Доста је тениса, почиње кошарка

Данас почиње Европско првенство у кошарци, а Фронтал.РС доноси анализу свих група и репрезентација. Домаћин циља злато, Србија је, према кладионицама међу три фаворита од којих највише шанси има Шпанија. Изабраници Дуде Ивковић на терен истрачавају данас у 15:15 минута против Италије, и то је најављено као утакмица дана. Пише: Бојан Лолић ГРУПА А – […]

среда, август 31, 2011 / 08:25

Данас почиње Европско првенство у кошарци, а Фронтал.РС доноси анализу свих група и репрезентација.

Домаћин циља злато, Србија је, према кладионицама међу три фаворита од којих највише шанси има Шпанија.

Изабраници Дуде Ивковић на терен истрачавају данас у 15:15 минута против Италије, и то је најављено као утакмица дана.

Пише: Бојан Лолић

ГРУПА А – град Панавежис, дворана Цидо Арена, капацитет 5656

ЛИТВАНИЈА – Литванци много очекују од своје репрезентације на овом такмичењу, и то не само они. Да нису домаћини са оваквим саставом били би претеденти за медаљу, овако њихов циљ је злато. Доста су промјенили састав у односу на Турску. Нема ту играча који је био најзаслужнији за њихову свјетску бронзу Клеизе, као и такође повређеног Мачиулиса. Зато су покушали и усјели да врате великог Јасикевичијуса, али не и Шишкаускаса. Вратили су и искусне Каукенаса и браћу Лавринович ( Даријус је на крају отпао због повреде). Играли су промјењиво током припрема, али неће одступити од свог препознатљивог стила. Агресивно, брзо, са много трчања, шутерски врло расположено. Још кад играле понесе френетична публика, али и све оно што носи домаћинство, могуће је да дођу далеко, можда и до краја.

ШПАНИЈА – Дефинитивно први фаворит за златну медаљу. Не треба бити неки мудрац па дати такву прогнозу, у случају „фурије“ сви ће рећи исто. Наступиће у најјачем саставу, без отказа, без повреда. У односу на прошле године, селекор Скариоло није се толико ослањао на играче из берићетног 1980. годишта, али без обзира страшно су јаки на свим позицијама, плус појачани са конгоанцем Ибаком. Понижавали су противнике у пријатељским припремним утакмицама. Жарко желе да одбране злато из Пољске, чиме ми зацјелили болну рану из Турске када их је на СП-у у четвртфиналу избацила Србија.

ТУРСКА – Након седам година без Богдана Тањевића. Нови селектор је његов ученик Орхун Ене. Наравно, наставиће Бошину филозифију, тако да није мјењао „сребрени“ састав са СП-а. Умјесто скоро повријеђеног Ердена, наступиће нова нада турске кошарке 19-годишњи Енес Кантер, кога је већ потписала Јуза Џез. Појачани су и са „босанским словенцем“ Емиром Прелџићем, који је на крају ипак заиграо за Турску. Нису се прославили у припремном периоду, играли су испод својих могућности. Да ли је нови селектор зрео да замјени Тањевића? Ја им не дајем шансу да да оду далеко кроз турнир.

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА – Мале су шансе да помрсе рачуне фаворитима за пролаз даље, што не значи да није не могуће. Многе екипе су намучили током припрема. Има ту квалитета и поред одсутних Годрдона, коме савез није платио осигурање и повређеног Менсах-Бонсуа. Предводних екипе је звијезда Чикаго Булса Луол Денг. Под кошем су АЦБ рутинери Кларк, Арчибалд и Фрилен. Кроз НЛБ лигу упознали смо нимбурковог Лензија. Пажњу треба обратити на њиховог плеја, 18-годишњег Девона ван Острома. Кошаркашки стручњаци му предвиђају велику играчку каријеру. Па не би га Каха узела без разлога? Можда могу за то треће мјесто које води даље напасти неувјерљиву Турску. Сигурно ће забиљежити прву побједу на ЕП, јер су прошло, њихово прво, заршили без побједе.

ПОЉСКА – Без два најбоља играча Гортата и Лампеа, опале су им шансе да нешто ураде. Ростер састављем углавном од играча који играју домаће првенство. Селектор им је, нама познати, словеначки тренер Алеш Пипан. Најбољи играч је американац Томас Келати.

ПОРТУГАЛ – Апсолутни аутсајдер групе. Екипа која је кроз накнадне квалификације доспјела на ЕП. Сигурно се не би пласирали да првенство није проширено. Тим са искусним, али слабо познатим играчима.

ГРУПА Б – Шиуљај, Шиуљајска Арена, 5000

ФРАНЦУСКА – По многима други фаворит првенства. Тим са много НБА звезда, које предвпдо најбољи међу њима Тони Паркер. Селектор Винсент Коле имао је пар проблема око одабира састава. У току припрема повриједили су се битни играчи за тим: центар Туријаф, плејмејкер Дио, а нешто раније и крило Микаел Пјетрус. Међутим, кад се погледају резерве на тим позицијама јасно се види да са огромним квалитетом располаже Коле. Франзуци су вјероватно физички најдоминантнија репрезентација на овом такмичењу, са појединцима који су невјероватно спремне атлете. То им омогућава да играју веома агресивно, чврсто, брзо, са доста скокова… Тако су мљели своје противнике у припремним мечевима. Једино им фали константан шут. Екипа је без правих шутера, а у ту категорију би можда могли свести једино Нандо де Колоа. Можда би њихови противници требали играти чешће зонске одбране.

СРБИЈА – Такође један од фаворита за највиши пласман (кладионице кажу трећи фаворит). Тренер Ивковић је рекао да је циљ на овом ЕП обезбјеђивање учешћа на ОИ. Ако знамо да сигурну визу за Лондон ваде само финалисти, лако долазимо до тога шта циљају Срби. Орлови су имали великих проблема са неодазивањем (Радуљица и Раковић) и повредама ( Величковић и Чакаревић) високоих играча.

Још ако се дода су током припрема били повређени Кешељ и Бјелица можамо замислити на каквим је мукама био Дуда што се тиче позиција 3,4 и 5. Ипак, на крају, једина промјена у односу на прошлогодишњи списак је изостанак Новице Величковића, и то ће свакако бити велики хендикеп ако се узме у обзир шта Новица значи за овај тим, како на терену тако и ван њега.

Умјесто њега на списку је дебитант на такмичењима центар Марјановић, Мачван је спуштен на Новичину четворку. Кад погледамо са каквим саставима играју главни фаворити, можемо само рећи да ће бити врашки тешко да се оствари поменути план. Али имамо ми и својих адута; вишегодишњи систем у којем се налазе исти играчи, гдје се знају задужења и ко шта ради. То је једна сјајна група младића у којој влада одлична атмосфера. Прије свега ту је Душан Ивковић, слободно могу да кажем најбољи тренер на овом такмичењу.

Навијачи Србије су се прибојавали чињенице да много репрезентативаца нема добру сезону иза себе, мале минутаже и незапажене улоге у својим тимовима, те да би се то могло одразити и на игре у државном дресу. Међутим, током припреме пробудио је селектор и Бјелицу, и Перовића, и Тепића…

ЊЕМАЧКА – Наступа у најјачем саставу, са Новицким прије свих. Многи ће рећи да је то тим у којем играју Новицки и Кејман и још десет додавача лопте. Али то није право стање ствари. Имају Њемци веома солидан ростер у којем се налазе Европи познати играчи. У пропремам су побјеђивали и боље тимове. Далеко могу, а колико далеко видјећемо.

ИТАЛИЈА – Игра у најјачем саставу, предвођени тројицом НБА звезда Барњани, Галинари и Белинели. Припреме су показале оно што су сви предвиђали, а то је да Италија зависи искључиво од ова три играча. Италија је у припремам побјеђивала боље, али и губила од слабијих. Углавном све зависи од поменутог тројца, јер они постижу велику већину поена „азура“. Остали играчи наступају у италијанском првенству и отприлике су сличног квалитета

ИЗРАЕЛ – Омри Каспи, најбољи играч и прва звијезда израелске кошарке, пропушта првенство због повреде кољена. Његову улогу преузеће Лиор Елијаху, припреме су показале да ће игра Израела у многоме зависити од његове инспирације. Њему у помоћ притеће највише играчи који играју или су играли и Макаби Тел Авиву.

ЛЕТОНИЈА – Једини прави аутсајдер у групи. То би били и са првом звијездом Бједрисем, и са искусним беком Јаниченкосом, који неће играти због повреде. Овако, Јанис Блумс, играч Билбаа, предводиће ову веома младу екипу. Одавно су отписани, и сви им предвиђају последње мјесто групе.

ГРУПА Ц – Алитус, Алитус Арена, 5500

ГРЧКА – Нова имена у односу на прошли период. Прво што се примјети кад се погледа ростер Хелена је да нема више оних искусних провјерених кошаркаша. Кад се загледамо мало дуже примјетићемо једну занимљивост, а то је да су сада играчи Олимпијакоса и Панатинаикоса у мањини. Репрезентација се очигледно подмлађује. Сад су ту нека нова имена, уз три искусна стална играча пријашњих селекција „хелене“. Зизис, Фоцис и Бурусис водиће ову репрезентацију, а очито да селектор Зурос зна шта ради, јер су припремни период Грци играли у одличној форми. Изнад својих могућности, рекао бих. Играју агресивније, брже, са више трчања, млађи играчи ангажовано и жељно доказивања. Дефинитивно свакоме могу да запријете. У други круг би требали да прођу, за даље видјећемо.

ХРВАТСКА – Могу ли коначно да ураде нешто запаженије на великом такмичењу? Свакако да могу. Имају ширину у тиму, покривени су на свим позицијама. Сад је ту на позицији плеја Донтер Дрејпер умјесто Укића (повреда) и Планинића (није позван). Могуће да ће баш играч Цедевите бити подстицај за бољи учинак; игра за тим, али им и поене у рукама. Доста добро су се предтавили током припрема и показали свима да овај пут заиста имају чему да се надају. Могу побиједити све репрезентације, али могу и да дубоко потону и да киксају против објективно слабијих репрезентација. Свакако да су једна од енигми турнира.

ЦРНА ГОРА – Још једна од непознаница првенства. Сви се питају докле може овај састав. Дефинитивно су најјачи на позицијама 1 и 5. На плеју имају добре Кука и Јаретина, а на центру играју Вучевић, Вранеш и прва звијезда тима Никола Пековић. На другим позицијама су нешто слабији, али кад имаш у тиму још и Дашића, Бјелицу, Драгичевића итд., нико те неће неозбиљно схватити.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА – Разочарали током припрема. Први играч тима је Мирза Телетовић, крило Кахе Лаборал, који има сву слободу у игри. Ту је и добри стари Домеркант, мало зарђао и није више играч од прије пар година, али још може да изроди нешто на своју креативност. Дјелује да игра одсјечено од тима. Ту су и два млада играла Лотоматике Ђедовић и Гордић који ће подићи БиХ. Иконић ће убацити по који шут. Под кошем је солидни капитен Кено Бајрамовић, али све то дјелује доста сиромашно. У пријатељским мечевима противници су их углавном убједљиво побјеђивали. Нема ту неке осмишљене игре, организације и тимске хармоније. БиХ на овом првенству путује без центра. Не дајем им шансе за пролаз.

МАКЕДОНИЈА – Могу да изненаде. Имају сасвим солидно попуњен ростер. На плеју се допуњавају Илијевски и Мекејлеб. Под кошем су искусни лисци Гечевски и Антић уз „нашег“ Самарџиског. С вана ше уградити по који поен и близанци Стојановски. Битно је да добро отворе утакмицу, да опусте руку и могу да изненаде репрезентације у овој групу. Код њих је важан моменат.

ФИНСКА – Пристигла на ЕП кроз додатне квалификације. Много бољи састав у односу на Португал са којим су заједно дошли до Литваније. Пар солидних познатих играча имају у тиму: на плеју најбољи Копонен, али и Ранико, док су под кошем прекаљени Мотола и појачање Ли.

ГРУПА Д – Клејпада, Клејпадска Арена, 5486

РУСИЈА – Као и Грчка показали су добру форму током припрема. Селектору Блату су се одазвали сви играчи, предвођени Кириленком. Једино је Саша Каун напустио тим због повреде леђа, тако да је Русија остала на једном правом центру, Мозгову. Такође, на позицији плеја нема више тамнопутог Холдена, јер се пензионисао. Стога, рекао бих да ће управо изостанак Американца бити велики хендикеп за овај тим, и да су управо на тој позицији сада најслабији. Сасвим сигурно пролазе у другу фазу, а могу и даље да оду, јер су на лакшој страни жријеба.

СЛОВЕНИЈА – Мала држава са много квалитетних кошаркаша. За Словенију на следећем такмичењу, из разних разлога, неће играти: Бећировић, Јоксимовић, Домен Лорбек, Нахбар, Зупан, Видмар… И поред многих изостанака Словенци ће имати респектабилан тим у којем ће бити: браћа Драгић, Лакович, Еразем Лорбек, Смодиш, Бегић.. Не зна се ко је непредвидљивији и из кога „оружја“ пријети већа опасност по противничку екипу. Њих са клупе предводи трофејни стручњак Божа Маљковић. Права прилика да покаже да га вријеме није прегазило ида је пензија још далеко. Он ће овај посао селектора радити више година, и ствараће тим за следеће ЕП када је Словенија домаћин и тада ће циљ бити постоље. У току припрема су играли резервисано са доста осцилација. Видјећемо како је Маљковић посложио тим за Литванију, крајњи домет им је тешко одредити.

У овој најслабијој групи за преостало треће мјесто које води даље у наставак такмичења бориће се:

ГРУЗИЈА – Предвођена НБА играчем Пачулијом. Ту су још нама познати НЛБ лигаши Боиса и Шермадини. Њих са клупе предводи наш тренер Милош Кокошков.

УКРАЈИНА – Веома борбена екипа коју води бивши НБА тренер Мајк Фратело. Такође, под кошем су им најпознатија имена: Фасенко, Лишчук и Печаров.

БЕЛГИЈА – Скорашња повреда капитена и најбољег играча Ервела значајно је умањила шансе у борби за други круг.

БУГАРСКА – Од ових мањих тимова у групи, објективно највеће шансе да као трећи прођу даље имају управо Бугари. Умјесто повређеног Георгијева нови капитен је, нама познати, Филип Виденов. Умјесто Џабера за ово такмичење у дресу бугарске репрезентације иде други плеј, Ерл Роуланд. Од познатијих играча ту су још и браћа Иванов.

По три првопласиране репрезентацје из сваке групе оформиће двије нове. Тимови из групе А и Б прелазе у групу Е док тимови из Ц и Д прелазе у групу Ф. Утакмице ових група играће се у Сименс Арени у Вилњусу која је капацитета 11000 мјеста. Након тих утакмица почиње нокаут фаза у којој ће учествовати по четири првопласирана тима из двије новооформљене групе, и то по принципу први из Е група са четвртим из Ф групе, други из Е са трећим из Ф итд. Жалгирис Арена у Каунасу капацитета 15500 биће домаћин од четвртфинала па надаље.

Сад можемо и да заборавио на све ове податке и процјене. Никада се и не поклопи реално замишљена процјена са стварним стањем. Биће ту и разних позитивних и негативних изненађења која носе сва такмичења.Ништа нам се преостаје него да следећих 19 дана уживамо у најбољем што нам европска кошарка може пружити.

Узбуђења и квалитета неће недостајати.



0 КОМЕНТАРА

  1. У д групи очајна борба за треће мјесто. Ју група критична такође. Код ЦГ заборављен Миротић, одличан играч Реала. Чини се да ће сви финалисти доћи са стране жријеба гдје је Србија. Литванији мислим да фали Клеиза. тешко да ће се икоме поновити оно што је СЦГ 2005. али…

Оставите одговор