Дјеца из Српске на лијечењу у Тоскани

Фонд здравственог осигурања /ФЗО/ Републике Српске до краја ове године финансираће лијечење седморо дјеце којима је потребна операција на отвореном срцу у здравственој установи "Габриеле Монастерио" у Тоскани, у Италији. Дјеца ће ићи у пратњи једног родитеља чији ће боравак у овој болници, такође, платити ФЗО Српске, речено је Срни у овом фонду. Фонд ће […]

субота, април 19, 2014 / 13:03

Фонд здравственог осигурања /ФЗО/ Републике Српске до краја ове године финансираће лијечење седморо дјеце којима је потребна операција на отвореном срцу у здравственој установи "Габриеле Монастерио" у Тоскани, у Италији.

Дјеца ће ићи у пратњи једног родитеља чији ће боравак у овој болници, такође, платити ФЗО Српске, речено је Срни у овом фонду. Фонд ће за лијечење седморо дјеце у овој клиници 2014. издвојити око 100.000 евра, а у цијену је укључен и смјештај за пратиоца дјетета.

Ова помоћ остварена је након што су Протокол о сарадњи недавно потписали министар здравља и социјалне заштите Српске Драган Богданић, директор ФЗО Републике Српске Дарко Томаш, те представници здравствене установе из Тоскане.

У ову клинику, на приједлог Клиничког центра у Бањалуци, биће упућивана дјеца са срчаним манама, а колики је значај потписаног протокола указује и податак да се операције на отвореном срцу не раде ни у једној здравственој установи изван Српске /Србија и Федерација БиХ/ која са ФЗО Српске има потписан уговор.

Протоколом је формализована сарадња Српске са здравственом установом из Тоскане, јер се и раније 13-оро дјеце из Српске лијечило у овој клинци, а позитивна искуства родитеља и љекара из Клиничког центра, који су пратили ток лијечења ове дјеце након операција у Италији, били су главна препорука да Фонд заједно са Министарством потпише протокол и озваничи ову сарадњу.

Планирано је и потписивање прокола између КЦ Бањалука, Медицинског факултета из Бањалуке и Кардиохируршке клинике из Тоскане, што ће омогућити едукацију стручњака из Српске у овој клиници.

Када је ријеч о лијечењу осигураника изван Републике Српске, они имају то право онда када се лијечење не може провести ни у једној здравственој установи која са Фондом има потписан уговор о сарадњи.

Изузетак је лијечење изван Српске на лични захтјев осигураника, када Фонд финансира 30 одсто трошкова лијечења, а осигураник сноси сам 70 одсто трошкова, јер је лијечење могло бити проведено и у Српској, а осигураник је инсистирао да буде у установи изван Српске.

Осигураници се на лијечење изван Српске упућују у оне здравствене установе које са Фондом имају потписан уговор, попут КЦ Србије, Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, ВМА, Института за мајку и дијете и других.

У установе изван Републике Српске осигураници се углавном упућују због кардиохируршких обољења, неуролошких обољења /тумори, анеуризми/, генетских испитивања, обољења крви /леукемије/ и других тешких обољења чије лијечење није могуће у здравственим установама у Републици Српској.

У прошлој години на лијечење изван Српске упућено је око 6.570 осигураника, док је трошак Фонда за лијечење изван Републике износио око 20,9 милиона марака. У односу на 2012. годину Фонд је имао мањи трошак за лијечење изван Српске, и то за 1,8 милиона КМ.

Разлог мањег трошка ФЗО за лијечење изван Српске, као и смањења броја осигураника који се упућују на лијечење изван Српске, лежи у чињеници да су посљедњих неколико година здравствене установе увеле бројне нове услуге, што је допринијело да се знатно смањи број упућивања на лијечење изван Српске.

Примјера ради, само у прошлој години Клинички центар Бањалука увео је 20 нових процедура, што је много допринијело да се смањи број упућивања на лијечење изван Републике Српске.

У Српској је сада могуће урадити најзахтјевније операције у ортопедији, офталмологији и гинекологији, а у неколико области готово да и нема захтјева за упућивање пацијената изван Српске.

Од појединачних услуга које су уведене у болнице у Српској посљедњих неколико година треба поменути трансплантацију бубрега са живог даваоца, ендоскопску хирургију и интервентну кардиологију, те увођење најсложенијих дијагностичких процедура у разним областима медицине.

Осим лијечења изван Српске /Србија и Федерација БиХ), осигураници Фонда могу да остваре право и на финансирање дијела трошкова лијечења у здравственим установама у иностранству – Италија, Аустрија, Њемачка, Русија… са којима Фонд нема уговор, уколико здравствене установе у Србији не могу да проведу лијечење, због чега оне и своје пацијенте шаљу у иностранство.

У овим случајевима Фонд, како је то регулисано и Правилником, финансира минимално 30 одсто трошкова лијечења, али и више, у зависности од могућности Фонда, потреба других осигураних лица и других критеријума.

У овој години Фонд здравственог осигурања Републике Српске учествовао је у финансирању лијечења тешких обољења у иностранству за 22 осигурана лица.
За ове намјене ФЗО је издвојио 523.654 КМ.



Оставите одговор