Џакула: Чаушевић и екипа оштетили буџет за више од двије милијарде КМ

Криминалним радњама у Управи за индиректно опорезивање БиХ до 2011. године буџет БиХ је оштећен за више од двије милијарде КМ, рекао је директор Управе Миро Џакула. "Не треба заборавити да се исте ствари дешавају и са директним порезима, као и са буџетском потрошњом", рекао је Џакула. Џакула и предсједник синдиката Мехмедалија Осмић потврдили су […]

среда, јун 18, 2014 / 17:04

Криминалним радњама у Управи за индиректно опорезивање БиХ до 2011. године буџет БиХ је оштећен за више од двије милијарде КМ, рекао је директор Управе Миро Џакула.

"Не треба заборавити да се исте ствари дешавају и са директним порезима, као и са буџетском потрошњом", рекао је Џакула.

Џакула и предсједник синдиката Мехмедалија Осмић потврдили су данас да су у акцији Тужилаштва БиХ и Агенције за истраге и заштиту слободе лишени бивши директор Кемал Чаушевић, помоћник директора Сектора за царине Здравко Цвјетиновић и више десетина службеника УИО БиХ.

Џакула је рекао да су наведена лица лишена слободе због сумње да су повезана са кривичним дјелима у вези са царињењем текстила из Кине и моторних возила и поручио да ће службеници, којима буде одређен притвор, аутоматски бити суспендовани.

Он је навео да су активности усмјераване из Управе у координацији са Тужилаштвом БиХ, изразивши задовољство сарадњом са главним тужиоцем БиХ Гораном Салиховићем и тужиоцима Олегом Чавком и Дубравком Чампаром, који су водили ову акцију.

Џакула је навео да је на овај начин нанесена штета дигнитету Управе, али да је данашња акција још један позитиван доказ у њеном профилисању да буде најбоља институција у БиХ.

Он је подсјетио да је од његовог доласка на чело Управе наплаћено више од 1,5 милијарди КМ прихода више него до тада.

Џакула је навео да су моторна возила претежно царињена у 21 царинској испостави, али углавном у Грудама, Броду и Градишци, док ће поступак доказати да ли је било злоупотреба.

Говорећи о царињењу текстила, Џакула је подсјетио да је основица за царињење текстила наредбом из 2011. године подигнута на износ од 7,4 КМ по килограму, али да се од добављача не може добити изворна фактура, због чега се мора прибјегавати алтернативним методама утврђивања основице.

"Проблем са царињењем текстила имају све околне земље и у ЕУ и Управа је направила велики помак у подизању основице и квалитета царињења, али то није довољно и ми ћемо аутоматизовати процедуре, те појачати транспарентност у раду Управе и сваког појединца", најавио је Џакула.

Говорећи о вези акције "Пандора" са случајем "Кекеровић", Џакула је навео да је то највећи случај преваре у БиХ у којем је са Јединственог рачуна враћено више од 9,5 милиона КМ већ наплаћених средстава и да је ту затајио људски фактор у Управи.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ne odoh jutros u „ribu“ , pa hajde reko¨ da i ja dam svoj skromni doprinos ekonometriji vezanoj za slučaj „Čaušević i drugi“. Po ovoj računici dvije milijarde ojađen,oštećen budžet, računato po stopi od 17% ispada da je u zemlju ušlo robe koja nije oporezovana u vrijednosti od oko 11,7 milijardi KM. Kako se navodi da je riječ uglavnom o tekstilu to bi se moglo dalje preračunati da je svaki stanovnik BiH (od bebe do đede) na garderobu zadnjih godina dao blizu 4 hiljade KM. Kad bi ovo bilo tačno ispade da bi uz malo ušteda na garderobi mogli lako otrpiti još dvije-tri poplave , a po onoj broj umije da govori ono što želi onaj ko umije sa njim da se poigra uz ovako računate milijarde Bosna i Hercegovina bi mogla finansirati i let na Mjesec. Ne velim da Čaušević i drugi nisu klepili milone , da nisu , srazmjeran dio bi otišao u guzne budžete , od kojih opet građani nebi imali nikakve koristi. Hoću reći donji smo kako god okreneš.

Оставите одговор