Додик: Медији у Српској слободни и неострашћени

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да су медији у Српској слободни при избору програмске шеме и у комерцијалном раду, и то знатно више него у окружењу, али да нема острашћености за одбрану Српске, као што то постоји у Федерацији БиХ. "Медији у Федерацији БиХ са великом острашћеношћу бране тај ентитет. Када то […]

петак, септембар 30, 2011 / 18:33

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да су медији у Српској слободни при избору програмске шеме и у комерцијалном раду, и то знатно више него у окружењу, али да нема острашћености за одбрану Српске, као што то постоји у Федерацији БиХ.

"Медији у Федерацији БиХ са великом острашћеношћу бране тај ентитет. Када то видимо, онда схватимо да у Српској нема довољне острашћености за одбрану Српске и њених вриједности, без обзира на политичке опције и процесе", рекао је Додик у Бањи Врућици, на скупу новинара из Србије, Русије и Српске.

Додик је истакао да је потребно обезбиједити професионалност и неутралност медија. Он сматра да новинари треба да развијају вриједности које стварају словенски народи у било којој држави у којој су организовани.

"То није супротно ономе што видимо у свијету…Радујем се овом скупу и удружењу које је створено. Оно ће у будућности имати важну улогу", рекао је Додик.

Он сматра да у Србији постоји незаинтересованост медија за догађаје у Српској, што би требало промијенити, али то се не може урадити апелима.

"Мора постојати заинтересованост медија из Србије за догађаје на овом подручју. Ми не видимо да постоји довољна заинтересованост. Видимо нека спорадична праћења догађаја. Треба размислити на који начин повећати заинтересованост медија у Србији за овај простор", истакао је предсједник РС.

Додик је закључио да је Република Српска трајна и да се њој треба посветити са посебном одговорношћу. "Оно што је опасност по Српску, то мора бити предмет интересовања медија да би се објаснило људима", рекао је Додик у Бањи Врућици, гдје су у току су сусрети представника новинарских удружења Српске и Србије и дописника из Русије са Балкана.

Додик је учествовао у раду округлог на којем је новинарима говорио о настанку и развоју Српске, њеном међународном положају и перспективи, са посебним освртом на економски развој.

Предсједник Удружења новинара Републике Српске Драган Јеринић рекао је на скупу да је свака сарадња новинара искорак овог удружења према свијету и да је корисна за развој новинарске професије.

Потпредсједник Удружења новинара Србије Бранко Жујовић рекао је да овакви скупови користе због размјене искустава и могу допринијети бољем положају новинара који је у већини земаља бивше Југославије имају сличне проблеме.

Алексеј Дебјаников, дописник руског листа "Газете" са Балкана, рекао је да је данашњи округли сто важан, јер представља искорак напријед за унапређење новинарске професије и сарадње удружења словенских новинара.

"На овај начин лакше ћемо добити реалну слику о свим догађајима на просторима Балкана", рекао је Дебјаников.

Округли сто у Бањи Врућици одржава се на иницијативу удружења новинара Српске и Србије, поводом стотину година од одржавања Великог словенског новинарског конгреса у Београду. Сусрети новинара РС, Србије и Русије трајаће до недјеље.



0 КОМЕНТАРА

  1. E, sa ovim se slažem. Mediji jesu slobodni a njihov značaj je ogroman..
    Pade mi na pamet jedan isječak iz poznatog filma:
    „Vlasnik novina: Pročitajte mi telegram.
    Pomoćnik: Djevojke oduševeljene Kubom. STOP: Mogle smo vam poslati neke prozne pjesme o pejzažu, ali nismo htjele trošiti na to novac. STOP. Na Kubi nema rata. u potpisu Viler.
    Vlasnik novina: Draga Viler, vi obezbjedite prozne pjesme. JA ću obezbijediti rat.“

    sva sreća pa su prošla vremena Mockingbirda i sličnih stvari…

  2. Какав народ таква власт, такви медији, а такав и живот. Господо, размислите о својим животима, а онда када кренет на изборе, побиједите. Миле је добар како бих ја узео мјеру најовчастијем народу на свијету.

  3. Sto se tice nezavisnosti medija, slazem sa vecinom vasih komentara. Dakle nesto je zavisno a nesto je nezavisno. A da su nam mediji neostrasceni to jesu, barem u jednom pogledu i to u poredjenju sa federalnim. Na primjer, federalni mediji su toliko ostrasceni da vrlo cesto za srbe koriste izraz „zlocinac“, „cetnici“, a u najblazem slucaju „kriminalac“ iako niko nije presudio da je tako. Bakir najvise prednjaci u ostrascenosti. Sa druge strane odavno nisam cuo na nasim medijima da za nekog bosnjaka kazu „zlocinac“ i slicno cak i kad znamo da je rijec o zlocincu. Eto meni pade na pamet ovaj primjer.

Оставите одговор