Дом народа: Усвојен Приједлог закона о попису

Дом народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио је данас Приједлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2013. године. Попис ће бити обављен од 1. до 15. априла 2013. године, према стању на дан 31. марта те године, што се узима за референтан датум пописа. Пописом ће бити обухваћени држављани БиХ са пребивалиштем или […]

среда, фебруар 1, 2012 / 13:37

Дом народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио је данас Приједлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2013. године.

Попис ће бити обављен од 1. до 15. априла 2013. године, према стању на дан 31. марта те године, што се узима за референтан датум пописа.

Пописом ће бити обухваћени држављани БиХ са пребивалиштем или боравиштем у БиХ, без обзира да ли су у тренутку пописа присутни у земљи, а према пописним питањима, лица обухваћена пописом изјасниће се, између осталог, и о етничкој/националној припадности, језику, те вјероисповијести.

На основу договора шесторице страначких лидера постигнутог крајем децембра, из закона је избрисан члан 48, којим је било предвиђено да се резултати о етничкој структури становништва пописа из 1991. године примјењују при формирању власти све до потпуне примјене Анекса 7 Дејтонског мировног споразума, односно до завршетка повратка избјеглих и расељених лица.

Овај члан био је двије године "камен спотицања" за усвајање закона о попису становништва.

Дом народа усвојио је амандман српског посланика Сташе Кошарца којим је предвиђено да Агенција за статистику БиХ исказује податке на свим нивоима власти – БиХ, ентитета, кантона, општина и Брчко дистрикта.

Будући да је закон о попису становништва усвојен у различитом тексту од текста усвојеног у Представничком дому, Дом народа именовао је Јосипа Мерџу, Сташу Кошарца и Халида Гењца у комисију која би са представницима Представничког дома требало да усагласи коначан текст закона.

Усвајање закона о попису један је од услова за наставак пута БиХ ка ЕУ.

У расправи о Приједлогу закона о попису становништва делегат Младен Иванић изразио је задовољство што ће БиХ коначно добити попис, али је додао да му није јасно зашто је требало губити двије године на договор о овом питању када ће се и даље власти бирати на исти начин као до сада.

Подсјећајући да је БиХ једина земља која 2011. није имала попис, Иванић је истакао да највеће посљедице свега тога трпе грађани.

Замјеник предсједавајућег Дома народа Сулејман Тихић рекао је да је, што се њега и СДА тиче, овај закон могао бити усвојен још док је био у току "прудски процес".

Тихић је објаснио да је питање етничке заступљености у институцијама БиХ и ентитета ријешено уставима ентитета, Уставом БиХ, одговарајућим законима и другим правним актима.

"Нигдје се то не рјешава законом о попису становништва. Тај закон може да буде само основа за обезбјеђивање етничке заступљености, а устави ентитета и БиХ кажу да се до даљњег, кад је у питању етничка заступљеност, примјењују резултати из 1991", рекао је Тихић, констатујући да сви знају да се то не примјењује ни у Федерацији ни у Републици Српској, често због реалних околности.

Према његовим ријечима, попис ће омогућити да се види гдје се БиХ налази економски, али и какво је етничко стање, те ће омогућити да се поправе показатељи којима неко није задовољан. /



Оставите одговор