Дан ромског језика обиљежен у Добоју
Ромски језик је нестандардизован и не изучава се на високообразованим установама, а један од разлога за такво стање је што садржи више од 60 дијалеката, изјавила је директор Народне библиотека у Добоју Лидија Жарић.
Жарићева је данас, поводом обиљежавања Дана ромског језика, са жаљењем констатовала да ова установа, као ни друге у Републици Српској, не располаже насловима на ромском језику.
Она је истакла да је Србија на том плану направила велики искорак и да би се могла искористити њихова искуства, водећи при томе рачуна да ромски језик у себи садржи најмање 30 одсто језичке грађе средине у којој живе.
Жарићева је истакла да очекује већу ангажованост ромских удружења у том правцу како би се додатно обогатило укупно културно богатство.
Предсједник добојског Удружења рома "Мадара" Дениса Талић рекла је да су ово удружење регистровали прошле године и да су за кратко вријеме предузели бројне активности како би били видљивији у свом граду.
"Седморо дјеце уписало је сада средњу школу, а 60 основну", навела је Талићева и као циљ истакла већи обухват дјеце у школски систем, што је предуслов за запошљавање и боља радна мјеста.
Она је навела да су у припреми за процес заговарања да ромски језик уђе у школски систем.
Ученица четвртог разреда Основне школе "Доситеј Обрадовић" Леонора Имшировић рекла је да у школи од предмета воли музичко васпитање, а помало и стране језике.