Додик: Пронађено рјешење за швајцарце, приједлог СДС не ваља

Милорад Додик, предсједник РС и представници Европске Банке за обнову и развој и Хипо Алпе-Адрија-Банка склопили су договор о конверзији кредита у швајцарским францима. Како је рекао Додик, договор подразумијева конверзију у локану валуту по тренутном курсу, фиксну каматну стопу од 5,99 одсто, отпис 30 одсто од комплетног износа а за 25 одсто најугроженијих клијената […]

четвртак, март 3, 2016 / 12:47

Милорад Додик, предсједник РС и представници Европске Банке за обнову и развој и Хипо Алпе-Адрија-Банка склопили су договор о конверзији кредита у швајцарским францима.

Како је рекао Додик, договор подразумијева конверзију у локану валуту по тренутном курсу, фиксну каматну стопу од 5,99 одсто, отпис 30 одсто од комплетног износа а за 25 одсто најугроженијих клијената отпис до 50 одсто.

Он је нагласио да држава неће имати никакве обавезе а да клијенти неће имати никакве додатне трошкове.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да очекује да ће предложени закон о конверзији кредита са валутном клаузулом у швајцарским францима бити одбијен данас у Народној скупштини и да ће у наредном периоду бити нађено ново рјешење које би било повољно за грађане.

Додик је истакао да је закон који је СДС предложио у Скупштини штетан јер даје за право банци да тужи РС због ретроактивне примјене закона, угрожава кредибилност РС и банкарски сектор, те РС доводи у тежу позицију када су у питању средства Европске банке за обнову и развој.

"Приједлог је дошао са нивоа БиХ у настојању да се проблем пребаци у РС, да се сама носи са тим проблемом и да се додатно дестабилизује", рекао је Додик.

Боље рјешење

“Ново рјешење би било повољно за грађане у смислу омогућавања конверзије кредита у КМ, а при том не би створило проблеме ни за Републику Српску”, рекао је предсједник Додик на конференцији за новинаре у Бањој Луци.

Он је навео да је синоћ у Бањој Луци одржан први дио састанка на којем је тражено рјешење прихватљиво за све.

Он је оцијенио да сада предложени закон уводи неке нове процедуре и конципиран је тако да уруши финансијску стабилност Српске.

“То би значило аутоматско гашење Хипо банке, а Српску би довело у позицију нарушавања односа са ИБРД-ом и будуће сарадње са овим великим инвеститором”, истакао је Додик.

Он је нагласио да је у актуелном приједлог закона који јуче и данас разматрају посланици у Народној скупштини примјећена координирана акција СДА и СДС-а.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ствара је врло јасна, само је питање да ли ће се дуг враћати у потпуности и ко ће га вратити:

    Прва варијанта: Дуг и даље враћају дизачи кредита
    Друга варијанта: Дуг враћа РС
    Трећа варијанта: Банка се одриче профита који стиче на курсној разлици.

    Прва варијанта отпада, иако би се дало расправљати зашто су ти људи дизали франачки кредит јер су имали и друге могућности.

    Друга варијанта није добра јер зашто би обични грађани враћали туђе кредите.

    Трећа варијанта је најбоља и на њој треба инсистирати.

    Добар је овај приједлог да посланици који хоће да се усвоји закон својом имовином гарантују да РС неће имати штете.

    У случају да се закон донесе банке сигурно туже РС и она сигурно губи спор.

    Мислим да је беспотребна политизација око овог.

  2. И још нешто, зашто СДС наваљује да се овај закон усвоји само у РС, а није договорио са својим коалиционим партнерима из ФБиХ усвајање истог закона и тамо?

    СДС је скроз одлијепио…

  3. Фронт, мани се политике,

    него, да ли ти заиста мислиш да је добро донијети неки закон, а да знаш да ће његова примјена изазвати тужбу која ће произвести штету за РС.

    Зар није најбоље да се банка одрекне профита од курсне разлике?

  4. Симо, само овај пут дајем одговор.
    Док није дошао закон у процедуру, банке није било нигдје, ни на мапи. Што се сада јавља са „великодушном“ понудом? Зашто не настави по старом када је „у праву“? Откуд фрка и дрека?

    Гледе осталих твојих двојби можеш се информирати у Републици Хрватској гдје је овакав Закон на снази и у примјени.;)

  5. dragoslav*-račić,03.03.2016. 14:06:51

    “Pokazo bi ti ja ko je reuf, samo da te se dočepam“

    Ајде да договоримо меч.

    Најпоштеније је да меч Симо-Реуф суди неко ко није ни балија ни вла’. Ја предлажем неког шкутора.

  6. front, 03.03.2016. 14:13:08

    “Док није дошао закон у процедуру, банке није било нигдје, ни на мапи.“

    Није истина. Лагиш.
    Тај закон је већ био предложен у ПСБиХ, али су га оспорили посланици СНСД јер би његово усвајање било преношење надлежности. СДС је тај закон само пребацио на ентитетски ниво без договора са са партнерима из ФБиХ да се истовремено исти донесе и у федерацији.

    “Гледе осталих твојих двојби можеш се информирати у Републици Хрватској гдје је овакав Закон на снази и у примјени.“

    У Хрватској је држава та која је банкама надокнађује губитак. Усвајањем СДС-овог закона и код нас би држава надокнадила губитак. Прије или послије тужбе, свеједно је.

    Зар није боље да се банке саме одрекну профита?

  7. dragoslav*-račić,03.03.2016. 14:22:50

    “Već si ga ti jednom zakazivao i slagao“

    лажеш Реуфе, чекао сам те сат и по код Неше, ниси се појавио.

    А можда и јеси, али се ниси смио указати јер си процијенио да не би имао шансе да се три секунде задржиш на ногама.

  8. Хоћу да нагласим последњи пут да је Хипо банка озбиљно схватила да ће закон бити донесен тек када је ушао овдје у процедуру. И то је чињеница. Што се тиче БХ нивоа мудро су ћутали јер су знали да неће бити ентитетске сагласности.

    У Хрватској су дате олакшице у порезу на добит.

    За Хипо банку је проблем што је у Републици Српској дуго дјеловала као криминална организација и постигла свјетски рекорд у губицима. И ове године 46 милиона марака. Сада свој неуспјех искаљују на ЦХФ грађанима. И наравно пријете, што је врхунац неукуса.

  9. front,03.03.2016. 14:30:27

    Управо ти то и говорим, Не треба дозволити да се тој банци да повод да тужи РС и да своје губитке намирује из нашег џепа. Боља варијанта је да се одрекну профита и то је управо Додик и испреговарао.

    Није ми ту јасна позиција СДС-а који законом свјесно гура да банка добије тај алиби.

  10. front,03.03.2016. 14:30:27

    “Што се тиче БХ нивоа мудро су ћутали јер су знали да неће бити ентитетске сагласности.“

    Нормално је да су знали да неће бити ентитетске сагласности јер је то ентитетска сагласност, па се ја питам зашто је онда СДС тај закон прво покушао прогурати на БХ-нивоу? Знао је то и СДС. Да су одмах ишли на РС-ниво то питање би се раније ријешило.

  11. Перо Симићу,

    Лијепо те питам зашто предсједник РС преговара с банком? Ко га је овластио? Из чега црпи своју надлежност? Он није банци да само алиби, него је закуцао ситуацију у корист банке.

    Да је предсједник нормалан он би био против Закона, а не данас јесам, сутра нисам, па опет јесам. За рјешење које нуди банка требао је ипак да препусти другима да га дефинишу.

    Ја честитам СДС-у што је успио да доведе ситуацију до усијања, јер су сви до сада дигли руке у борби против банкарског лобија.

    Све скупа лош посао и изгубљен углед.

  12. Ne znam kako je tacno formulisan prijedlog zakona SDS-a pa je zbog toga tesko, da ne kazem nemoguce, komentarisati njihov prijedlog. Moze li se negdje „skinuti“ skupstinski prijedlog SDS-a ?
    Medjutim, evo sta generalno mislim:
    1. Neustavan je Zakon koji je omogucio bankama da ugovaraju tzv. „zlatnu klauzulu“, i povrat kredita u KM vezuu za bilo koju stranu valutu, pa i svajcarski franak. To je poznato svima koji se imalo razumiju u ovu problematiku. Medjutim, nekom je odgovaralo da se svojevremeno taj zakon donese, a moguce je da su u njemu ucestvovale stranke koje upravo traze da se on ukine. Tad je to odgovaralo svima, – bankama, politicarima, preduzecima, itd., – ali ne i traziocima kredita koji su na to pristali nemajuci drugog izbora.
    2. Nemoguca je retroaktivna primjena zakona na stetu bilo kog ucesnika u poslu, u ovom slucaju bile bi to banke, ili onaj ko omoguci tako nesto. Posto je donosenje zakona u nadleznosti drzave, tj. Skupstine, ona bi bila ta koja bi morala nadoknaditi stetu bankama.
    Nema dogovora oko izmjena zakona ako sve banke koje su davale takve kredite ne daju saglasnost i pristanak da nece traziti nadoknadu stete.
    3. Ako bi se pokrenula ocjena ustavnosti zakona koji omogucava ugovaranje „zlatne klausule“, taj zakon u svakoj normalnoj drzavi, nisam siguran da li i u nasoj, bio bi proglasen neustavnim i drzava bi morala da nadoknadi stetu korisnicima takvih kredita. Jednostavno jer je usvojila zakon koji nije u skladu sa njenim ustavom i zbog koga su gradjani, ali i privreda, pretpjeli stetu;
    4. Dodikova prica da ce EBRD snositi dio troskova „ne pije vode“ i samo je jos jedno u nizu „bacanja prasine u oci“ narodu. Ko moze da povjeruje da je EBRD, koja inace ima komplikovane mehanizme odlucivanja, u dva dana donijela odluku da nekom nadoknadi milionsku stetu. Ja ne, a ne vjerujem ni bilo ko drugi normalan. Za odluke EBRD-a treba da prodje nekoliko mjeseci. Osim ako o tome nisu vec ranije raspravljali i odlucivali. Cisto sumnjam.
    5. Dodik kaze: „договор подразумијева конверзију у локану валуту по тренутном курсу, фиксну каматну стопу од 5,99 одсто, отпис 30 одсто од комплетног износа а за 25 одсто најугроженијих клијената отпис до 50 одсто“. Konverzija u lokalnu valutu po trenutnom kursu znaci da su korisnici kredita, tj. gradjani, vec izgubili na kursnim razlikama od dana podizanja kredita do danas. A to su ogromna sredstva. Ne znam ciji je ro prijedlog; Dodikov ili banaka. Bilo ciji da je radi se o tome da je sracunat da se korisnici kredita nasamare, iz jednostavnog razloga sto su banke vec „jamile“, sto se kurs CHF vec stabilizovao u odnosu na EUR, ali i KM, i sto je mala vjerovatnoca da ce se ubuduce znatno mijenjati losije po korisnike. prije se moze desiti da njegova promjena, slabljenje, bude u korist korisnika i, ako bi se to dsilo, oni bi bili dvostruko nasamareni. kamatnu stopu ne mogu komentarisati jer ne znam kolika je bila kod odobravanja kredita, medjutim, postavljam pitanje : ko ce otpisati, odnosno na ciji teret ce se otpisati, prvo 30% a onda 50%. Da li ce taj teret podnijeti banke ili drzava, ili pak EBRD, sto je malo vjerovatno ? Ako podnose drzava, to joj se svodi na isto kao kad bi donijela ovaj zakon pa platila stetu bankama, a ako podnose banke, valda bi trebalo da se sa tim sloze sve banke a ne samo jedna koja se u tekstu navodi. Ne vjerujem da je Dodik stigao da za to dobije saglasnost svih banaka. Drugim rijecima, Dodik velikodusno nudi narodu da ga izvadi iz …… preko lega drzave, tj. tog istog naroda. Ne vjerujem da ce kod obicnih ljudi da prodje ta „zvaka“, i nebrojena Dodikova „ubleha“. To otvrdjuje njegova tvrdnja „да држава неће имати никакве обавезе а да клијенти неће имати никакве додатне трошкове“. Pa covjece, ko ce to da plati: drzava nece, korisnici kredita nece – a hoce ako se primjeni Dodikova formula, banke nece jer se oko tog nisu slozile, EBRD nece jer o tome nije mogla donijeti odluku u dva dana, a nece je ni donijeti nikog. Slobodan sam da tvrdim da se Dodik, svjesno ili nesvjesno, igra sa obespravljenim narodom i njegovom inteligencijom, ako ju je uopste ostalo.
    A ove iz SDS-a treba pitati ko je svojevremeno donio neustavan zakon koji je omogucio da se ljudi zaduze u KM a kredit vracaju u KM ali kao da je strana valuta (EUR, CHF, USD).
    6. Dodik kaze „tо би значило аутоматско гашење Хипо банке, а Српску би довело у позицију нарушавања односа са ИБРД-ом и будуће сарадње са овим великим инвеститором”, a ne zna da time samo potvrdjuje svoj „specijalan odnos“ sa tom bankom, zbog kojeg ta banka ne smije da propadne. Propadanjem te banke u RS na povrsinu bi izasli svi poslovi – pretpostavljate koji i kakvi – RS politicara, odnosno neka vrsta drugih Sanadera koji je sito tako imao specijalne odnose sa tom bankom.
    PREMA TOME, DODIK TREBA DA OBJASNI KO CE DA PLATI TE STETNE MILIONSKE IZNOSE AKO NECE DRZAVA, AKO NECE KORISNICI KREDITA, AKO NECE BANKE, A JA KAZEM NI EBRD. JEDNOSTAVNO KO?

    SCIM KOMENTATORIMA NA OVOM PORTALU PORUCUJEM DA BUDU PRISTOJNI I DA U KOMENTARIMA NE KORISTE RIJECI KOJE NA BILO KOJI NACIN VRIJEDJAJU DOSTOJANSTVO DRUGIH – LJUDSKO, VJERSKO, NACIONARNO, PROFESIONALNO, ITD

  13. front,03.03.2016. 14:40:45

    “Зар не би било паметније да је понуду Хипо банке прихватло удружење грађана којих се то тиче?“

    За твоју информацију, предсједник тог удружења Кемал Дураковић из Бугојна је био тај који је лобирао да се тај закон донесе на нивоу БиХ (у разлоге не улазим, али слутим), данас је говорио у НСРС у корист закона, а није му пало на памет да бар затражи да се исти закон усвоји у ФБиХ.

    Кемо хоће да се у Бугојну похвали да је укинуо банкарске надлежности Републике Српске, а кад то већ не може, ајде да прође Закон послије којег ће РС бити тужена и изгубити спор.

    А Вукоти поручујем да га треба бити срамота што му је Кемо писао закон. Ваљда у СДС-у има неко ко то умије.

  14. Ако је Додик у могућности да убиједи, натјера, или било шта да се одрекне дијела профита, онда му то не треба набијати на нос.

    А послије тога на миру размотрити даље кораке.

    Срљати да се по хитном поступку усвоји “Кемин закон“, а да се о истом у ФБиХ и не говори, је сулудо.

  15. Klasican primjer koji pokazuje da je glavna vlast u Rs kod Baje,te da su svi ostali samo dekor.Mnogo dublja pozadina je u pitanju od problema sa ovim kreditima.Vreme ce pokazati sta je u pitanju.Mada ne gotivim ni ove iz opozicije,mislim da je ovaj zakon koji je predlozen ako nista drugo natjerao ove iz vlasti da se pozabave ovim problemom.Gledam sliku Baje sa predstavnicima banke i vidim da je onom desno ruka povredena.Mislim da ga je Baja zavrnuo i iscasio mu ruku da bi se postigao dogovor.Sila boga ne moli rekao bi nas narod.

  16. Фронт,

    кад већ помињеш Хрватску, а ја ћу поменути и Србију и Мађарску, и њихов приступ овом проблему, заборављаш најбитнију ствар. Ове земље имају суверене Централне банке, а БиХ има Централну банку која то у суштини није, него је наша Централна банка обични валутни одбор који по овом питању не може ништа.

    Да се слушало Додика, одштампало би се 1.000.000.000 КМ са покрићем, гурнуло у привреду, блага инфлација од 4-5% која би благотворно дјеловала на привреду би ову суму безболно неутралисала.

    Али како то Вукоти објаснити?
    Вукота не зна ни шта је валутни одбор, а шта централна банка.

    Да зна не би му Кемо писао закон.

  17. Симо П. Ороз, 03.03.2016. 15:22:42 [161399]
    Што ће рећи,

    да је СДС озбиљно мислио да рјешава овај проблем прво би тамо гдје има власт и надлежност, а то је БХ-ниво, промијенио закон о Централној банци БиХ чиме би створио предуслове да се Закон који је предложен може спровести.

    Овако је Закон који без рјешавања овог горе не може нико спровести, увалио Додику који је једино што је могао и урадио. Замолио банке да се одрекну прифита.

    Што се франачких штедиша тиче они се пуно не сикирају ко ће вратити њихов кредит. Њима је битно да они не буду ти, тако да ја њихово мишљење о форми закона не бих пуно уважавао, не зато што је Кемин, а сам захтјев да им се помогне бих прихватио.

    Е мој Вукота, због тебе ће Херцеговци изгубити углед мудрих људи…

  18. Шта? Сад је опет Перо Симић Ороз? О, нисам знао. Изузетна ми је част с таквим громадам дискутовати. Зато Влада његове коментаре чита више неги Камерунове твитове. Замисли, Перо Симић се лажно представља као Рајко Васић?!

    У овом зецу можда лежи грм : http://www.slobodnaevropa.mobi/a/margetic-u-banjaluci-porucio-dodiku-zavrsices-kao-sanader/24779623.html

    Мој утисак дан:

    1. Маринко Божовић: „Јесте ли Ви, господо, у ове клупе дошли гласовима грађана или банака?“,
    2. Цеееепај! („Нећу да будем члан мафије…“),
    3. Митровић Јуниор напустио брод,
    4. најпоштенији из „организације“ признао кривично дјело.

    Пун сам нешто утисака, па ‘ајд’ ти сад заспи, мајчин сине! 7

  19. Da, Pero Simić. Niko nema toliko interesa da brani uništitelja Srpske koliko ima on. Pjetleće pameti , umjesto da se suzdrži od komentara na svaku temu, on je univerzalac da bi nas fascinirao znanjem. Ustvari to je ekipa na poslu.
    To treba da nam je kompliment , svjestan je njihovog kraha, jer zašto bismo pridavali pažnju nekome , zašto bismo s njim bili svakodnevno ako nam do njihovog ako nemamo debelog razloga.

    Pero Simić je zgrnuo basnoslovno bogatstvo savjetujučći ga i io nakaradno. Pa se pitam za koga on zapravo radi? Radio je protiv nas, ali i protiv MD. Dakle, za koga on zaista radi?
    Čiji je on čovjek?
    Jer, MD -a sipa lovi, ne Peru Simića.

  20. Ако је Додик у могућности да убиједи, натјера, или било шта да се одрекне дијела профита, онда му то не треба набијати на нос.

    Kad se procita ova izjava koju simo dade, iole pismenom covjeku dodze da povrati.Pa jeli moguce da vlast i njene sluge misle da smo mi obicni puk toliko glupi???
    Овако је Закон који без рјешавања овог горе не може нико спровести, увалио Додику који је једино што је могао и урадио. Замолио банке да се одрекну прифита.

    Ili ova.Cuj dodik zamolio i banke ga poslusale.Koje blamiranje.
    Кемо хоће да се у Бугојну похвали да је укинуо банкарске надлежности Републике Српске, а кад то већ не може, ајде да прође Закон послије којег ће РС бити тужена и изгубити спор.

    Za one koji i dalje sumnjaju ubaci pomalo strah od „balije“ keme i misli da je zaradio dnevnicu.
    Za mene je to najpodlija sorta ljudi.

  21. Procitao sam negdje da je 4 % kamatna stopa na kredite cija se otplata veze za svajcarski franak. Nisam to znao.

    Kamatna stopa koju, na prijedlog Hypo banke, predlaze Dodik je 5,99 %. Cudno je zasto nije 6%, i u tome se vec vidi necija namjeru da se korisnici zavaraju. Vjerovatno bancina, jer Dodik je i tako prenio javnosti ono sto mu je banka predlozili, s obzirom da je s tim prijedlogom malo „istrcao pred rudu“.

    Definitivna konverzija kredita u KM izvrsio bi se prema trenutnom tecaju, odnosu KM/CHF.
    Korisnici kredita su vec platili najvecu cijenu nepovoljnog odnosa KM/CHF, kad je Franak bio najjaci (KM/CHF=1,95; 1,90; 1,80; 1,70 itd.). Trenutno je negdje oko 1,63.

    Procitao sam negdje da je zvanicna monetarna politika Svajcarske slabljenje Franka, jer su veoma negativne za izvoz posledice jakog Franka. Kazu da bi se Franak mogo vratiti na fiksni nivo EUR/CHF 1,20 ili najmanje 1,15 i to Hypo banka sigurno zna.

    Sta sve to u sustini znaci za korisnika kredita i banke ?

    Da ne objasnjavam strucno, jednostavnim rijecima znaci da su korisnici kredita vec izgubili zbog prejakog Franka, a eventualnom konverzijom po trenutnom kursu mogu izgubiti jos jednom jer ce placati kamatu za 2% vecu od dosadasnjeg, a izbubili bi ukoliko bi Franak i dalje slabio, sto je ocigledno neminovnost.

    Hypo banka – postavlja se pitanje sta je sa drugim bankama – je te efekte sigurno izracunala i zato velikodusno nudi „otpis“ dijela duga, mada uopste nije jasno kako ce se to u praksi izvesti. Tih 25 % ili 50 % nejasnog otpisa duga po meni je politicki potez da se porazi opozicija i narodu ponudi „zvaka“ po kojoj aktelna vlast misli na narod.

    A jos jednom vidimo da ce narod, korisnici kredita, biti dvostruko ostecen – izigran.

    Ali pored opozicije koja se odaziva na „kilavi Radovan“ sve je moguce, pa i ovo.

    ponavljam, nisu mi poznati ostali uslovi odobrenih kredita, pa sve ovo komentarisem sa malom rezervom. Mozda ovi dezurni rezimski boteri mogu da nam ponude preciznije i konkretnije informacije, i ovo potvrde ili argumentovano demantuju. Argumentovano, a ne uobicajenom demagoskom retorikom po principu „kazem da bih nesto kazao“

  22. @перо симић

    не стоји ти да пуцаш коментаре на питања о којима појма немаш. Хипо банка је пожурила са понудом када је видјела да је ствар озбиљна. Иначе, тврдили су да је закон неуставан и нису помињали урушавање система. О томе посједујем документацију. За наше грађане је потребно само рећи да је 47% ових кредита постало ненаплативо због уништавања имовине и здравља грађана. Ова братија (нови власници) све су то наплатили од аустријске државе која еј донедавно била власник. Исказали су 45 милиона губитка само за прошлу годину.
    Са генијалним рјешењем из главе СНСД тиквана, грађани доносе чисту добит Хипо банци, а сами се закопавају у црну рупу.
    Иначе тлапње о нападу на банкарски систем од стране СзП су дакако манир Додика, мада је тешко утврдити на који волшебан начин је опозиција срушила Бобар банку, како је утицала на Литванце да убију своју банку, како је смутила разум Тегелтији када је искеширао 30 милиона у бунар звани Банка Српске.
    Сама операција коју предлажу за Банку Српске ће коштати сваког живог грађанина РС најмање 120 марака.
    Црна Гора, глуви Перо, је донијела исти овакав закон, а нема ни валуту, ни централну банку, тако да своје тлапње о монетарној суверености и остале непојмљиве глупости можеш да разматраш са зналцима као што су Тегелтија и Жеки, уз кафицу у Малој станици. И најбоље би било када би те ваше дискусијице остале приватне.;)

  23. Mi nemamo uopšte kvalitetne informacije o ovim „švajcarcima“ i što reče gospodin uslove pod kojim su ih dizali kao i namjenu kredita.
    Bilo bi zanimljivo proći kroz dokumentaciju klijenata i provjeriti ove informacije. Interesuje me još što su ih baš vezali za švajcarca i ko ih je savjetovao da to rade.
    Zašto kamata od 5,99% znači prevara a 6% ne znači? Zašto bi država imala namjeru da zavara 3500 ljudi, dakle koji je njezin interes tu? Interes može da ima jedino banka a banka dogovor sa političarima o povoljnijem kreditnom aranžmanu. U principu to je svugdje u svijetu tako da su političari pod šapom bankara jer ovi mogu napraviti para bez pokrića koliko god treba i importovati u državu sad pa sad.
    Da li negdje ima prijedlog SDS-ovog zakona o „švajcarcima“ i jedino što me interesuje je u njemu je ko nadoknadjuje gubitke konverzije? Ako je to država onda sam protiv takvog zakona.
    Kako je ovaj problem riješila FBiH?

  24. Exeru, država mora da zaštiti gradjane od zelenaša i prevaranata. Recimo , papci su bili alavi, znači da ti ne bi bilo žao kad bi neko upao u kću papaka i odnio pare i dragocijenosti, jer su faktički to naše pare.
    Država , je ta što omogućava da kriminal, zelenaštvo, i još to podržava.
    Uostalom, nismo vjerovali Margitiću, sad vidimo da je bio u pravu.
    Inače, zašto je hipopredsjednik stao iza pljačkaške banke, a ne iza opljačkanih?

    Inače, davno sam shvatio da je sevap OVU OVAKVU KAKVA JE republiku , šibicu i kres.
    Ovo je školski primjer režimskog terorizma nad narodom,

  25. Апсолутно се слажем с ексом, што би рекао Пантић, зинуло им дупе на паре, сви будале, само они паметни, па изабрали франак. Ко вас јебе другови коминтенти, тражили сте, гледајте, сад кад је, а многи су и давно упозоравали, дошла глупоћа и алавост на наплату, упрежи државу. У кафани би рекли; „одбиј од астала“.
    Кредити су посебна прича, диг*о се шиш и голиш, *оће куће, викендице, шкоде и пасате, а плата једва изнад просјека, примјер из мог окружења, лик има малу трговинску радњу, а воли да се дружи с оним који имају милионе, па на кредит „есјуви“, па ово и оно, да не заостаје у развоју…….и сад треба неко да га жали.
    Још су ми „јачи“ кредити за покретање бизниса, који се опет постепено сведу на примјер из мог окружења, од фирме им остану само дугови и немогућност затварања.
    Није џаба народ рекао, покриј се колико ти је јорган дуг. Нама је и сад смијешна прича како власник ресторана на Азурној обали треба добро да уштеди не би ли промијенио столњаке, само код нас „уђеш изађеш и готово“.
    Пун ми је, да не лајем…. и сељака, сточара, мљекара, ратара, воћара, вазда нешто кмече, пада киша, они кмече, сија сунце, они кмече, ако не роди, кмече, ако прероди, кмече, само дај, дај, сви траже, добијају десетине и стотине милиона потицаја, окрећу огромне паре, дигну стотине тона жита, продају буљуке говеда, а званично су на бироу, не плаћају ништа. Обичном пијачару који данас нема ни 30 КМ чисто, наплаћује се порез на добит, а онај ко прода 100 бикова на црно може сву добит згурат* у џеп, па пред опшину да кмечи.
    Јебе ли се коме за обичног човјека, који не тражи ни потицај, ни кредит, ради и живи од свог рада, плаћа рачуне на вријеме и вози кадета. Њега нико ни не помиње, а они који државу гуле и јебу како стигну, не силазе с листа приоритета.

Оставите одговор