ДНС: ОХР-у истекао историјски сат
Поводом недавних изјава неких међународних представника, међу њима и специјалног представника Европске уније Петера Соренсена, да Канцеларију високог представника (ОХР) и ЕУФОР као гаранцију безбједности треба задржати и ојачати његову улогу, Демократски народни савез саопштава да је такав став потпуно против изградње демократске Босне и Херцеговине и демократизације њених институција. Успостављање институције специјалног представника ЕУ […]
Поводом недавних изјава неких међународних представника, међу њима и специјалног представника Европске уније Петера Соренсена, да Канцеларију високог представника (ОХР) и ЕУФОР као гаранцију безбједности треба задржати и ојачати његову улогу, Демократски народни савез саопштава да је такав став потпуно против изградње демократске Босне и Херцеговине и демократизације њених институција.
Успостављање институције специјалног представника ЕУ као усаглашене институције између Европске уније и Савјета за имплементацију мира ДНС је схватио као настојање да се прије свега оснаже демократски процеси у успостави неопходна одговорност домаћих политичара за судбину БиХ, њених ентитета и народа, као и да се ојачају способности унутрашњег договарања и стварања политичке стабилности у земљи. Ранија пракса директивног и извршног уплитања у унутрашње вођење политика и управљања на основу „Бонских овлашћења“ од најнижег нивоа не само у општинама, већ и појединим економским субјектима попут банака и компанија, преко кантона и ентитета до заједничких институција, укључујући смјене и постављања министара, влада и предсједника, дала је катастрофалне резултате. Процес демократије развијао се споро, исто као и процеси преузимања одговорности за извршне послове и развоја административних капацитета за остваривање политика представљених у изборном процесу.
У општинама у којима има пуну одговорност за локалну управи, као и онима у којима је у оквиру коалиција на власти или је у опозицији ДНС примјером показује пуну конструктивност у настојањима да преузме одговорност за друштвени развој и бољи живот у мјери у којој су му грађани дали повјерење. То је доказано резултатима, као и плановима за наредне локалне изборе. И овогодишњи избори су дио низа изборних процеса који с будућим демократским процесима значи искуство и корак даље у развоју демократских политичких, развојних и административних капацитета.
У идејама за останак, чак и јачање ОХР-а, ДНС види ретроградни поступак, потицан посебно од оних снага које и даље сматрају да суштинске темеље Босне и Херцеговине умјесто њених народа могу да успоставе међународне институције. Став ДНС је да задржавање непосредне и неограничене законодавне и извршне улоге међународних институција попут ОХР-а и институција за очување безбједности попут ЕУФОР-а, ЕУПМ-а и мисије НАТО-а не може брзо стићи у Европску унију, већ искључиво на основама унутрашњих реформи и развојем сопствених демократских капацитета. У том духу, на основама постигнутих резултата ДНС се припрема за овогодишње локалне изборе.