Ђокић: Пронађена нафта у Обудовцу, али то је мало за НИС

Нафтна индустрија Србије пронашла је нафту у Посавини у Републици Српској, изјавио је министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић.

понедељак, фебруар 23, 2015 / 13:38

То је за Републику Српску итекако важна и добра вијест, поручио је Ђокић и додао да је нафта нађена у насељу Обудовац у Посавини.

"То за нас нису мале количине, али за НИС као компанију, те количине још нису довољне да би могли почети експлоатацију нафте", казао је Ђокић и додао да су зато потребна додатна истраживања, да се утврди да ли је могуће повећати количину нафте која би се могла црпети са те бушотине.

"Истражне радове треба наставити да би будућа експлоатација нафте била економски оправдана и рентабилана", казао је Ђокић, преноси Танјуг.

Бушотина у Обудовцу је активна, на њој се и сада ради и истражује, истакао је министар, али није могао прецизира када би могла почети експлоатација нафте у Републици Српској, док се не обаве додатна истраживања.

Према његовим ријечима, узет је узорак од 5.000 тона и та количина је сада на анализи, а први резултати говоре да је та нафта доброг квалитета и да се може користити у даљем процесу производње.

Ђокић је најавио да ће наредних дана са НИС-ом бити склопљен анекс уговора о концесији за те истраживачке радове.

За истраживање нафте у Републици Српској НИС је са руском компанијом Зарубежњефт основао заједничко предузеће "Јадран-Нафтагас”.

То предузеће је са ресорним министарством из Републике Српске 2011. године склопило Уговор о концесији за истраживање и коришћење нафте и гаса. Концесија је добијена на период од 28 година – три године за истраживања и 25 година за период експлоатације.

Овим Уговором "Јадран Нафтагас” се обавезао да ће, на основу усвојене Студије економске оправданости, у истраживања и експлоатацију нафте и гаса на територији Републике Српске инвестирати 229 милиона долара, с тим што ће планирана вриједност инвестиција за истраживање износити 40,7 милиона долара, а за фазу експлоатације 188,3 милиона долара, ако се докажу резерве.

Истраживања нафте и гаса на територији Републике Српске врше се више од 100 година, а иако постоји одређни број бушотина са појавама нафте и гаса, још увијек нема откривених комерцијалних лежишта нафте.



21 КОМЕНТАРА

  1. Ranija istrazivanja koje su vrsili strucnjaci Rafinerije nafte Brod u bivsoj zajednickoj drzavi Jugoslaviji su ukazivala da se na podrucju Posavine nalaze veca nafna nalazista. Svu dokumentaciju o lokacijama i zalihama preuzeli su Rusi, koji sada utvrdjuju tacno stanje i opravdanost investicije za eksploataciju koja nije mala, ako se uzmue u obzir sa kolikim yalihama i koliko nalazista raspolaze Velika Rusija. Svi kojima je smjesno sto su na podruciju nekadasnjeg Panonskog mora stvorene zalihe nafte pokazuju koliko su zapravo oni sami smjesni jer je cilj da se negativno prikaze sve sto imamo. Ovakvim informacijama raduju se svi koji vole Srpsku.

  2. Ranija istrazivanja koje su vrsili strucnjaci Rafinerije nafte Brod u bivsoj zajednickoj drzavi Jugoslaviji su ukazivala da se na podrucju Posavine nalaze veca nafna nalazista. Svu dokumentaciju o lokacijama i zalihama preuzeli su Rusi, koji sada utvrdjuju tacno stanje i opravdanost investicije za eksploataciju koja nije mala, ako se uzmue u obzir sa kolikim yalihama i koliko nalazista raspolaze Velika Rusija. Svi kojima je smjesno sto su na podruciju nekadasnjeg Panonskog mora stvorene zalihe nafte pokazuju koliko su zapravo oni sami smjesni jer je cilj da se negativno prikaze sve sto imamo. Ovakvim informacijama raduju se svi koji vole Srpsku.

  3. E, moj calibrur, kakvi volim Srpsku. I ratovao sam sto je ne volim. Voli je rudi, on je borcima sleperisao ronhil.
    A, tacno da ne bih volio da se ista pronadje.
    Sve bi i kap uzeli oni koji Srpsku poharase, opljackase, rasprodase, prisvojice.
    Onaj koji je cekao da proda vrecu paprika na pijaci pa da kupi burek za dorucak bi je doveo na prosjacki stap kad bi Srpska imala nafte vise od svih Arapa zajedno.

    Pa Srpska ima vise bogatstva nego , recimo , Izrael, a stopa nezaposlenosti tamo je 2%, a kod nas nezaposlenost planetarnih razmjera..
    A, samo nas onoliko koliko ljudi ima u pola BG.

    Nama srece nema dok mu ne vidimo ledja. A, svi su izgledi da mu prolazi vijek trajanja, da ceoni koji su ga dovezli nama za vrat ubrzo povuci vodu za njim.

    E, onda se moze govoriti o nafti i svemu drugome.

  4. Ovo me podsjetilo na jednu instinitu anegdotu iz 80-ih. U Slavoniji zamolio komšija svog komšiju da preore njegovu njivu, dok je on odsutan. Ovaj počeo oranje, kad odjednom iz zemlje poče izvirati nafta. Brže bolje pročulo se za ovo „naftno nalazište“, da su čak i novinari požurili da snime to „senzacionalno otkriće“. U to domaćin dođe kući i razjasni stvar: komšo je „zaorao“ bačvu od 200 litara nafre koju je on „zaštekao“ (zakopao) u njivu…

    Upitao bih „ministra-energetičara“ Đokića: ako ovo nalazište nije profitabilno za srbijanski NIS, a postoji li kompanija kojoj bi eksploatacija tog „nalazišta“ nafte bila isplativa?

    Ne bih se začudio da „Pera energetičar“ sad osnuje javno preduzeće, nabavi neku prastaru opremu za bušenje nafte, zaposli 50-ak „socijalista“, okupi novinare i predstavi im tu „razvojnu šansku“ Srpske… ne bi to bila prva slična budalaština…

    Uostalom, ima dvije godine da smo osnovali javno preduzeće za distribuciju gasa koji je „trebao“ stići Južnim tokom…

    Gledam nešto budžet za prošlu godinu i stavku „Republički zavod za geološka istraživanja“ sa budžetom od 573 000,00 maraka… Srpska bi najbolje „profitirala“ da ukine ovaj Zavod…

  5. Не може ове клептомане ни нафта спасити. Да смо нови Кувајт, они би опет све уништили и покрали. Па они сијеку шуму која је расла стотинама година и послују са губитком. Немогу за регулар, тестерол и ланац зарадити. Идиоти!

Оставите одговор