Црна Гора ће контролисати туристе на изласку из земље

Туристима који излазе из Црне Горе од ове године је потребна потврда о пријави боравка, што прави велику конфузију на граници, пишу Дневне новине. И хотелијери и гости су зачуђени тим прописима, јер их нико није обавијестио о новој обавези, Надлежни сматрају да се беспотребно туристи задржавају на граници, али још не предузимају конкретне акције […]

уторак, јун 19, 2012 / 19:56

Туристима који излазе из Црне Горе од ове године је потребна потврда о пријави боравка, што прави велику конфузију на граници, пишу Дневне новине.

И хотелијери и гости су зачуђени тим прописима, јер их нико није обавијестио о новој обавези,

Надлежни сматрају да се беспотребно туристи задржавају на граници, али још не предузимају конкретне акције да се то заустави.

Потврду о пријави боравка туристима је дужан да изда власник смјештаја у којем су боравили.

"Црногорски законодавци смислили су нови начин ‘малтретирања’ гостију, овај пут на изласку из земље, за разлику од ранијих година када их је на улазу чекало плаћање контроверзне еколошке накнаде која је недавно укинута", наводе Дневне новине.
Суштина правилника који је донијело Министарство унутрашњих послова је да се сваки туриста који борави дуже од седам дана у Црној Гори мора пријавити полицији у мјесту у којем борави.

Контрола преласка на границама је законска обавеза, али то што се тражи потврда о пријави боравка може се тумачити као жеља државе да на непрописан начин контролише да ли је туристима наплаћена боравишна такса. За контролу наплате таксе су задужени пореске службе, а не полиција.

Економска аналитичарка Силвана Ђурашевић је објаснила да туриста са пријавом боравка нема ништа, јер ако је прописана обавеза да се кориснику смјештаја изда картон о боравку, то опет треба да уради станодавац.

"Непозната ми је пракса да контрола на граничним прелазима из Црне Горе тражи туристима потврду о пријави боравка приликом напуштања земље. Ако то чине, ради се о додатном разлогу да туристима искомпликују одмор", навела је она.

Ђурашевић сматра да је у питању начин да се испегла немоћ система да се нерегистровани смјештај уведе у легалне токове. "Није упутно да се то ради преко леђа туриста, од којих очекујемо да нам поново дођу", рекла је она.



Оставите одговор