Додик о заједничкој изјави: Ми смо за консензус, али не подржавамо предсједништво

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је заједничка изјава Предсједништва БиХ о опредијељености политичких лидера у БиХ за предузимање неопходних реформи у оквиру процеса приступања ЕУ злоупотреба Предсједништва, јер оно нема те надлежности. Додик је нагласио да за Републику Српску та изјава није обавезујућа. "Ми ћемо бити дио консензуса, али нећемо бити […]

петак, јануар 2, 2015 / 19:05

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је заједничка изјава Предсједништва БиХ о опредијељености политичких лидера у БиХ за предузимање неопходних реформи у оквиру процеса приступања ЕУ злоупотреба Предсједништва, јер оно нема те надлежности.

Додик је нагласио да за Републику Српску та изјава није обавезујућа. "Ми ћемо бити дио консензуса, али нећемо бити дио подршке Предсједништву", навео је Додик.

"Њих су позвали из Европе да нешто направе. Нисам видио све у цјелини, али из медија видим да има неприхватљивих ставова, прекорачења овлаштења самог Предсједништва, јер се оно бавило надлежностима других нивоа власти. Они тим надлежностима могу да се баве само ако су ти други нивои њих замолили или овластили да то ураде, а нико их није овластио", рекао је Додик новинарима у Мостару.

Он је истакао да Предсједништво не може да излази из својих компетенција.

"Неко је смислио овдје како би требало да се окупи политичка структура и доведе се до кривице за неуспјех. Оно што смо ми препознали код европске иницијативе јесте да су се омекшала нека правила, па умјесто да прије апликације ријешимо питање `Сејдић-Финци` речено је: ви аплицирајте, а обећајте да ћете ријешити", рекао је предсједник Српске.

Он сматра да ће оно што је Предсједништво написало угрозити провођење ове иницијативе, јер је написано много тога што Европа није тражила, али су тражили неки политички фактори у БиХ и ту ће бити проблем.

Додик је навео да неће бити проблем прихватити ствари као што су механизам координације, `Сејдић-Финци`, те неке економске мјере. "Међутим, да се БиХ показује као мјесто које треба да одлучује о економији изван компетенција заједничких институција није прихватљиво", рекао је Додик.

Он је додао да било какав став парламента БиХ за власт Републике Српске не може бити обавезујући за оно што је у надлежности Републике Српске. "То је наше право и немамо намјеру да никоме дамо право да одлучује у наше име", рекао је Додик.

Он је навео да је СНСД свим политичким странкама упутио приједлог изјаве која окупља оно што је раније дато кроз изјаву СНСД-а, ДНС-а и СП коју су уручили високом представнику ЕУ за спољну политику и безбједност Федерики Могерини у Сарајеву.

"Та изјава уважава и све оно што смо раније рекли у Бриселу везано за `Сејдић-Финци`. Тада је све било договорено, али није имплементирано", рекао је Додик.

Што се тиче формирања власти на нивоу БиХ, Додик каже да СНСД никад није ишао драге воље у Сарајево већ искључиво да заступа интересе Републике Српске.

"Та власт се саставља, те је тешко направити консензус. Заједничке институције не могу бити компактне око програма оних који ће их чинити – СДС има један програм, ХДЗ други, СДА и ДФ неки прикривени програм. Не мислим да треба да губим енергију да се бавим тим питањима, јер на крају крајева БиХ од укупних питања које рјешавају државни органи има тек 12 или 13 одсто надлежности", рекао је Додик.

Предсједништво БиХ је 31. децембра утврдило и усагласило Приједлог текста заједничке изјаве о опредијељености политичких лидера у БиХ за предузимање неопходних реформи у оквиру процеса приступања БиХ ЕУ.

Приједлогом текста заједничке изјаве прихватају се закључци Савјета за спољне послове ЕУ, а изјава је прослијеђена лидерима парламентарних политичких партија у БиХ.



0 КОМЕНТАРА

  1. Да ли је случајно, или не, али нико не помиње стварно помирење и признање Дејтонског споразума кроз у оба дома парламента БиХ.

    Кад то урадимо признали смо да једни друге поштујемо,да имамо деценије мира пред нама, да се може рачунати на правну, праведну и социјално одговорну Српску,такву Федерацију, па и оно што дефинишемо као заједнички интерес БиХ.

    Овај празни и помало опасни приједлог предсједништва би био непотребан у том случају.

    Надградња признања би била права сарадња и економски интерес, умјесто лажне приче како су се коначно нашли људи компромиса у БиХ.

    Ја никад ништа не би потписао да сам на Иванићевом мјесту, напротив, вријеме је да Српска да „услове“ у Сарајеву, тј. да се тражи овјера договореног кроз парламенте, па идемо даље.

    ТИМЕ НАЈБОЉЕ ПОКАЗУЈЕТЕ ГОСПОДО ИЗ САВЕЗА ДА СТЕ ЗА СТВАРНЕ ПРОМЈЕНЕ ЗБОГ НАРОДА СРПСКЕ, А НЕ ЗБОГ ВАШИХ И ПАРТИЈСКИХ ИНТЕРЕСА.

    Нема господо српски представници у Сарајеву среће док год Изетбеговић сања очев сан и десно муслиманско крило држи свој народ у нади да ће Дејтон бити уништен, да је то октроисани Устав и да ће Срби морати прихватити БиХ без Републике Српске, или ће морати бјежати преко Дрине.

    Треба ту лажну наду која кроз наставак оваквог стања годинама може постати стварност, значи мора се ова „лажна“нада завршити одмах.

    Тражити да се до марта у парламентима призна Дејтонски споразум, после може сваки договор и кораци од седам миља ка ЕУ, као и велика сарадња на обострану економску корист са нашом православном, католичком и муслиманском браћом.

    Тада за десет година можемо због наших у расејању, ресурса које имамо, подршке, помоћи и сарадње побројане браће постати чудо у позитивном смислу.

    У чему је људи проблем, ако се хоће поштено, ако неко једно не прича, а друго ради као до сада.

    ПС.Кад видиш приједлог испада да неко као мисли о сарадњи, економији, али без праве облигације.

    Па ако сви стварно ово мисле, онда би било логично да Иванић,Босић, Изетбеговић, Комшић и Човић предложе усвајање Дејтонског споразума у парламенту гдје имају већину.

    Тада би можда непостојећа облигација из овог приједлога могла бити стварно обавезујућа и добра за све нас који живимо у Федерацији и Републици Српској, зар не?

    Ако то предложе и успију провести у оба дома парламента БиХ(сигуран сам да ће и посланици владајуће коалиције у Српској то подржати), можда „савез за промјене“ увјери српски народ, борце и ЗОРУ да води одговорну државотворну политику.

    Можда таквом политиком добије подршку и преузме власт и у Српској?

    Ја лично сумњам да ће добити за то подршку Изетбеговића, Комшића и Суљагића, али бар ће имати оправдање пред УН и великим силама које су овјериле Уговор, да се кроз неопходни национални консензус покрене питање раскида Уговора кога једна страна не поштује.

  2. Нема среће за нас, док ми не средимо ствари у властитој кући.

    Ако направимо такав систем да сачувамо наш језик, традицију, историју. Развијемо економију и осигурамо сигуран, квалитетан и правичан живот грађанима РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ, а тиме и БиХ, онда можемо очекивати и напредак ка ткз. европском путу.

    Док год будемо европско заморче на коме ће да се тренирају разни бјелосвјетски политички хоштаплери и док будемо полигон који ће радо издати домаћи профитери, издајници и како рибар каже, аденауровићи, за нас нема напретка и просперитета.

    Колико нас само уназађује и менталитет појединих наших политичара?! Не могу да схвате, да јаким заједништвом, коректном сарадњом, уважавањем различитих мишљења, надметањем у томе ко ће дати паметније и за народ боље рјешење, могу бити кориснији и поштованији.

    Има мјеста за све, само кад чељад нису бијесна. АЛи Бога ми код нас чељад изгледа баш бијесна.

  3. Шта је ово, да ли је могуће да нико из опозиције не смије коментарисати наш конструктиван и одговоран приједлог везан за Дејтонски споразум?

    Свакако то очекујем, наравно очекујем то и од коментатора позиције, као и оних пар неутралних овдје.

    Поздрав.

  4. Ево да ја неутралан кажем став.

    На примјер, Алију Изетбеговића је овластио парламент РБиХ да потпише Дејтонски споразум. То потписивање се десило у Паризу.

    С обзиром да је Устав БиХ саставни дио споразума, Изетбеговић је потписивањем Дејтонског споразума потписао и Устав Бих по претходно прибављеном овлашћењу свог парламента.Значи, парламент РБиХ је прихватио дејтонски Устав чиме је Устав РБиХ стављен ван снаге уставним путем.

    Према томе, инсистирање да се о томе поново расправља и да се тражи да се то усвоји је безгранична политичка наивност (нећу рећи глупост да се не увриједиш).

  5. Alasov prijedlog mi nije najjasniji, pa ga neću komentarisati. Istovremeno, moram prokomentarisati nekoliko netačnih podataka koje navodi SIMO.

    Dakle:

    1. Alija Izetbegović nije bio legitimni član Predsjedništa BiH-e (ili predsjednik, kako se volio predstavljati), teko da se njegov potpis može samo tumačiti kao potpis predstavnika Bošnjaka i nikako drugačije.

    2. Parlament BiH u momentu potpisivanja dejtonsko-pariškog sporazuma nije bio legitiman jer ga je prethodno napustio najveći broj Srba i Hrvata, a i mandat mu je istekao. Time je „saglasnost“ data Aliji Izetbegoviću tek puko politikanstvo.

    3. Dejtonsko-pariški sporazum potpisali su različiti predstavnici ove zemlje, no, nikada nije ratifikovan u niti jednom parlamentu. Praksa je da predstavnici izvršne vlasti poptišu međunerodne sporazume, ali oni postaju važeći tek kad ih parlament ratifikuje.

    4. Obzirom da sam sporazum nije ratifikovan, time ni njegov aneks Ustav nije ratifikovan. Oni malo upućeniji znaju da je naš ustav oktroisani (podareni).

    5. Ustavne promjene u BiH-i bi imale smisla, ako ništa drugo, ono da bar ustav zemlje donesemo u legitimnoj proceduri!

  6. симо ороз

    ваши коментари су ми увијек били безвезе, сада се ПРВИ пут са вама слажем

    рибар

    симо ти је све објаснио. Укратко ти кажем да је РС у својој Скупштини одлучила да РС жели у унију и нато пакт.
    Ја лично нисам за дејтонски споразум, нисам за Европску унију и нисам за НАТО пакт. А ваш коментар ми је баш безвезе, какво поптврђивање Дејтона? Зашто? Па на дејтон се позивајку сви само онда кад им одговара, дејтон крше сви кад им смета….

  7. симо,

    знаш ти добро да сам ја у праву, знаш ти добро шта ја хоћу, знаш ти добро да ово није ни глупо, ни наивно, зар не?

    Октроисани, непотврђени Устав у парламенту нашим ратним непријатељима значи наметнути, не ПОДАРЕНИ.

    За кога вријеме ради, за нас, или за оне који чекају да се у својој биједи и свађама урушимо,да народу постане свеједно.

    Е ту су се многи зајебали, па и сви у Српској који не смију стати на црту из разних разлога( условљеност због криминала, шпијуни) и рећи комшијама из Федерације:“Господо прво усвајање Дејтонског споразума у парламенту, тиме и Устава, па онда договори пошто смо се правно и територијално признали“,зар то није логично?

    Управо то сад очекујем од Босића, Иванића и Чавића у Сарајеву, управо ће ми такав потез доказати да су стварни родољуби, да може бити позитивних промјена и да воде одговорну државотворну политику.

    Било је (не)оправданих разлога да се тако не поступи раније, зна се, има их и сад, не би ја о томе јавно.

    Ни сад није другачије,али сад је зрело и неопходно, то ће и бити ако су вође савеза за промјене људи од поштења и интегритета,сигуран сам да ће добити подршку свих партија из Српске за тај на основу Дејтонског споразума обавезан потез.

    Толико могу написати, ни ријеч више зашто је тако?

    Ако то не виде нека се хватају другог посла, док нам нису од Српске направили бившу.

  8. Чланак сам „овлаш“ прочитао, чуј читати Милине изјаве… Коментар „рибар“ сам „прелетио“, међутим кад сам прочитао:

    ribar, 03.01.2015. 15:35:05 [137443]
    Шта је ово, да ли је могуће да нико из опозиције не смије коментарисати наш конструктиван и одговоран приједлог везан за Дејтонски споразум?

    Прво… „корнструктиван и одгороран приједлог“, нити је конструктиван, нити одговоран, већ политикантски…

    Дејтонски споразум је потписан прије 20 година и треба га распаковати и ревидирати… Међутим све три стране се боје тога, јер да би о тако битним стварима разговарали и доносили одлуке морате бити одговорни политичари… а ови који су тернутно у политици (на власти или у опозицији) нису одговорни, нити способни да то ураде…

  9. Kako reče Luj IVX: „Država to sam ja!“.
    ————————————-

    Некад би требало кренути анализирати прво самог себе.
    Рецимо,оваква инсинуација је малициозна,да не кажем и нешто горе.Онај који је ову реченицу рекао је наследио трон,а овај горе је свој трон добио изборима.

    Надаље, који је ово Луј?

  10. Mr Biggy, 03.01.2015. 23:44:21

    Pa, vidite, i ovaj naš „LUJ PRVI I JEDINI“ je državu „naslijedio“ (Nije je stvarao ni on, niti otac mu, niti bilo ko od njegovih bližnjih). Pri tom se ponaša kao da je NJEGOVA (koliko je to moralno, neka sudi kako ko hoće).

    No, kad smo već kod „autoanalize“ sjećate li se kako ste me nazvali kad sam tvrdio da će popularnost HDZ-a u Hrvatskoj rasti, pa sve do mogućeg osvajanja vlasti? Je l’ ono bi „kvazianalitičar“?

    Šta kažete za rezultate prvog kruga predsjedničkih izbora u Hrvatskoj? Možda vam malčice samokritičnosti pomogne!

  11. ribar, 03.01.2015. 21:17:24

    Nekako osjećam da, po vama Srbi idu u Sarajevo da se bore protiv „Sarajeva“. Nekako mi to zvuči neprihvatljivim.

    Vidite, Srbi su preko četiri vijeka upravo u stonim gradovima poput Travnika i sarajeva uspjeli sačuvati svoj identitet (u vrlo teškim uslovima). U 19-om vijeku uspjeli su u Sarajevu razviti snažnu srednju klasu i pozicionirati se čak kao svojevrsna elita tog grada (nagovještaj budućih promjena). U 20-om vijeku Srbi su „uložili“ dva miliona žrtava u novu jugoslavensku državu u kojoj je Sarajevo bilo svojevrstan simbol jugoslavenstva (izvorište jugoslovenstva na ovim prostorima nalazimo u Mladoj Bosni).

    I sad, na jednoj strani imamo 20-ak godina „naše istorije“ u kjoj Sarajevo nazivamo „Teheranom“, a šta je to spram 1 200 godina pisane istorije kakvu možemo sublimirati kroz slobodarsku borbu da „Sarajevo“ bude i naše i „njihovo“. Naše generacije se prema terminima tolerancija, suživot, jedinstvo, zajedništvo i ino odnose kao prema arhaizmima, a u pitanju su vrijednosti na kakvima ovaj prostor bitiše vijekovima. Mladobosanci su požili živote da Sarajevo ne bude tuđinsko, nego naše zajedničko. Naši preci su položili živote da Sarajevo bude naše zajedničko, a eto mi se svega toga odrekosmo i to za šta oni izginuše nazvašmo „Teheranom“. Znam da se u tom Sarajevu neki ponašaju kao da su u „Teheranu“, ali zar se mi zbog takvih trebamo odreći svoje istorije, svojih vijekovih ideala i žrtava da se ti ideali ostvare?

    I još samo nešto. Ta sklonost ka podjelama nas je dobrim dijelom dovela do današnjeg stanja. Prvo smo se dijelili na „naše“ (Srbe) i „njihove“ (Bošnjake), a sad smo napredovali do toga da su „naši“ neki „Dobri Srbi“ i „njihovi“ neki „Loši Srbi“ (izdajnici, mo’š misliti!). OK, samo je pitanje ko to sebi daje za pravo da mjeri „srpstvo“. Inače je „premudro“ ponašanje kad pokušavamo mjeriti nešto nemjerljivo poput emocija. To je kao kad dijete upitamo koga više voli, da li mamu ili tatu, a ono nas zbunjeno gleda.

    Znate, to da će Bosić, Ivanić ili Čavić u Sarajevu „izdati“, da su to neki „loši Srbi“ i šta znam šta im se sve pripisuje, sve to su samo PRETPOSTAVKE (još uvijek ne postoje argumenti na kakvima bi to nesporno utvrdili). A izvođenje pretpostavki na bazi nepostojećih argumenata najčešće nalazimo u sferi manipulacija. Mogu prihvatiti da naš „Luj Prvi“ kaže kako je on dobar Srbin, a da su drugi loši Srbi, no, još uvijek nisam spreman prohvatiti ono njegovo: „Da li vi vjerujete meni, ili svojim očima?“. Da prihvatim kako je „Luj Prvi“ simbol srpstva meni je jednostavno neprihvatljivo (nekako kao da pljujem po svom narodu).

    Pozdrav!

  12. ново вријеме,

    контрадикторан си, кажеш да су наша власт и опозиција неспособни, да треба неко паметан и поштен да распакује Дејтон.

    Како нешто распаковати (Устав) кад није усвојен у Скупштини?

    Не интересује ме која се страна тога боји, српска сигурно не,значи, СРПСКА МОРА ДАТИ ДО ЗНАЊА ДА ПОШТУЈЕ ДОГОВОРЕНО, ДА ДЕЈТОН ПОШТУЈЕ, НАЈБОЉИ НАЧИН ДА ВИДИМО КОЛИКО СМО У БИХ ИСКРЕНИ ЈЕ УСВАЈАЊЕ У ПАРЛАМЕНТУ СПОРАЗУМА, ЗАР НЕ?

    Ако су наши неспособни а добили гласове, ко онда треба да то ради.

    Ја као легалиста мислим они и тражим да то у име нас ураде.

    Значи треба да дају Дејтонски споразум на гласање у Парламентарној Скупштини.

    То је добро за Српску, не прави штету Федрацији, напротив,најважнија посљедица тога је повјерење, услов сарадње и економског опоравка.

    Е то је онда у духу споразума предсједништва, тада ја као прагматичар могу вјеровати да ће договорено бити поштовано и остварено.

    Бориславе,

    на погешном си трагу, немам ја никаве предрасуде, нити мислим да треба да неко брани нас у Сарајеву, напротив.

    Не бојим се ја Сарајева, чак мислим да смо својом политиком доста доприњели неповјерењу.

    Писао сам о томе, у прогласу ЗОРЕ пише да се у Сарајеву треба радити на начин да имамо политичку и економску корист сви у БиХ.

    Како да имам повјерење у државу у којој Скупштина није усвојила Устав?

    УСВАЈАЊЕ ДЕЈТОНСКОГ СПОРАЗУМА ЗНАЧИ ДА СУ ГА ТРИ КОНСТИТУТИВНА НАРОДА ПРИЗНАЛИ,ДА УСТАВ КАО ДИО СПОРАЗУМА НИЈЕ ВИШЕ НАМЕТНУТ АКО ГА СКУПШТИНА ОВЈЕРИ, НЕГО ДА ЈЕ ТО РЕАЛНОСТ КОЈУ ТРЕБА СВАКИ РАЗУМАН ЧОВЈЕК ДА ПРИХВАТИ.

    Поздрав.

  13. Бориславе,све је у реду што си написао.Срби су стварно сва своја права изборили у Травнику и Сарајеву.Срби су стварали Сарајево,никло је на српској земљи,у згради Богословије се и данас школују Сарајлије,…Али Сарајево сада,и оно од прије 1992….неупоредиво.Данас је увреда за Техеран,кад га успоређују са Сарај’вом.Реци ми да ли је истина да је пренос надлежности заустављен 2005?Да ли је мрски диктатор задржао полицију у надлежности РС,пошто „видим“ да си у тим структурама?Шта мислиш,ко ће од твоје поменуте тројке,употребити „свилен гајтан“?Или ће и овде тражити хард-кор националисте ,као у Србији,са гробаром и господар Вучићем?

  14. Svilenim gajtanom obojenim bojama
    bijede,
    nezaposlenosti,
    haraca,
    podijela,
    prezaduzenosti,
    neukosti,
    primitivizma i palananacke filosofije…
    nase vratove je omotao nas Luj Prvi rudonjske kilaze i ne ispusta ga iz svojih papaka.

    Zategao ga je cvrsto i nema namjeru da popusti dok nas sve ne potamani…

    Nema toga Sarajeva, Teherana, isila, nema neprijatelja koji nam vise moze da nanese zla od onoga kojeg je locirao nekidan onaj 83. godisnjak u BL.

  15. Не само да си квазианалитичар,још си и поприлично задрт.
    Резултати су очекивани,победио је поново СДПова кандидат,а то ће потврдититии у другом кругу.

    Изанализирај резултате осталих кандидата,па види ко на шта може да рачуна у другом кругу.

    Ниси ти тврдуио порас популарности ХДЗа већ победу на избрима у контексту неке своје небулозне тврдње.

    У суштити,теби је напор написати исправно римски број.

  16. Економска политика је надлежност ентитета. Иванић покушава ту надлежност пренијети на ниво Предсједништва БиХ. То је класични примјер преноса надлежности.

    За то није добио мандат.

    Да има памети представници из РС би инсистирали да се прво ријеши питање Финци-Сејдић, па тек онда остала јер РС има искристалисан став по том питању. Овако, питања која кочи ФБиХ се стављају на тепих да би што прије дошла на ред питања која ће притискати РС.

    Одавно глупљих и поваренијих представника нисмо имали у Сарајеву.

  17. симо,

    ето још једног доказа да се треба кренути од стварног договора који подразумијева узајамно признање и поштовање.

    Не видим ефикаснијег потеза који то може постићи од стварног признања Српске кроз признање Дејтонског споразума сва три конститутивна народа у Скупштини.

  18. симо,

    ето још једног доказа да се треба кренути од стварног договора који подразумијева узајамно признање и поштовање.

    Не видим ефикаснијег потеза који то може постићи од стварног признања Српске кроз признање Дејтонског споразума сва три конститутивна народа у Скупштини.

Оставите одговор