Џомбић: Контролни органи треба више да раде

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изјавио је да би контролни органи у Српској требало да раде више, како би се поштовала радничка права и очувала радна мјеста тамо гдје се та права поштују. "Сви захтјеви Савеза синдиката Републике Српске усмјерени су на поштовање радничких права, очување радних мјеста, побољшање услова привређивања и рада", рекао […]

петак, мај 25, 2012 / 07:34

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изјавио је да би контролни органи у Српској требало да раде више, како би се поштовала радничка права и очувала радна мјеста тамо гдје се та права поштују.

"Сви захтјеви Савеза синдиката Републике Српске усмјерени су на поштовање радничких права, очување радних мјеста, побољшање услова привређивања и рада", рекао је Џомбић новинарима након тематске сједнице Владе Српске, којој су присуствовали представници Савеза синдиката Републике Српске.

Он је истакао да Закон о инспекторату Републике Српске треба да буде усвојен и да ће се убрзо видјети ефекти Закона о пореском поступку.

"Законски желимо омогућити представницима синдиката да присуствују контроли радничких права, коју врши Инспекторат Републике Српске", додао је Џомбић.

Он је навео да ће у оквиру иновираног акционог плана, којег Влада Српске треба да усвоји, бити формиран одбор, односно оперативни тим који би радио на рјешавању примједби које се односе на угрожавање радничких права.

Џомбић је напоменуо да ће Влада Српске урадити измјене Закона о кривичном поступку, који би третирао кривичну одговорност непоштовања радничких права.

"Преузели смо обавезу да сачинимо информацију о стању у привредним субјектима у Српској, посебно оних који се налазе у веома тешкој позицији, те да процијенимо који субјекти имају шансу да се извуку из кризе и да им у поступку реорганизације дамо нову шансу, а да оним субјектима који немају перспеткиву више не дајемо субвенције", каже Џомбић.

Напоменувши да је, према посљедњим подацима, у Српској било око 154.000 незапослених, док је 239.000 лица било запослено, Џомбић је поручио да је Влада Српске опредијељена за подршку привреди.

"Процјењује се да ће се у наредних неколико мјесеци повећати број запослених због љетне сезоне. Наш циљ је био одржавање постојећег броја радних мјеста", рекао је Џомбић.

Он је истакао да Влада Српске неће подржати никакво повећање стопе ПДВ-а, јер би то угрозило стандард становништва, те да ће у парламентарну процедуру на нивоу БиХ упутити иницијативу за увођење диференциране стопе ПДВ-а.

Предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић нагласила је да је неопходно ријешити проблем изузетно високе стопе незапослености и омогућити да профункционише правни систем, односно да се проводе донесени закони како би се заштитила радничка права.

"То значи досљедно провођење Закона о раду, Закона о доприносима и Закона о заштити на раду. За нас је неприхвљатљиво да неко ради, а да за тај рад није плаћен, као и да не буде санкционисан онај ко краде радника и државу", рекла је Мишићева.

Она је навела да је неприхватљиво да се не могу остварити елементарна људска и радничка права и што се у овом тренутку не траже најбржа рјешења за смањење стопе незапослености.

"За нас је најважније питање отварање нових радних јеста у реалном сектору и да Инспекторат Републике Српске почне радити у интересу провођења постојећих закона", додала је Мишићева.

Она је најавила да би у наредном периоду требало да се изради закон о забрани мобинга и злостављању радника, те додала да ће бити измијењен и Кривични закон Српске. /



0 КОМЕНТАРА

  1. Ja imam veliku primjedbu na ovaj vid zaštite prava. Naša država se ogradila od svoje odgovornosti za ostvarenje prava kada je prestala da garantuje zdravstvenu zaštitu onima koji su prijavljeni kao zaposleni. Nema doprinosa, nema zaštite, ali dug ostaje. Radnici ostaju bez prava, ali država se ne odriče duga.
    Takođe, još niko nije postavio pitanje šta se desi sa vašim pravom na zdravstvenu zaštitu kada ste 30 godina uredno uplaćivali doprinose, ostanete bez posla i istekne 6 mjeseci na birou?
    Radnici kojima nisu uplaćeni doprinosi po nekoliko godina treba da tuže državu jer je svojim pasivnim stavom omogućila takovo nezakonito ponašanje. Neka se država obračunava sa poslodavcima, a ne radnici.;)

  2. Aleks, pare su u djepovima bandita.
    Ne peri se tzv premijeru jer nema te vode i sapuna koji mogu da te operu. Znao si u sta i s kim se upustas u posao. Znas dobro kako prodje onaj ko s djavolom tikve sadi.
    Da ti je sad izaci iz kola, e, nece moci. Ima da odgovarate za sve zlo u koje ste nas uvalili. I, moli Boga da te zapadne robija , da te ne zapadne nesto gore. Da sam na tvom mjestu ja bih sam sebi presudio.

  3. Наивност се плаћа! О свему је требало поразмислити 2006 кад је била једна од најбољих шанси да се трасира политика у овом вијеку за боље свима. Е, умјесто тог бољег свима, ВИ господо из власти сте то замијенили за БОЉЕ СЕБИ! То је катастрофа које би се постидјели мртви који су се раније жртвовали, које се на могу ријешити садашњи живи у својој муци реживљавања и која ће висити као теретан камен онима који требају да дођу на овај свијет.

    Катастрофа је одлика ваше неспособности и оно због чега на жалост се нећа вама судити него ће потресати цијели овај вијек у једној мучнини за коју се толики прије нас нису жртвовали, али која је ВАШ ОГРОМАН ГРИЈЕХ!

  4. Умастио си се џомбићу, скупа са својим шефом и осталом камарилом.Ни сапун вам више не помаже, а и ноге су вам окраћале.Мишићку је у лепоти бог обележио да народ види и зна. – Па шта још хоћете?

    Ускоро ће ова инспекција о којој говорите, а и званичне институције, по вољи народа морати да дејствују, али не под вашом командом.

    Крадете Богу дане, а у крађи су кратке ноге…

Оставите одговор