Док руководство прима готовину преко поште: Пред НСРС ускоро измјене Закона о банкама
Министар финансија Републике Српске Зора Видовић изјавила је данас да ће у Народну скупштину Српске бити упућен Нацрт закона о измјенама Закона о банкама Републике којим се, између осталог, укида могућност наплате одређених накнада које банке сада раде незаконито.
Видовићева је истакла да је са банкама обављен састанак, те им послат нацрт закона о којем ће се изјаснити, додајући да све што је предложено овим измјенама закона иде у корист грађана, а на терет смањења накнада које они плаћају у платном промету.
"Има и ствари које је Агенција за банкарство донијела својим одлукама и наредбама и то је ишло у корист тога да се накнаде у банкама смањују или укидају, а све што је у домену Владе да може да реагује на процес висине накнаде и камате биће предвиђено нацртом", истакла је Видовићева.
Говорећи о минималној плати у Републици Српској за наредну годину, Видовићева је појаснила да Синдикат и пословна заједница имају рок до 31. децембра да донесу одлуку о минималцу, а ако то не ураде, Влада ће у јануару наредне године донијети одлуку о минималној плати.
"Ми чекамо до крајњег рока да се договоре и шта год се они договорили, ми ћемо то прихватити", рекла је Видовићева новинарима у Источном Сарајеву.
Одговарајући на питање о ребалансу буџета и ставци која се тиче пензија, она је рекла да ће сви пензионери у Српској добити ону пензију која им је утврђена рјешењем, док се наредне године врши нови обрачун пензија.
"Знате да имамо закон и ту нема погодбе, раст плата плус просјечна инфлација подијељено са два и то је проценат који се утврђује", рекла је она.
Видовићева је нагласила да се и наредне године наставља са штедњом, наводећи да се неће дизати материјални трошкови, док ће се повећати приходи, што ће довести до тога да ће Српска изаћи из дефицита буџета.
Одговарајући на питање о томе да ли је у Владу стигла иницијатива за измјене и допуне Нацрта закона о унутрашњем платном промету којом се банке приморавају на отварање рачуна и пословање са фирмама које су на "црној листи", она је навела да ова иницијатива није стигла у Министарство финансија, али и да ту не треба мијењати закон који је прекршен.
"Свако онај ко се одлучи да тужи он ће то добити на суду. Ми имамо закон који говори када и како се може затворити рачун. И то није испоштовано. Ако људи одлуче да туже банке, то је то", рекла је Видовићева и додала да ће Влада разматрати ову иницијативу уколико она стигне.