Да ли се замаглио Фокус?
Дневни лист Фокус јутрос се није појавио на киосцима, а јуче је штампан на неколико страна јер радници већ дуже вријеме траже да им се исплате дуговања. Власник Зоран Шаренац радницима дугује четири плате и здравствено и пензионо осигурање за 30 мјесеци. Како је Фронтал писао у понедељак, у посљедњих пар недеља ове дневне новине […]
Дневни лист Фокус јутрос се није појавио на киосцима, а јуче је штампан на неколико страна јер радници већ дуже вријеме траже да им се исплате дуговања.
Власник Зоран Шаренац радницима дугује четири плате и здравствено и пензионо осигурање за 30 мјесеци.
Како је Фронтал писао у понедељак, у посљедњих пар недеља ове дневне новине су се једва штампале, а новинари су радили на основу сталног обећања да ће им дуговања бити исплаћена. Сада се већ може рећи и да је било истинито, иначе анонимно писмо, у којем радници Фокуса објашњавају своју ситуацију, и тврде да им се пријети ако изађу у јавност са захтјевима.
То данас није потребно, јер ни Фокус није изашао (у јавност).
Буџетски бездан
Дневни лист Фокус се родио у компанији Независне новине, а касније је прешао у власништво Милорада Јањетовића, тачније компаније Тамарис. У децембру прошле године новине је преузео Прес комерц, тј. дотадашњи директор Зоран Шаренац који је тада најавио да су "пред новинама нови изазови и да ће он као нови власник са предузећем НИП Орфеј – Екстра, удруженим снагама покушати да подигне Фокус на виши ниво".
Тада је најављено и да би ускоро свјетлост дана требало да угледа и неколико нових наслова међу којима и књига "Разговори са Ратком Младићем", аутора професора Рајка Долечека.
Са нестанком Фокуса, продубљен је бездан у који одлази буџетски новац, који му је као "помоћ медијима" додјељивала Влада РС. У јулу прошле године Фокус је добио 200.000 КМ из буџета за подршку пројекту „Развој Српске, реформа ПИО“. Влада РС била је покровитељ Фокусове манифестације "Избор најменаџера".
Паре, само паре
Како се ништа не дешава случајно на убогом медијском небу Републике Српске, изгледа да је и ситуација са Фокусом резултат борби птица грабљивица око изнемогле лешине, зване буџет РС.
Поменута манифестација "Избор најменаџера" је спонзорисана из једног министарства, а поред тога, недавно је Фокус путем анкете бирао и нај-министра – што такође није радио из хобија и новинарске знатижеље, него "по плаћеној наруџби". Такође, поједина министарства у Влади РС имају потписане уговоре са новинама, за издавање "специјалних додатака" дневним листовима, а и то кошта, око 10-20 хиљада КМ мјесечно.
Многи су били убијеђени да је писмо које је кружило већ одавно по редакцијама медија у Бањој Луци, дјело из менаџмента конкурентских новина, те ни Фронтал.СРБ није обраћао пажњу на исто, док ситуација у Фокусу није дошла до нивоа отежаног изласка, а затим и неизласка. Дакле, један дио новца грађана Републике Српске се слијевао Шаренцу (плус донације за Екстра магазин), а тај новац би и други радо видјели као донацију за своје измишљене и безвриједне пројекте.
Jeр, куповали их ви или не, на киосцима у РС јутрос редовно стоје и Независне и Глас Српске, на чијем је сајту пак главна вијест да "Фокуса, којег нико куповао није" – више нема.
Dakako, čim je to Mića Janjetović prodao, ne valja to ništa..
Па и нису неке новине. Као ни Глас и Независне.
Zna li iko ko je i odakle je taj Šarenac, otkad je novinar i kako da od vlade dobija tako masne napojnice a radnike ne plaća?
Novine su mu smeće, reketaške izgleda.
Kupio je C5 od tih para, razvozio je novine i pisao tekstove dužine prosječnih čitulja. On je prihvatio da bude Bojan Golić u novinarstvu, kao onaj u bankarstvu. Tako će i proći. Niže od džabe. Pitajte Džerija i Gajića kakav je mali. Da li puši i kome.. Kohiba ne. Kita da.
Sada će zamagliti do kraja i Bel televizija. Ugasite to, bolan i Simića i sve što ruži javni prostor. Kome to treba. Pa čak ni ovakvom SNSD-u ne čini uslugu. Sisaju ih i kada ne treba.