Дужници су дуговали и прије формирања Пореске управе
Грађани РС с највећим пореским дуговима, међу којима су тројица с милионским износом, су ту обавезу створила још прије формирања Пореске управе РС, тврде у тој републичкој институцији. Велимир Кукобат, помоћник директора за управљање наплатом пореза у Пореској управи РС, коментаришући недавно објављену листу грађана с највећим пореским дуговима, рекао је да су на та […]
Грађани РС с највећим пореским дуговима, међу којима су тројица с милионским износом, су ту обавезу створила још прије формирања Пореске управе РС, тврде у тој републичкој институцији.
Велимир Кукобат, помоћник директора за управљање наплатом пореза у Пореској управи РС, коментаришући недавно објављену листу грађана с највећим пореским дуговима, рекао је да су на та физичка лица својевремено пренесене обавезе њихових приватних предузећа по основу пореза на промет.
„То је урађено како би се покушала наплата која није била могућа од привредног субјекта. Пореска управа РС је већину тих дугова наслиједила својим настанком 2002. године и преузимањем документације некадашње Републичке управе јавних прихода и Финансијске полиције РС“, казао је Кукобат.
На врху црне листе грађана пореских дужника налазе се Војкан Стефановић из Лакташа (33 године), власник фирме „Војкан Траде“, са дугом већим од 2,4 милиона КМ. Слиједе га Боран Малешевић из Бањалуке (43) са дугом од 1,9 милиона КМ и Горан Каралић из Градишке (40) са дугом од 1,1 милион КМ. Још десет грађана РС, искључиво са шире бањалучке регије, има порески дуг већи од 100.000 КМ.
Кукобат увјерава да је Пореска управа РС протеклих година радила на принудној наплати тих дугова, напомињући да се обавезе стално повећавају зарачунавањем затезних камата на дневном нивоу.
Истиче, ипак, да ће Пореска управа детаљно испитати да ли су искориштене све мјере за наплату дуга од наведених особа како би била скинута анатема с институције.
„Међутим, искуство у наплати дугова из тог периода показује да ни предузеће ни власници немају имовине, већ се радило о ‘перачима пара’ који су свјесно улазили у тај посао и имали свега 2.000 КМ на рачуну за оснивање предузећа. Нажалост, у то вријеме је било могуће формирати таква предузећа“, каже Кукобат.
Он указује да је дио највећих пореских дужника судски процесуиран, од чега поједини издржавају затворске казне за прање новца.
„Чим се појави прва имовина коју имају на себи, предузећемо мјере принудне наплате уколико прије тога не наступи застара тих потраживања“, рекао је Кукобат.
У Пореској управи РС тврде да данас не постоји могућност да грађани брзо нагомилају пореске обавезе које се мјере стотинама хиљада марака. Наводе да велики дугови могу настати само при трансферним цијенама између повезаних правних лица, због чега ће им такве провјере бити у фокусу будућих активности.
„Чим се појави прва имовина коју имају на себи, предузећемо мере принудне наплате уколико пре тога не неступи застара тих потраживања“
КОМЕ ОВИ МАЖУ ОЧИ?!? Значи чека се застара па да онда покрију то све папирима?
Ево узмимо напримјер породицу Жељке Романића из Омарске код Приједора, познати Пети неплан. Ово је дуг који је већином настао после настајања Пореске управе 2002. године:
44 4400719460006 ДОО „ПЕТИ НЕПЛАН“ Приједор 216,357.80 КМ
48 4400719540000 Д.О.О. „Неплан комерц“ Приједор 197,507.20 КМ
3 4507509650006 Предузетничка радња „ПЕТИ НЕПЛАН“ власник, сп Романић Радован, Приједор Приједор 85,109.46 КМ
21 4501903820008 С.У.Р. „Пети Неплан“ Приједор 31,275.05 КМ
5 1702961160004 РОМАНИЋ ЖЕЉКО Приједор 12,295.04 КМ
А дотични имају у свом возном парку осим мањих возила и следеће новије моделе који могу покрити читав дуг:
– ПОРШЕ КАЈЕН
– ЈАГУАР С ТАЈП
– ФОЛКСВАГЕН ФЕТОН
А ту су и станови у Приједору, Бањалуци, куће и пословни објекти.
Осим ових дугова имају и 1,4 милиона дужни УИО.
@bojan
ne čitaš dobro „imovinu moraju imati na sebi“, a ona nije „na njemu“ nego je on „u njoj“ 😀
rakovic, 07.03.2013. 10:17:53 [70033]
Колико ме сјећање служи Браниславу Смиљанићу Ћели је одузета имовина иако није била на њему већ на жени и тасту. Ако је ту било механизма, онда га има и овдје. Али је очигледно да је Пореска добро подмазана.