Да ли ће плоче са сарајевске Вијећнице бити уклоњене због граматике?

Упоредо са захтјевом Делегације Европске Уније да се уклоне увредљиве плоче са улаза у сарајевску Вијећницу, пред њено отварање институције државе БиХ и Града Сарајево, покренуле су причу о надлежности над објектом. Када су представници ЕУ образложили да је њихов главни партнер на пројекту обнављања Вијећнице било Министарство цивилних послова БиХ, јасно су одредили да […]

четвртак, август 7, 2014 / 00:06

Упоредо са захтјевом Делегације Европске Уније да се уклоне увредљиве плоче са улаза у сарајевску Вијећницу, пред њено отварање институције државе БиХ и Града Сарајево, покренуле су причу о надлежности над објектом.

Када су представници ЕУ образложили да је њихов главни партнер на пројекту обнављања Вијећнице било Министарство цивилних послова БиХ, јасно су одредили да је држава једини саговорник на ову тему. Том приликом прецизирали су да постоје три корисника простора Вијећнице, али да држава одлучује о објекту, будући да се ради и о националном споменику.

Упркос томе, захтјев ЕУ није испуњен, а увредљиве плоче нису скинуте ни до 28. јуна 2014. када је главни дио церемоније обиљежавања стогодишњице Сарајевског атентата, одржан управо у аули овог објекта.

Међутим, ових дана би се коначно могло открити ко је заправо надлежан да скине плоче са улаза у национални споменик БиХ.

Иза приче о скидању двије „историјске“ плоче овога пута не стоји захтјев ЕУ да се исправи оно што вријеђа цијели један конститутивни народ. Повод за евентуално уклањање су, вјеровали или не, правописне и граматичке грешке.


На плочи са поруком на бошњачком језику, на датуму недостају тачке и нема размака између године. Са друге стране, на енглеској варијанти цијела конструкција је неправилна, прецизније, порука са бошњачког преведена је на енглески у буквалном смислу.

Енглески превод бошњачке фразе „Не заборавите, памтите и опомињите!“ изазива невјерицу код многобројних туриста који посјећују национални споменик, и који у шали препричавају босанску писменост.

У Туристичкој заједници Кантона Сарајево, институцији која је покренула причу о замјени плоча, упозоравају да овако ружна слика представља БиХ у свијету који је уложио огромна средства да Вијећници врати стари сјај.

Ко ће донијети одлуку да се скину плоче и уклоне грешке и даље је нејасно. У наредном периоду остаје да видимо да ли ће граматика надјачати увреде нанијете цијелом једном народу.



Оставите одговор