Ђелић: Без рјешења за Косово нема уласка у ЕУ

Потпредсједник Владе Србије задужен за евроинтеграције Божидар Ђелић изјавио је да се рјешење за питање Косова и Метохије мора пронаћи прије уласка Србије у Европску унију. "Ми дугујемо истину грађанима – пре уласка у ЕУ мора се пронаћи решење за тај проблем", истакао је Ђелић за београдски дневник "Прес". Упитан какво би рјешење за Косово […]

недеља, јул 3, 2011 / 10:37

Потпредсједник Владе Србије задужен за евроинтеграције Божидар Ђелић изјавио је да се рјешење за питање Косова и Метохије мора пронаћи прије уласка Србије у Европску унију.

"Ми дугујемо истину грађанима – пре уласка у ЕУ мора се пронаћи решење за тај проблем", истакао је Ђелић за београдски дневник "Прес".

Упитан какво би рјешење за Косово по мишљењу званичног Београда било довољно за улазак Србије у ЕУ, Ђелић је рекао да проблем Косова и Метохије постоји вијековима и да је једино рјешење оно које је прихватљиво и за Београд и за Приштину, а које гарантује европску будућност свима.

Он је истакао да признавање једнострано проглашене независности Косова не може бити рјешење прихватљиво за Београд, те оцијенио да би кроз дијалог Београда и Приштине, који је започет уз посредовање ЕУ, требало разговарати о свему, па и о најтежем питању – статусу.

"Наш Устав је јасан – Косово је део наше државе. Нама често кажу да је реалност да косовски Албанци не желе да их води Београд. То је тачно, али истина је и да неалбанци са Косова не желе да их води Приштина. И на тој бази треба кренути и пронаћи решење. Свако одбијање те реалности значи да једна или друга страна предлаже насиље као решење", навео је Ђелић.

Он је истакао да су три питања кључна да би Србија до краја године добила кандидатуру и почетак преговора за чланство у ЕУ, а то су завршетак сарадње са Хашким трибуналом, испуњавање Акционог плана и напредак у дијалогу између Београда и Приштине.

Ђелић је појаснио да завршетак сарадње са Хашким трибуналом значи хапшење Горана Хаџића, а да је за испуњавање Акционог плана кључно усвајање још два закона – о јавној својини и реституцији, те изразио очекивање да ће закон о јавној својини бити усвојен прије љетње паузе у Скупштини Србије, а закон о реституцији у септембру.



Оставите одговор