve mjere ekonomske politike RS-a za narednu godinu, ukazuju samo na jedno – na izuzetno tešku, to jest katastrofalnu ekonomsku situaciju u manjem bh. entitetu, te na spremnost izvršne vlasti da nastavi sa bjesomučnim i nekontrolisanim zaduživanjem kod međunarodnih finansijskih institucija, bez ikakvog obzira i odgovornosti prema realnoj ekonomiji, proizvodnji i na kraju prema građanima.
Republika Srpska je, istini za volju, prije nekoliko godina počela pokazivati znakove ekonomskog oporavka, stabilizacije i rasta. To je bilo vrijeme kada je Dodik obilazio predstavnike međunarodne zajednice i hvalio se „Republikom Srpskom kao boljim dijelom BiH“, pri čemu je aludirao na slabašne znakove ekonomskog oporavka. Međutim, upućeniji su i tada znali da su to tek Potemkinova sela zasnovana na novcu dobijenom od prodaje Telekoma Srpske. Od trenutka kada je prodat Telekom Srpske, manji je bh. entitet imao prilično novca na takozvanom escrow računu, ali se taj novac vremenom potrošio. Nažalost, taj je novac pri tome loše investiran, u potpune ekonomske promašaje, dok su s druge strane osovinska baza privrede, mala i srednja preduzeća, opterećena brojnim novim nametima, poput, recimo, fiskalizacije, nakon koje su se brojne kompanije u RS-u jednostavno ugasile. Nakon toga realni sektor je potpuno pao, a ubrzo je potrošen i novac od Telekoma Srpske.
No, to nije pokolebalo Dodika i njegove iz SNSD-a. Potom je uslijedila druga faza „ekonomskog uzleta Srpske“ koja je zasnovana na zaduživanju. Vlada RS-a je paralelno otkrila čari obveznica i zaduživanja kroz vrijednosne papire, kao i čari zaduživanja kod međunarodnih finansijskih institucija. Kažemo u ovom trenutku „čari zaduživanja“ jer pravi efekti zaduživanja, odnosno otplata duga, stiže tek nekoliko godina kasnije. Vlada RS-a je nasjela na lijepe priče i povoljne uvjete MMF-a, Svjetske banke, Evropske investicijske banke i sličnih institucija o niskim kamatnim stopama, dugim grace periodima, bajkama o investiranju i ulaganju i tako dalje. Novac se tada nemilosrdno posuđivao i njim su se krpile budžetske rupe, Dodik se mogao i dalje hvaliti ekonomskim preporodom i procvatom, a pri tome su samo rijetki primjećivali da gotovo i nema realne ekonomije koja bi punila budžet. A onda se približila 2013. godina i vrijeme za ozbiljniji povrat posuđenog. Tako su nastali i budžet i mjere Ekonomske politike RS-a za 2013. godinu, a ono što možemo vidjeti u tim dokumentima, samo potvrđuje da je vrijeme naplate stiglo, odnosno da je već uslijedilo otrežnjenje od nerealnog i neutemeljenog ekonomskog optimizma…
Симо П. Ороз, 01.12.2012. 13:59:17
Данин напичак, ‘ајд не сери…
http://www.youtube.com/watch?v=3F4uiv7I7JQ
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eMRHdHvDHgg
Бигеру сине, дозови се памети. Ако памети нешаш ти погледај око себе народ и тако се понашај. Сав си на бигерушу, немаш ништа моје. Дође ми да те се одрекнем преко „независних“, па нек цијели свијет чује.
екс, поздрави ми ону са наочарима.
Рамуш у акцији http://www.youtube.com/watch?v=C9G5cGDKgPY