Дачић: САД дала политичку подршку за примјену споразума

Премијер Србије Ивица Дачић рекао је да је Србија од Америке добила политичку подршку за примјену бриселског споразума, као и подршку за приступање ЕУ. Послије састанка са потпредсједником САД Џозефом Бајденом, Дачић је поводом најава да би ЕУ могла да изађе са својим планом за примјену ако не буде договора Приштине и Београда, рекао да […]

четвртак, мај 16, 2013 / 09:10

Премијер Србије Ивица Дачић рекао је да је Србија од Америке добила политичку подршку за примјену бриселског споразума, као и подршку за приступање ЕУ.

Послије састанка са потпредсједником САД Џозефом Бајденом, Дачић је поводом најава да би ЕУ могла да изађе са својим планом за примјену ако не буде договора Приштине и Београда, рекао да "до сада није био обичај да се излази са неким планом који до тада није био разматран".

Предсједник Владе Србије потврдио је да ће путовати у Брисел 21. маја, на састанак на коме ће главна тема бити провођење споразума са Приштином, али је истакао да кроз тај договор не смију да се провуку и теме о којима није било ријечи током преговора о Косову.

"Размотрићемо целу ситуацију и наша државна делегација ће, као и увек, бити јединствена", рекао је Дачић у Вашингтону за РТС, најавивши да ће прије одласка у Брисел одржати састанак са предсједником Србије Томиславом Николићем и првим потпредсједником Владе Александром Вучићем.

Он је истакао да се приликом примјене бриселског споразума мора водити рачуна да се не смију отварати нека питања која нису разматрана претходно, те нагласио да је оптимиста да ће се доћи до рјешења, иако ће то бити веома тешко.

"Мени се не свиђа ситуација да радне групе не могу да се договоре, па да се то ради опет на високом нивоу", рекао је Дачић.

Дачић је рекао да ће САД, уколико споразум са Приштином буде проведен на вријеме, уложити свој међународни утицај да земље чланице ЕУ донесу одлуку о датуму за почетак преговора са Србијом.

Према Дачићевим ријечима, Бајден је истакао да је Србија стуб стабилности не само на Балкану, већ и у читавој Европи.

Дачић је рекао да Србија и САД треба да граде нове односе који ће се заснивати на заједничким интересима, а не на ономе што их је дијелило у прошлости.

На састанку са Бајденом било је ријечи и о економској сарадњи, односно о повећању трговинске размјене између Србије и Америке.

Дачић се нада да ће послије ове посјете и сусрета са Бајденом, амерички инвеститори благонаклоније гледати на Србију и да ће се лакше одлучити да улажу новац.

Предсједник Владе Србије данас завршава вишедневну посјету САД састанком са директором Међународног монетарног фонда Кристин Лагард.

Дачић се сусрео са представницима водећих компанија у области ИТ технологије, као што су "Гугл" и "Епл", и најавио да ће те двије компаније доћи у Србију до краја године, што ће, како је истакао, бити посебно значајно за имиџ Србије.



Оставите одговор