Дјеца са ознаком ГМО

Објава да је након низа експеримената рођено 30 здраве генетски модификоване дjеце, изазвала је у Америци још једну жестоку дебату о етичности таквог чина. Засад, двоје од дjеце је тестирано и установљено је да носе гене трију “родитеља”. 15 дjеце рођено је у протеклих три године као резултат експерименталног програма који спроводи Институт за репродуктивну […]

недеља, јул 15, 2012 / 09:24

Објава да је након низа експеримената рођено 30 здраве генетски модификоване дjеце, изазвала је у Америци још једну жестоку дебату о етичности таквог чина.

Засад, двоје од дjеце је тестирано и установљено је да носе гене трију “родитеља”. 15 дjеце рођено је у протеклих три године као резултат експерименталног програма који спроводи Институт за репродуктивну медицину и науку у Ст Барнабасу, Њу Џерси.

Бебе су намијењене женама које су имале проблема са зачећем. Додатни гени од женске донаторке уметнути су у јајашца неплодних жена прије него су оплођена , чиме се покушавала повећати могућност жена да затрудне.

Тестирање генског отиска на двоје једногодишње дјеце потврђује да су наслиједила ДНА од троје одраслих-двије жене и једног мушкарца.

Чињеница је да су наслиједили екстра гене који су инкорпорирани у њихов генски материјал (који се иначе добија из сперматозоида и јајашца родитеља), што значи да ће их бити могуће пренијети даље на њихове потомке.

Промјена људског генетског материјала- с циљем да се петљањем у то “поправи” људска раса – техника је коју је велика већина светских научника досад заобилазила у великом луку.

Генетичари страхују да би се ова метода једног дана могла користити у сврху стварања нове расе људи са додатним жељеним карактеристикама као што су снага или висока интелигенција.

У чланку објављеном у часопису Хуман Репродакшн (Људска репродукција), истраживачи предвођени пиониром на подручју плодности, проф. Жаком Коеном кажу да је ово “први случај модификације људског генетског материјала чији је резултат рођење нормалне, здраве дјеце”.

Поједини стручњаци оштро су критиковали ове експерименте. Лорд Винстон из западнолондонске болнице Хамерсмит, је изјавио за ББЦ: ” С обзиром на третмане који се данас спроводе у лијечењу неплодности , не постоје докази да ова техника доноси нешто више…Веома сам изненађен да је уопште дошло до ове фазе. То сигурно неће бити дозвољено у Великој Британији.”

Џон Смитон , национални директор Друштва за заштиту нерођене дјеце каже: ” Људи саосјећају са паровима који пате од проблема неплодности. Али ово изгледа додатно подупире чињеницу да читав процес оплодње “ин витро”, као средства за зачињање дјеце, доводи то тога да се на дјецу гледа као на објекте на производној траци.

То је још један додатни и врло забрињавајући корак назад и потпуно погрешан пут којим иде човјечанство.”

Професор Коен и његове колеге дијагностификовали су разлог неплодности код жена које су учествовале у експерименту. Оне су имале поремећај ситних структура, тзв митохондрија, у ћелијама њихових јајашаца.

Узели су јајашца од донора и користећи врло фине игле извукли из тих јајашаца материјал који садржи здраве митохондрије, те га ињектирали у јајашце жене која је жељела затруднити.

Због чињенице да митохондрија садржи генски материјал, бебе зачете након овог третмана насљеђују ДНА од обе жене.

Генски отисак преко мајчине линије, код ове дјеце, сад се може преносити даље на потомке. Портпарол власти надлежан за подручје људске оплодње и ембриологију (ХФЕА), који се бави регулативом технологије потпомогнуте оплодње у Великој Британији, тврди да ова техника неће моћи бити лиценцирана у Британији јер се петља у мијењање људског генетског низа.

Жак Коен је брилијантан, али контроверзан научник који помиче границе технологије потпомогнуте оплодње.

Развио је технику којом се неплодним мушкарцима омогућуава да имају властиту дјецу тако што је у лабораторији убризгавао ДНА сперме директно у женино јајашце.

Прије тога, само су неплодне жене могле бити подвргнуте оплодњи “ин витро”, одн. вантјелесној оплодњи. Прошле године, проф. Коен изјавио је да би му због његове стручности требало дати дозволу да клонира дјецу –такву могућност мејнстреам научна заједница сматра ужасавајућом.

”Моји студенти би тако нешто направили у једно поподне.” ,изјавио је Коен,додајући да му је најмање троје људи пришло изражавајући жељу да им дјеца буду клонирана, али он је морао одбити њихове захтјеве.

null



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор