Дакић никад није био предсједник САО Крајине

Професор Миле Дакић, кога је БиХ изручила Хрватској, никада није био предсједник САО Крајине, потврдио је његов адвокат Слободан Перић из Бање Луке. Перић је Срни рекао да је Дакић 1991. године формирао Самосталну југословенску странку, а да га је, тадашњи предсједник Владе САО Крајине, Милан Бабић у јуну исте године именовао за команданта Територијалне […]

петак, август 12, 2011 / 21:08

Професор Миле Дакић, кога је БиХ изручила Хрватској, никада није био предсједник САО Крајине, потврдио је његов адвокат Слободан Перић из Бање Луке.

Перић је Срни рекао да је Дакић 1991. године формирао Самосталну југословенску странку, а да га је, тадашњи предсједник Владе САО Крајине, Милан Бабић у јуну исте године именовао за команданта Територијалне одбране за Банију и Кордун, али да су општинске власти Вргинмоста и Војнића одбиле то именовање, па су на тим позицијама остали људи који су по ратном распореду вршили те функције.

"Након тога, Дакић је отишао у Београд гдје је био до краја 1991. године, након чега је на позив Бабића отишао у Книн и до краја рата водио Комисију за истраживање злочина и геноцида", каже Перић.

Коментаришући информацију коју су данас пренијели неки медији у Хрватској у којој се наводи да је Дакић поднио захтјев за обнову поступка, Перић је рекао да је услов за изручење Дакића био гаранција Хрватске да ће бити обновљен поступак, што пише у Европској конвенцији о екстрадицији.

"Законска обавеза Хрватске је да мора да обнови поступак, а 20. јула ове године лично сам предао захтјев за обнову поступка у случају `Дакић`", рекао је Перић.

Он је додао да је Дакић осуђен, али да је обавеза Хрватске да обнови поступак.

"Убијеђен сам да ће Миле Дакић бити ослобођен у обновљеном поступку, јер пресуда по којој је осуђен представља спрдњу. Дакић је осуђен а да уопште нема никаквих доказа о радњама којима је извршио дјело које му се ставља на терет", истакао је Перић.

Мира Дакић, супруга Милета Дакића, демантовала је данас да је њен муж био предсједник или функционер САО Крајине и тврди да је током рата у Хрватској био предсједник комисије за нестала лица, геноцид и ратне злочине.

Миле Дакић је био директор Народног свеучилишта у Карловцу, а 1963. године директор Меморијалног парка "Петрова гора" и на том мјесту је био све до 1991. године.

Када је деведесетих година уведено вишестраначје, Дакић формира Југословенску самосталну демократску странку, јер је био убијеђен да ће тадашња Југославија да опстане.

Током рата био је предсједник Комисије за нестала лица, геноцид и ратне злочине и то је била његова функција током рата. Послије истјеривања у акцији "Олуја" 1995. године, Дакић постаје предсједник једног избјегличког удружења и на том мјесту је био све до хапшења.

Дакића је крајем маја ухапсила Гранична полиција БиХ на прелазу Рача, приликом уласка у Србију, а на основу интерполове потјернице Хрватске.

Дакић је у Хрватској осуђен на 20 година затвора због ратног злочина – убиства три хрватска полицајаца – Мила Бутине, Јосипа Милчића и Златка Шкрлеца – у општини Крњак на подручју Карловца августа 1991. године.

Као дијете био је свједок звјерстава која су починиле усташе током стварања обруча око ослобођене територије на Петровој Гори, 1942. године, што је често помињао у својим дјелима.



Оставите одговор