Дотле дошло: Полиграфска асоцијација осуђује говор мржње

Иван Куч, стручни сарадник Асоцијације психолошких и полиграфских испитивања, најоштрије је осудио у име Асоцијације сваки облик насиља и помињаја рата и звецкања оружјем који је посљедњих дана присутан у медијима.

среда, септембар 21, 2016 / 10:31

Иван Куч, стручни сарадник Асоцијације психолошких и полиграфских испитивања, најоштрије је осудио у име Асоцијације сваки облик насиља и помињаја рата и звецкања оружјем који је посљедњих дана присутан у медијима.

Вјероватно никад нисте чули да оваква асоцијација постоји, али, ето, осјетила је потребу да се огласи и пошаље своје саопштење на адресу Фронтал.СРБ. Нама је занимљиво да га објавимо у цјелости, јер и поред тога што му је сједиште у Бањој Луци, као и 99% невладиних удружења у Српској, у својим саопштењима користе латиницу, те синтагму "цијела БиХ". Ћирилице и Српске углавном нема.

Све у свему, нигдје именованог Сефера Халиловића

Изјаве конципиране у виду пријетње и промоције спремности становника цијеле БиХ на међусобни ратни сукоб, стварају непотребну дозу страха међу нашим суграђанима. Без обзира на мишљење, жеље и ставове појединаца са намјерама утицања на свјест јавности кроз најосјетљивије и не тако давне психолошке повреде и ратне трауме, мишљења смо да генерализације оваквог типа немају реално упориште и не могу осликавати јавне ставове грађана.

Основни проблем грађана БиХ је метеријална и економска несигурност, проблем корупције и пратећи проблеми који ионако производе интензиван и перципирајући стрес међу становништвом који доводи до појаве психосоматских болести, карцинома, напуштања земље, смањења наталитета.

Родитељи који сада имају дјецу и сами су прошли рат, последње што желе је да њихова дјеца поново пролазе ратне ужасе. На сву поменуту несигурност и угроженост, усмјерени степен вербалне агресије са циљем преплављења страхом од рата становништава БиХ тумачимо насиљем и позивамо све надлежне институције да санкционису сваку идеју јавно изнешену која изгледа као најава оружаних сукоба у којима гину недужни и која промовише највеће неблагостање једног друства.

Људи имају спремност да различито доживљавају овакве вијести, али је једно сигурно да они који се осјећају несигурније, који у свом искуству носе ратну патњу, преживљену тортуру и који су и актуелно преплављени стресом ову пријетњу могу доживјети као снажно узнемирење и страх, а није тешко претпоставити колико је оваквих грађана у цијелој БиХ.



Оставите одговор