Данци разбили Ирску и отишли у Русију, чекају се још 4 земље

Дански фудбалери пласирали су се на Свјетско првенство у Русији након што су у узвратном двобоју европских квалификација у Даблину побиједили Републику Ирску с чак 5-1.

среда, новембар 15, 2017 / 02:35

У првом двобоју у Копенхагену није било голова.

У одличној утакмици поготке су за Данце постигли Андреас Кристијансен (29), Кристијан Ериксен (32, 63, 74) и Никлас Бендтнер (90. из пенала), док је за Ирце гол дао Шејн Дафи (6). Била је то бриљантна изведба Данаца, упркос чињеници да су врло рано примили гол.

Ирци су повели већ у првом озбиљнијем нападу у 6. минути када је штопер Шејн Дафи надскочио вратара Шмајхела и главом погодио за ерупцију одушевљења на Авива стадиону у Дублину. Ирски голман Рендолф обранио је потом опасне ударце Квиста (17) и Систа (18), а потом су узвратили Марфи (22) и МекКлин (24) ударцима замало поред оквира врата. У 29. минути Данци су изједначили након што је помало траљави ударац Кристијансена погодио вратницу, а потом ју је несретни ирски бек Кристи практично угурао у мрежу. Дански шокантни преокрет окончао је само три минуте касније сјајни Ериксен који је с врха казненог простора шаље лопту под пречку.

У другом полувремену Ирци су кренули на све или ништа, а Данци су то зналачки искористили. У 63. минути јунак двобоја Ериксен прецизним ударцем с 18 метара повећава на 3-1, а везњак Тотенхема у 73. минути још једном закуцава лопту у ирски гол. У 90. минути Бендтнер из казненог ударца постиже коначних 5-1 за један од најтежих домаћих пораза Ираца у историји.

Данци су задњи пута играли на СП 2010, док ће Ирци сада бити дугих 16 година без мундијала.

Данска ногометна репрезентација проласком кроз додатне квалификације постала је 30. селекција и задња европска која је изборила наступ на Свјетском првенству које ће се одржати у Русији од 14. јуна до 15. јула.

Раније је то од европских репрезентација успјело Шведској, Швицарској, Њемачкој, Енглеској, Белгији, Шпанији, Пољској, Исланду, Србији, Француској, Хрватској, и Португалу, те наравно, домаћину Русији. Африку ће представљати Сенегал, Нигерија, Египат, Мароко и Тунис, Јужну Америку Бразил, Уругвај, Аргентина и Колумбија, Азију Иран, Јапан, Јужна Кореја и Саудијска Арабија, а Сјеверну и Средњу Америку Мексико, Костарика и Панама.

Преостала четири путника сазнаћемо након што се одиграју преостала два узвратна сусрета додатних квалификација. У сриједу играју Аустралија и Хондурас (прва утакмица 0-0), а у четвртак Перу и Нови Зеланд (прва утакмица 0-0).