Ђапо: Не постоји политичка воља да се рјеши проблем ђака у Коњевић пољу

Позиција Бошњака у Републици Српској и даље је неповољна, а ни у овој години није дошло до озбиљнијег помака када је у питању њихово запошљавање у ентитетским институцијама и јавним предузећима, али ни код остваривања права дјеце бошњачке националности у школама у Коњевић-Пољу и Врбањцима – оцијенио је у разговору за Фену потпредсједавајући Вијећа народа […]

петак, децембар 27, 2013 / 15:04

Позиција Бошњака у Републици Српској и даље је неповољна, а ни у овој години није дошло до озбиљнијег помака када је у питању њихово запошљавање у ентитетским институцијама и јавним предузећима, али ни код остваривања права дјеце бошњачке националности у школама у Коњевић-Пољу и Врбањцима – оцијенио је у разговору за Фену потпредсједавајући Вијећа народа РС Мирсад Ђапо.

Ђапо је указао је да нема политичке воље власти у РС да се рјеши проблем ђака у Коњевић-Пољу и Врбањцима.

Без икаквог разлога Влада РС је у случају те двије школе показала да нема политичке воље да припадници сва три конститутивна народа у РС буду потпуно равноправни – рекао је Ђапо.

Тиме је, оцјењује, послата једна ружна порука.

И у разговору с ресорним министром у РС рекао сам да ми није јасно зашто се то ради и зашто им то треба, на једном питању које не захтијева пуно организационих и финансијског аранжмана да се оно ријеши. Тиме би бар на неки начин показали оно што је Уставом дефинисано – равноправност свих народа у РС – наглашава Ђапо.

Подсјећа да су још 2011. године и механизмом заштите виталног националног интереса и иницијативном за оцјену уставности и законитости указивали на одређена спорна питања у основом образовању у РС.

И она су 2013. године кулминирала – констатовао је Ђапо.

Када је ријеч о раду Вијећа народа РС, Ђапо истиче да је Клуб Бошњака покретањем виталног националног интереса покушао обезбједити равноправност свих народа.
За три године покренуто је 20 питања заштите виталног националног интереса, међутим, недостојало је механизама да се она ријеше, због чега су се опредијелили за иницијативе за оцјену уставности и законитости, а одређене су већ дале резултате, конкретно када су у питању симболи у локалним заједницама.

Ипак, и тај посао измјена једнонационалних обиљежја у општинама, иде споро.

Потпредсједавајући Вијећа народа РС за Фену каже да је охрабрен да начелници у неким општинама у РС, у разговорима које је имао, и поред тешких економских проблема које имају, показују спремност да се ријеше питања позиције повратника, те улагања за одрживи повратак и интеграцију свих грађана у друштво.

Стога, сматра да је то путоказ да се у 2014. години остваре значајнији резултати и осигура одрживи повратак путем донација и кредита за одређене пројекте.



Оставите одговор