Дани(ј)ел Симић
Дани(ј)ел Симић: Пао је снијег, касним с колумном
Није довољно оправдање? Зашто? Код нас власт када падне снијег, одмах прекине наставу и дјецу пошаље кући. Државни службеници узму боловање или неплаћено одсуство, док се проблем не отопи сам од себе.
Кад на друштвеним мрежама почну објављивати фотографије уз кичасте емоције и фразу "зимска идила", одрастао Бањолучанин каже у себи: За два га дана неће ни бити. Просто је код нас таква клима. Мислим да се звала жупна клима, када сам ја ишао у основну школу.
Појединац је у смислу сјећања, а камоли колективитет, крајње глуп и забораван. Најдепресивније је што сам у фебруару 2023. писао колумну Кад код нас падне снијег. Могао сам репризирати јуче. Ријетко би ко примјетио разлику. И ја сам једва. Осим што је пало више снијега. И ноћу буде неки ситан минус. То је податак који мијења све.
Некад је било више снијега…
Звучи невјероватно, али неки људи и након шездесет година живота у неком мјесту, као што је Бања Лука, и даље умишљају како је некад прије било пуно снијега, а сад је мање. Да је тако, не би 48 сати падања направило потпуни колапс. Они који су гласали по изборним прописима Кристијана фон Шита, заборавили су да су изабрали оне који ни претходне четири године нијесу чистили снијег. Просто га је било мање, па су зато рекли да су га чистили боље од оних прије.
И, да се разумијемо, није ово био никакав страшан снијег. Не у односу на Петроград, Москву, Казањ, Доњецк, Горловку и слична мјеста, гдје сам био протеклих година зими; већ у односу на сњегове које памтим у Бањој Луци. Посљедњи пут када видјех баш овако неочићен град, било је у ратним и поратним годинама. Тад горива није било, али су зато руководства била ововремено бахата и пословично недомишљата.
Умјесто да ратне заробљенике изведу да очисте престоницу од снијега, били су више заинтересовани за "оно од чега се живи". Од чега они живе, да будемо прецизнији. У рату нико није ни имао горива да вози кола.
Зашто он гориво за чишћење снијега не би продао за 4 марке (њемачке, Шмитове) по литру (а тад је коштало у Србији можда 0,5 ДМ/л), а ви сломили нешто кад минус од утабаног снијега направи клизалиште. Много боље од овог у центру града, гдје их годинама не цијепају, већ продају једне те исте улазнице.
И они су ишли на Јахорину за провод, али на Пале послом.
Сам бирао, сам се опљачкао
То ће рећи да је у питању криминал, јер сам кроз порез платио да улице буду очишћене. Нијесу ни пипнуте. Дакле, неко ми је украо новац. Да ли ће тај Непознат Нетко имати сад пенал на исплату из буџета, или кривичну пријаву?
Хоће, таман као што су се Бањолучки "умјетници" побунили против изградње паркова, споменика, саобраћајница – без јавне расправе и конкурса. То чувају кад им дође неко из Сарајева или Загреба да се посере на нас, а они на то "имају право" трошећи паре из заједничке (српске) касе.
О историчарима и "политичарима" нико ни не жели да пишем. Тако да хапшење Ненада Нешића, у смислу да сам га помињао прошли пут као фолиранта у заштити српства, за мене није никаква достојна тема. Бољи је снијег.
Све су то голе слуге окупатора, које нијесу заинтересоване да се кућом и окућницом домаћински управља. Не занима их да нешто буде како ваља и требује, већ искључиво да њих изаберете и након четири године. Да будете сами себи криви, по пословици "сам пао, сам се убио".
Нека сви помало будемо криминалци
Бањолучке улице су 2024. нетакнуте, као да је рат. Вјероватно је негдје прошла, статистички је немогуће да није, али ја лично ниједном, дакле ниједном, нијесам видио било какав облик машине која чисти пут. А кретао сам се сваки дан, као и остали.
Да је изборна година, градоначелник који по избору времена и простора за одмор, те уопште политичком визијом и појавом, неодољиво подсјећа на некадашњег америчког предсједника Џорџа Буша Млађег, сједио би на трактору и чистио снијег.
Додиково обезбјеђење, обзиром да борави на територији општине коју је без битнијег разлога направио Градом Лакташи, ове године је имало преча посла од лопатања снијега пред камерама. Сезона кошње није још дошла, чекамо да их пошаље да беру воће, кад не буде довољно надничара.
Све је то вид управљања још из времена Слободана Милошевића. Био је на снази у читавој јужној и источној Европи, која је срушила један и изграђивала други систем. Пустиш све помало да краду. Тако да ако си ти на вишој позицији, логично је да можеш више и красти. А краде се свугдје и краде се заједничко.
Противно општем увјерењу, тај новац је из мог џепа. Кад се краде заједничко, лично се мени краду паре из новчаника. Да нијесте државном принудом приморани да кроз разне врсте пореза и намета на робе и услуге, плаћате метастазирани и по државу убитачни крпељ државних службеника који ништа не раде, имали би много више пара да их трошите како ви хоћете.
И то нешто снијега што је пало, најтачније је показало како су у врху наших установа, странци себи одгојили неодговорне, бахате и самољубиве колаборационисте. Осим за слугањерство и самохвалисаву представу, неспособне урадити било какав озбиљан посао. Уколико служинчад и хваставце доживљавате као озбиљне.
Рад је ризичан, боље легално отимати
Кад мало боље погледате, сва лична предузећа која код нас постану финансијски успјешна, искључиво су успјешна, ако су прикопчана на буџет. Успјешни су само они, који су се поставили на врх пирамидалне конструкције и шефови су кућног савјета гдје кров прокишњава. Лифт не ради већ 30 година, а подрум поплављен говнима, па и кад има струје, одмах кратки спој избаци осигурач на трафоу.
Они ту долазе, дакако, само када треба покупити кирију. Пардон, новац за заједничке трошкове. Њихова дјеца и они одавно не живе у тој згради. Сви они, у смислу приватног предузетништва, ако се баце на слободно тржиште, што се обично дешава промјеном власти, престану постојати.
Нијесам нипошто сломљени депресивац, којем нико не ваља и не зна ништа друго, већ само критиковати. Објективно је ствар таква. Ово су људи који се не могу изборити са снијегом. Обо је баш било глупо и непотребно понижавање буџетских корисника, које се могло спријечити јер су временске прогнозе најављивале обилне и дуготрајне снијежне падавине, а онда хладно вријеме.
Какве би жртве претрпили од неке озбиљне природне непогоде, која се не да предвидити, или да којим случајем почне рат, што је сад тренд у свијету. Наш народ је добар као и сваки други, али су на власти свих нивоа слуге окупатора, који када таламбасају својим латиничним српством и кофрче се пред Земаљским Поглаварима и Велепосланицима НАТО, раде то сасвим неспремни и пријете туђим дупетом. Народним.
Моја рјешења су непопуларна и смарачка: Узети па радити
Најбоље свој посао.
Не пада на памет градској управи да пошаље Комуналну полицију и подсјети на прописе који су ту бар сто година. Свако је дужан да очисти дио тротоара који води крај и/или до његове куће, улаза или пословне зграде. Можете чак тужити, ако неко ту падне и оштети се. Сад додати да се при будућој градњи у Граду Бања Лука направи пропис по којем у насељу мора бити остављено довољно мјеста за гомилање снијега. Још један паметан, да се не поштује поред постојећих.
Шта радити? Отјерати с власти окупаторе и домаће издајнике.
Злочин и награда
Овакав начин рада и владања све више отањује општи ресурс. Канализација постаје све оптерећенија и искрпљенија. Не чисте се одводи, канали. Не реновирају се мостови, путеви, надстрешнице. Упс, надстрешнице. Сад опет требате заборавити да је повод за протесте у Србији пад надстрешнице и њен што хитнији истражни и судски епилог, а не смјена власти.
Судство је рак рана друштва у обе српске земље!
Кад би се грађани кажњавали за преступе као што је нечишћење снијега испред свог ЗЕВ, онда градоначелник, министар, предсједник владе или земље; не би био радо виђен гост у многим домовима, у којима су навикли да им је крив неко други. Због тога, због тог повлађивања гласачком малокрадизму, многи је јаукнуо и опсовао ових дана. Многи инвалиди и људи са малом дјецом, пролазе тешке тренутке.
Требају прећи 500 метара до неочишћеног паркинга. Па ће даље на неочишћену цесту. Што 30 цм снијега сврстава у непрелазну баријеру за грађане Бање Луке. Просто нијесмо способни да имамо најосновније проходан град. Најбоље је да дјеца оду на непланирано католички распуст, а родитељи који морају на посао, могу изволити и да плате ко ће их чувати. Ми смо прописали закон да не смију сама ни ићи у школу до трећег разреда.
Како је у Бањој Луци, тако је и у остатку Српске. Распад на магистралним путевима, људи немају струје по четири дана, прокишњавају равни кровови на болницама, школама, дворанама и другим споменицима соцреалистичке бруталистичке архитектуре, које нико не одржава.
Сви чекају неког чија је то дужност.
Ко је још видио да се ради? И то свој посао. Рецимо, тужиоци? Или да се ради по прописима, законима и уставима? То је нека спрдња од хартије и будалаштина из прошлости, коју Швабси Шмит, или кога су нам већ послали окупатори за Земљаског Поглавара, може да напише кад му се ћефне. Он вам мазно, али одлучно и цивилизовано, литијумски развијено и џендер сензитивно шапће на увце:
Шта имате чистити снијег, кад ће се он сам отопити?