Дрецун: Косовском ЦИК-у смета назив изборне листе "Србија"

Предсједник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун рекао је да је Приштина стално постављала препреке у спровођењу идеја српске владе, а као најновију истиче "сигнализацију" косовске Централне изборне комисије да неће прихватити назив изборне листе Србија, коју подржава Београд. Гостујући на РТС-у, Дрецун је рекао да те препреке нису у складу са […]

субота, септембар 7, 2013 / 13:45

Предсједник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун рекао је да је Приштина стално постављала препреке у спровођењу идеја српске владе, а као најновију истиче "сигнализацију" косовске Централне изборне комисије да неће прихватити назив изборне листе Србија, коју подржава Београд.

Гостујући на РТС-у, Дрецун је рекао да те препреке нису у складу са постигнутим договором и истакао да се од тога неће одустати.

"То је за нас неповратно стање, ми не можемо сада да одустанемо од назива те листе, тако да мислим да ћемо ту имати нову ситуацију која ће бити проблематична, а која ће, верујем, бити разрешена на састанку Хашима Тачија са премијером Србије и првим потпредседником владе и да ћемо ипак успети да изађемо на те изборе и да се они одрже", рекао је Дрецун.

Он истиче да је најважније било да Влада Србије пошаље снажну поруку и снажно мотивише Србе да изађу на предстојеће изборе, што се најбоље постиже формирањем листе иза које евидентно стоји држава.

Како каже, став Владе Србије познат је од тренутка када је постигнут бриселски споразум, а државна стратегија у наредном периоду базирана је на формирању будуће заједнице српских општина, за шта је излазак Срба на изборе од изузетног значаја.

"Она не може да се формира ако Срби бојкотују изборе, односно биће формирана, али питање је ко ће руководити том заједницом и колики ће бити утицај Београда, односно колики би био утицај Приштине", истиче Дрецун.

Говорећи о појединим странкама које су већ учествовале у власти у Приштини и о неким које се сада појављују, Дрецун каже да за учешће на изборима код њих постоји двострука мотивација.

"Већ је одређен један поступак који није дозвољен, није прихватљив, а то се своди на разна обећања, на новчане понуде да се гласа и мислим да ћемо ту имати додатну мотивацију тих странака које желе да у наредном периоду располажу великим количинама новца, да део тог новца иде у корист српског народа, али да већи дио иде у нечије џепове", објашњава Дрецун.

Према његовим ријечима, активности појединих српских странака на КиМ показују да иза њих стоји Приштина, која их снабдјева огромним количином новца, између осталог, обезбјеђује им медијску и сваку другу подршку.

"Када имате стару познату причу, те делите саднице, или не знам шта све, прво се поставља питање одакле вам новац. Када Влада Републике Србије подржава Грађанску иницијативу Србија не може да се понаша тако. Најважнија порука која се шаље је да се схвати да ће иза оних грађана који изађу на изборе стајати наша влада и да ће стајати иза заједнице српских општина, за чије се финансирање припрема и закон", каже Дрецун.

Заједница општина "нераскидива веза"

Како каже, веома је важно то што ће будућа заједница имати велики број радних мјеста, што ће ту заједницу финансирати Влада Србије из буџета, што ће то бити "нераскидива веза" која ће постојати између заједнице српских општина и Београда.

С друге стране, општине чија ће руководства бити изабрана на наредним изборима ће бити финансиране од стране Приштине, што јесте неуобичајна ситуација, али је она, како каже Дрецун, реалност на терену.

"Влада Републике Србије ће свакако моћи у наредном периоду да усмерава, нећу да кажем контролише, али бар усмерава, инструише рад заједнице српских општина и свих људи који ће радити у тој заједници, у органима те заједнице и у свим оним предузећима која су на буџету", рекао је Милован Дрецун.

Предсједник Одбора за КиМ истиче да кажњавање оних који бојкотују изборе није рјешење, већ да се мора радити на смиривању ситуацији и додатном мотивисању за гласање на предстојећим изборима.

"Политика кажњавања од самог почетка није присутна. Ја сам био на једном састанку код председника Николића, где није било ни говора о томе да ће они који се противе изласку на изборе бити кажњавани, него је пледирано да се постигне јединство на било који начин, али се очекује од тих људи да активно не бојкотују", рекао је Дрецун.

Дрецун истиче да је вршење притиска на оне који ће изаћи на изборе да на тај начин признају "некакву државу, да ће бити издајник или нешто друго", много опасна ствар у малим срединама у којима се људи знају и у којима свака тешка ријеч може да нанесе штету.

Како каже Милован Дрецун, послије назива листе коју подржава Београд, Приштина нема могућности да прави "додатне смицалице", али ће у сваком случају покушати максимално да отежа дјеловање листе иза које стоји Влада Србије, а да "максимално побољша услове за дјеловање појединих странака које су јој наклоњене и које она очигледно финансира и помаже".



Оставите одговор