Доњецка република прогласила континуитет са претходним руским државама
Народни совјет – парламент ДНР – прогласио је Доњецку Народну Републику државно-правном насљедницом Доњецко-Криворошке Републике. У акту којим је то учињено наглашава се: „Проглашавамо настављање традиција Доњецко-Криворошке Решублике и објављујемо да је Доњецка Народна Република њен насљедник”. Како се и могло очекивати, истим актом се ДНР обратила другим територијама која су некад улазиле у састав […]

Народни совјет – парламент ДНР – прогласио је Доњецку Народну Републику државно-правном насљедницом Доњецко-Криворошке Републике.
У акту којим је то учињено наглашава се: „Проглашавамо настављање традиција Доњецко-Криворошке Решублике и објављујемо да је Доњецка Народна Република њен насљедник”.
Како се и могло очекивати, истим актом се ДНР обратила другим територијама која су некад улазиле у састав Доњецко-Криворошке Републике:
„Позивамо на сарадњу и обједињавање напора да се на добровољним уговорним основама изгради нова федерална држава народа и територија Украјине које су биле у саставу Доњецко-Криворошке Републике, а такође друге области које буду изразиле спремност да постану равноправни субјекти федерације”.
Овај документ, који је истовремено и проглас и апел другим областим Украјине, усвоје је једногласно.
Предсједник Народног савјета ДНР, Андреј Пургин, саопштио је да се не ради о акту са снагом закона већ о „меморандуму који дефинише политичку перспективу изградње државе уочи прославе годишњице успостављања Доњецко-Криворошке Републике у којој су коијрени ДНР”.
Пургин је истовремено открио: да ће преговори у духу меморандума бити започети већ наредних дана. Нагласио је:
„Наш меморандум је декларација, а не експанзионистички документ. Ми напросто подсјећамо да је наш коријен у Доњецко-Криворошкој Републици која је обухватала данашњи југоисток Украјине и да јој је главни град прво био Харков, а потом Луганск”.
Доњецко-Криворошка Совјетска Република била је проглашена 12. фебруара 1918. у Харкову. На остатку територије данашње Украјине у исто вријеме је постојала – Украјинска Народна Република и Одеска република.
У састав Доњецко-Криворошке Социјалистичке Републике улазиле су: Харковска и Јекатеринославска губернија (у цјелини), дио криворожја Херсонске губерније, делови Таврическе губерније (Крима) и индустријски делови Војска Донског западно од жељезничке пруге Ростов-Лихаја, односно – данашње Доњецка, Луганска, Дњепропетровска и Запорошка област, а такође дјелимично – Сумска, Херсонска, Николајевска и данашња Ростовска област Русије.
Већ 19. марта је Доњецко-Криворошка Република била укључена у састав Совјетске Украјине.