Динкић: Ванредни парламентарни избори све извјеснији

Лидер Уједињених региона Србије Млађан Динкић изјавио је да су након изјаве председника Србије Томислава Николића да Србија може да има и бољу владу, ванредни парламентарни избори све извјеснији. "Мислим да је сада више него извесно да ћемо имати ванредне парламентарне изборе. Оно што ме посебно охрабрује у изјави Томислава Николића је једна реченица коју […]

петак, јануар 3, 2014 / 16:40

Лидер Уједињених региона Србије Млађан Динкић изјавио је да су након изјаве председника Србије Томислава Николића да Србија може да има и бољу владу, ванредни парламентарни избори све извјеснији.

"Мислим да је сада више него извесно да ћемо имати ванредне парламентарне изборе. Оно што ме посебно охрабрује у изјави Томислава Николића је једна реченица коју су неки медији пренели, неки нису, а то је да се понеки министри у Влади понашају као да пре њих нико ништа није радио и да све почиње из почетка", рекао је Динкић новинарима у сједишту странке.

Динкић је додао и да иако предсједник Србије није рекао на кога је мислио, да он мисли да зна на кога се то односило и да је због тога задовољан.

Говорећи о економским темама, Динкић је рекао да ће Србија на прољеће поново ући у рецесију уколико се економска политика одмах не промјени.

"Да би Србија остварила раст и избегла враћање у рецесију, неопходно је да Влада превремено отплати скупе кредите, настави са политиком подстицаја инвестиција, повећа буџет за пољопривреду и покрене јавне инвестиције", рекао је он на брифингу за новинаре.

Умјесто смањивања личне потрошње грађана, према Динкићевим ријечима, треба смањивати јавни дуг и трошкове камата, јер ће, како је истакао, Србија већ ове године за камате на скупе кредите издвајати 114 милијарди динара, а наредне чак 135 милијарди динара.

Динкић је истакао да ће све мјере бити узалудне уколико се не смање расходи државе за камате, и оцјенио да је за рјешење тог проблема потребно наћи 2,5 милијарди евра.

"Нема решења док се скупи кредити не отплате. То је услов да се у јавном сектору даље не смањују пензије и плате", рекао је он.

Лидер УРС-а је навео да би се новац за превремену отплату кредита могао добити продајом или давањем на управљање двије компаније, али није хтио да наведе које би то фирме биле.

Према његовим ријечима, при отплати скупих кредита не би требало рачунати на три милијарде евра јефтиног зајма из Уједињених Арапских Емирата.

"Не верујем да ће из Емирата доћи свих три милијарде у кратком року. У дужем можда да", рекао је бивши министар финансија.

Динкић је рекао да је садашњем министру финансија Лазару Крстићу рекао да је стављање тог кредита из УАЕ у буџет за 2013. један од дефеката, због којег ће буџет морати на прољеће на ребаланс.

"Неозбиљно је имати ту ставку у буџету јер то није договорено, иако се о томе разговарало", рекао је Динкић, који је и замјеник предсједника Комитета за сарадњу са УАЕ.

Динкић је истакао да садашње владине мјере "неселективне штедње" не лијече буџетски дефицит, али заустављају домаћу производњу, јер смањују потрошњу.



Оставите одговор