Две свесрпске књижевне награде иду у Српску

Гимназијалка из Градишке Теа Гутић освојила је прву награду у конкуренцији ученика средњих школа Србије и Републике Српске на традиционалном Светосавском књижевном конкурсу, који организује Друштво "Свети Сава" из Београда, док је у конкуренцији основних школа друга награда припала ученику из Бање Луке Андреју Козићу. Награде Теи и Андреју, ученику деветог разреда Основне школе "Вук […]

субота, јануар 23, 2016 / 15:44

Гимназијалка из Градишке Теа Гутић освојила је прву награду у конкуренцији ученика средњих школа Србије и Републике Српске на традиционалном Светосавском књижевном конкурсу, који организује Друштво "Свети Сава" из Београда, док је у конкуренцији основних школа друга награда припала ученику из Бање Луке Андреју Козићу.

Награде Теи и Андреју, ученику деветог разреда Основне школе "Вук Стефановић Караџић", уручене су данас на Светосавској свечаности у Народној библиотеци Србије на Врачару у Београду.

Обоје воле да пишу, Теа прозу, а Андреј пјесме, тако да је и његов награђени рад пјесма о Светом Сави.

"Многи млади људи данас теже ка бољем животу, а не осврћу се на прави пут, а требало би. Мој рад говори о Светосављу данас и како је било прије. Неописив је осјећај, први сам разред и то је нови почетак", рекла је Теа Срни.

Највише признање – Медаљу Друштва "Свети Сава" Управни одбор је додијелио Српској књижевној задрузи за несебично помагање Друштву и због њеног доприноса на цијелом српском културном простору и академику Злати Бојовић, дугогодишњем главном уреднику часописа "Братство".

Предсједник Друштва Душан Зупан подсјетио је на свечаности да се ово признање додјељује за "велике заслуге за рад и активности Друштва на добробит српског народа".

Према његовим ријечима, академик Злата Бојовић својим радом је допринијела да "Братство" заузме високо мјесто на љествици савремене српске периодике.

Бојовићева је историчар књижевности и редовни професор Филолошког факултета у Београду, а основна област њеног научног рада је књижевност хуманизма и ренесансе, те барока у Дубровнику и Далмацији.

Часопис "Братство" Друштва "Свети Сава" има дугу историју и у првом периоду објављивања од 1886. до 1941. године спадао је у ред најзначајнијих периодичних публикација у српском народу.

Међу досадашњим лауреатима Медаље Друштва "Свети Сава" је и Његова светост патријарх српски Иринеј.

Друштво "Свети Сава" најстарије је активно српско удружење грађана, основано је 1886. године. Бави се културним, просвјетним и хуманитарним радом с циљем његовања националног осјећаја врлине и вриједности светосавске традиције, као и култа Светог Саве у српском народу. Рад Друштва био је прекинут 1941. године, а обновљен је 1994. године.

Поред сједишта у Београду, Друштво "Свети Сава" има и активан Пододбор у Бањалуци.

Данашња, као и претходне свечаности почела је сјечењем славског колача и богослужењем, као и пјевањем химне Светом Сави.



Оставите одговор