Дачић у Сарајеву: Заједно смо јачи, подијељени трпимо штету

Српски премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас у Сарајеву да ће Србија дати допринос стабилности у региону о чему, како је рекао, свједоче и његове последње активности. Дачић, који је учествовао на Форуму регионалне иницијативе за миграције, азил и избеглице (MARRI) у организацији Министарства безбједности БиХ, указао је да је у […]

среда, јануар 30, 2013 / 14:53

Српски премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас у Сарајеву да ће Србија дати допринос стабилности у региону о чему, како је рекао, свједоче и његове последње активности.

Дачић, који је учествовао на Форуму регионалне иницијативе за миграције, азил и избеглице (MARRI) у организацији Министарства безбједности БиХ, указао је да је у Београду недавно боравио његов хрватски колега Зоран Милановић, да је он почетком ове седмице посјетио Скопље, а да је, како је рекао, данас у Сарајеву. Такође, додао је, предсједавајући Савјета министара Вјекослав Беванда посјетиће у понедељак, 4. фебруара, Београд.

"Све су то иницијативе које доприносе релаксацији односа у региону. Имамо много заједничких интереса који нису само економског карактера. Важна је економска, али и политичка сарадња", изјавио је Дачић на конференцији за новинаре.

Он је поновио ранији став да су Србији и даље важни специјални односи са Републиком Српском, али и напоменуо да су јој једнако важни и односи са централним властима у Сарајеву.

Подвукао је и да билатерална сарадња мора бити у интересу свих, упркос проблемима и сукобима у прошлости. "Не можемо наш простор, који је ионако мали, делити на још мање делове", рекао је Дачић у неколико наврата и додао да очекује скори сусрет на највишем нивоу Србије и БиХ.

Дачић је примјетио да су, како је рекао, људи с ових простора радосни када чују да неко у Њујорку или Сиднеју говори језик разумљив у овом дјелу свијета и понашају се као "да су срели неког свог".

Агенција Анадолија извјестила је да је српски премијер упитао зашто онда на сличан начин не можемо размишљати и када смо на овим, нашим просторима. Дачић је казао да Србија подржава европски пут БиХ и додао да она заслужује да што прије добије статус кандидата и датум преговора с Европском унијом.

"Када заједно наступамо много смо јачи", указао је Дачић, додајући да "када смо мали, подељени и посвађани" само трпјети штету.

Говорећи о пријетњама из Брисела да ће бити укинут безвизни режим за земље Западног Балкана, Дачић је нагласио да би то била лоша порука. Отворено је казао да он због спремности на сарадњу и дијалог, уз остало, може имати унутрашње политичке штете и да је најмање што се треба десити то да земље ЕУ сада поново уведу визе. "Не прихватам такве мере. То би било погрешно… То је директан подстицај антиевропским снагама у региону. Уколико ЕУ мисли да уводи такве мере, мора бити спремна на дугорочне последице. Преузимају велики ризик", упозорио је Дачић, додајући да људима са Балкана требају позитивне вијести

О проблемима с лажним азилантима, Дачић је истакао да је оптимиста јер су и у ЕУ схватили неопходност координације и блиске сарадње са земљама Западног Балкана на рјешавању овог проблема.

Он је поздравио мјере ЕУ у смислу скраћивања процедура за азил, као и проглашење одређених земаља сигурним, јер се на такав начин сузбијају илегални имигранти и подсјетио да у неким земљама ЕУ лажни азиланти примају и по 700 евра мјесечно. Због толиког новца, нашалио се, и неки министри би тражили лажни азил.

Упитан да ли је на састанку у Сарајеву било ријечи о евентуалном проширењу истраге у случају Мирослава Мишковића на БиХ, а с обзиром да је он имао послове и у тој земљи, Дачић је одговорио да постоји низ споразума у оквиру сарадње двије земље и да се та сарадња одвија на нивоу безбједносних служби и криминалистичке полиције. Он је истакао да је та сарадња добра, не искључујући ни разговоре на политичкој равни са БиХ ако се за то укаже потреба.

Дачић је поновио да ће договарати свако за кога се докаже да је кривично одговоран, ма из које странке био. Премијер је казао да је Мишковић стекао богатство у доба Слободана Милошевића, али да га је значајно проширио, односно постао богатији након његовог пада. Можда ће се током истраге, рекао је, доћи и до људи из других странака, замјерајући настојања да се његова странка доведе у везу с Мишковићем.

Дачић – Радмановић: Тренд напретка у односима БиХ и Србије

Српски премијер Ивица Дачић разговарао је данас у Сарајеву са Небојшом Радмановићем и предсједавајућем Председништва Босне и Херцеговине указао на чврсту опредељеност Србије за даље развијање добросусједских односа, мира, безбједности и стабилности у региону.

Како је саопштено из кабинета предсједавајућег Предсједништва, Радмановић је истакао да „свака посјета представника двије земље, па и ова, показује тренд напретка у међусобним односима”.

Радмановић и Дачић су оцјенили да би требало наставити са посјетама и контактима представника двије земље на билатераном и мултилатералном плану, јер разговори, размена мишљења и заједничко рјешавање свих отворених питања између двије земље доприносе продубљавању пријатељских односа наших народа и грађана и уклањању присутног неповјерења из прошлости.

Дачић је упознао Радмановића са унутрашњом и политичком ситуацијом у Србији, дијалогу са Приштином и залагањима Србије за побољшање односа у региону.

Дачић и Радмановић још једном су потврдили заједничку опређељеност двије земље за европски пут и чланство у ЕУ, на чему би – како су истакли – требало убрзано радити у интересу грађана Србије и БиХ.

Како је саопштено, на састанку је разговарано о билатералним односима, унапређењу досадашње сарадње, нарочито привредне која је и до сада била на високом нивоу и која пружа бројне могућности за нова побољшања.

Наводи се и да је предсједавајући Предсједништва БиХ изразио задовољство будућом планираном посјетом Предсједништва БиХ Србији током ове године на којој би се извршила рекапитулација свих питања од интереса за двије земље и покренули механизми њиховог рјешавања.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор