Дачић: Не зна се ко има право гласа у УНЕСКО, не плаћа се чланарина
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да су у борби против учлањења Косова у УНЕСКО истина и међународни правни поредак на страни Србије, али да то не гарантује успех. „Ми настављамо борбу, али питање је да ли је међународна заједница заснована на систему праведност”, рекао је Дачић на конференцији за новинаре поводом […]
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да су у борби против учлањења Косова у УНЕСКО истина и међународни правни поредак на страни Србије, али да то не гарантује успех.
„Ми настављамо борбу, али питање је да ли је међународна заједница заснована на систему праведност”, рекао је Дачић на конференцији за новинаре поводом годину и по дана рада владе.
Дачић је рекао да ће Србија учинити све да објасни да у том процесу постоје двије врсте проблема – правни проблем, да Косово није дошло на дневни ред по препоруци УН, већ заобилазним путем и, друго, да потпада под режим прописан Резолуцијом 1244 СБ УН, те да самим тим не може имати елементе државности.
„Самим тим и међународне обавезе које Косово има по Резолуцији 1244 припадају УНМИК-у”, рекао је Дачић.
Према његовим ријечима, Косово се ни суштински није квалификовало за чланицу због односа према српском културном наслијеђу стотину година уназад.
Дачић је рекао да је притисак коспонзора чланства Косова у УНЕСКО огроман и да је усмјерен на то да земље буду уздржане, како не би била потребна стварна већина за чланство.
Како је објаснио од 58 чланица Извршног савета Унеска, 55 је гласало, а 27 је било за, што није апсолутна већина, па ни већина присутних, али је захтјев прошао због 14 уздржаних земаља.
Када је ријеч о Генералној конференцији, потребне су двије трећине гласова, али у овом тренутку се не зна ни које државе имају право гласа, јер оне земље које не плате контрибуцију губе то право.
„За сада три земље немају право гласа, а међу њима су и САД и Израел због Палестине. По најновијим извештајима, више од 20 земаља можда неће имати право гласа, а у наредним данима треба да видимо ко уопште има право гласа и како ће се утврђивати колико ја гласова потребно”, рекао је Дачић.