Црна Гора: Српски књижевници у егзилу
Представници Књижевне трибине "Ријеч", која окупља српске пјеснике у Црној Гори, оцијенили су да је политичка, медијска и културна цензура потпуно одстранила српског пјесника и српску књижевност са јавне сцене у Црној Гори. Чланови "Ријечи" су истовремено изразили протест због дугогодишњег стања својеврсног апартхејда или гета у коме се налазе. "Више од 10 година, након […]
Представници Књижевне трибине "Ријеч", која окупља српске пјеснике у Црној Гори, оцијенили су да је политичка, медијска и културна цензура потпуно одстранила српског пјесника и српску књижевност са јавне сцене у Црној Гори.
Чланови "Ријечи" су истовремено изразили протест због дугогодишњег стања својеврсног апартхејда или гета у коме се налазе.
"Више од 10 година, након драматичне подјеле на политичкој сцени Црне Горе, српски писци, српски језик и српска књижевност налазе се у егзилу. Књижевност која се ствара на српском језику прећутана је, скрајнута на маргину, минимизирана и под константним обликом цензуре", наведено је у саопштењу "Ријечи".
Представници "Ријечи" су истакли да медијску цензуру српске књижевности "арогантно и константно" проводе Јавни сервис и дневни лист "Побједа", односно гласила која финансирају грађани, а самим тим и српска популација у Црној Гори, што значи и српски писац.
"Поништавањем идентитета и интегритета српског народа, српског језика и српске књижевности, дежурна идеолошка цензура створила је и ствара нови, једнозначни, искључиво црногорски културно-државни простор, очишћен од српског имена", закључили су представници "Ријечи".
Потписници саопштења "Ријечи" су Гаро Јовановић, Милица Краљ, Ђорђе Брујић, Бећир Вуковић, Ранко Јововић и Перивоје Поповић. Међу потписницима су и Веселин Ракчевић, Новица Ђурић, Желидраг Никчевић, Ранислав Ачковић, Трипко Драганић, Божо Вучић и Драшко Вулевић.