Црна Гора против насиља: Наравно, одмах прича о разоружавању и броју цијеви у посједу грађана
Према подацима Министарства унутрашњих послова, у Црној Гори легално је наоружано око 68.000 грађана, у чијем се власништву налази више од 100.000 комада оружја, саопштио је потпредсједник Независног синдиката полиције Црне Горе Ђорђије Вукићевић.
Највећи број убистава се почини нелегалним наоружањем, али се по агенди, након шока који у јавности изазове масакр попут посљедњег на Цетињу, са засад десет мртвих особа, све се преломи на легалним посједницима наоружања, што и потврђују ријечи надлежне особе у Црној Гори. (прим. Фронтал.РС.)
"Са друге стране, процјене су да грађани у илегалном посједу имају најмање 40.000 или чак и више од 100.000 комада оружја. Оволико наоружање грађана изискује озбиљну анализу и реакцију надлежних институција", оцијенио је Вукићевић.
Он каже да оружје које се налази код лојалних грађана није опасност ни за кога у држави, већ је опасност оружје које се налази у илегалном посједу.
Он је саопштио и податак да је Црна Гора на трећем мјесту у свијету по броју оружја које се налази код грађана , што би требало би да забрине цијело друштво, посебно надлежне институције, јер се поставља питање колико је оружја у илегалном посједу, преносе црногорски медији.
Црна Гора је 2015. године донијела Закон о оружју, подсјећа Вукићевић, који је усаглашен са законодавством ЕУ, и од те године траје акција "Поштуј живот, врати оружје".
Упркос свакодневном одузимању илегалног оружја у забрињавајућим количинама, они који су са друге стране закона ће, према ријечима Вукићевића, на овај или онај начин доћи до оружја, па је, истиче, потребно пооштрити казне.
"Казне су изузетно ниске и крећу се од три мјесеца до осам година затвора, што се изриче за екстремна дјела и ријетке су у Црној Гори. Али имали смо и ситуацију да се за то дјело изричу казне које су испод минимума и гдје се пролази само са опоменом", објашњава он.
Предсједник Владе Милојко Спајић најавио је пооштравање критеријума за добијање оружја, али и казне за нелегално посједовање и ношење оружја.
"Размотрићемо све модуле чак и потпуну употребу оружја и то долази у обзир, ово је трагедија гдје морамо да се запитамо ко све може да има оружје, и спортско и ловачко разумијемо, али критеријуми се морају пооштрити", казао је Спајић.