Држављанства БиХ се одрекло 49.632 лица у последњих 12 година

Држављанства БиХ су се у посљедних 12 година одрекла 49 632 лица, подаци су из најновијег извјештаја "Права миграната и чланова њихових породица", које је урадило Министарство за људска права и избјеглице БиХ. Исти подаци показују да су, од укупног броја лица која су се одрекла држављанства БиХ, двије трећине стекле држављанство Аустрије, Њемачке, Словеније […]

субота, август 6, 2011 / 14:46

Држављанства БиХ су се у посљедних 12 година одрекла 49 632 лица, подаци су из најновијег извјештаја "Права миграната и чланова њихових породица", које је урадило Министарство за људска права и избјеглице БиХ.

Исти подаци показују да су, од укупног броја лица која су се одрекла држављанства БиХ, двије трећине стекле држављанство Аустрије, Њемачке, Словеније и Хрватске, пишу "Независне новине".

"Подаци Министарства за људска права и избјеглице БиХ показују да ван земље живи 1 350 000 емиграната, што чини 35 одсто укупне популације БиХ. Ови подаци за већину држава не обухватају млађа лица, односно она која су рођена у земљама пријема", наводи се у извјештају.

Иако су посљедњих година присутни процеси радне миграција, односно привременог запошљавања углавном ниже и средње квалификованих радника, значајно је присутан и одлив високообразованих младих људи, који има тенденцију раста.

"С обзиром на то да не постоје прецизни подаци о одливу младе и високообразоване радне снаге из земље, као примјер могу послужити показатељи Свјетске банке из 2000. године, према којима је проценат високообразованих који су емигрирали из БиХ износио 23,9 одсто, што БиХ ставља на друго мјесто у Европи", наведено је у извјештају.

Проценат љекара који су као обучени кадар напустили БиХ износио је 12,7 одсто.

"БиХ би ускоро могла доћи у позицију да увози радну снагу, јер се велики дио економски најактивнијег становништва налази у емиграцији", наводи се у извјештају.

Демограф Стево Пашалић истакао је да је БиХ увијек била миграциона земља, што значи да је много већи број људи напуштао земљу него што је долазио у њу.

"Процјене су да се укупни демографски губици крећу око 800 000 лица. Око 527 000 лица отишло је у иностранство у периоду око рата, док се демографски губици због смањења наталитета процјењују на око 100 000 лица", рекао је Пашалић.

Предсједник Омладинског савјета Републике Српске Бојан Гребенар оцијенио је да су наведени подаци шокантни, али да, нажалост, показују праву ситуацију.



Оставите одговор