Црква одустаје од градње на предвиђеном мјесту у Борику
Владика Јефрем не инсистира да се храм гради на зеленој површини, већ је спреман на компромис. Након што је Скупштина, захваљујући гласовима СНСД, одбила Грађанску иницијативу за Борик и петицију 5.110 Бањoлучана који траже да се на зеленој површини не граде ни храм ни било шта друго, представници Цркве нису се оглашавали. На њихову иницијативу […]

Владика Јефрем не инсистира да се храм гради на зеленој површини, већ је спреман на компромис.
Након што је Скупштина, захваљујући гласовима СНСД, одбила Грађанску иницијативу за Борик и петицију 5.110 Бањoлучана који траже да се на зеленој површини не граде ни храм ни било шта друго, представници Цркве нису се оглашавали. На њихову иницијативу покренута је измјена регулационог плана која је изазвала праву буру.
Став владике Јефрема, који се ријетко оглашава у јавности, пренио нам је предсједник Скупштине Будимир Балабан, иначе у животу Цркве цијењен кроз мисију доброчинства.
– Разговарао сам са владиком и мој закључак је да Црква не жели сукоб са грађанима, јер Црква је народ који је чини и који јој припада. Црква и вјерници желе да у Борику буде изграђен храм и ту нема ништа спорно, али Црква није искључива у вези локације – каже Балабан.
Он сматра да је проблем то што је у процедури измјене регулационог плана изостављена анализа локација за изградњу храма и на основу ње понуђено рјешење које би уважило потребе и Цркве и грађана.
-Предложили смо да Скупштина подржи Грађанску иницијативу и усвоји закључак којим би градоначелника и Одјељење за просторно уређење задужила да прибаве анализу локација, али за то није било слуха – каже Балабан.
Ову идеју ДНС- а подржао је владика Јефрем.
– Црква тражи од Градске управе да у Скупштину не упућује приједлог одлуке о измјени регулационог плана све док анализом не буде одређена локација за изградњу храма и парохијског дома у Борику – наводи Балабан.
У Грађанској иницијативи жале што се Црква увлачи у сукоб грађана и власти.
– Најодговорнији за сукоб су градоначелник и Градска управа који искључују грађане из доношења одлука о њиховом животном окружењу, иако је 5.110 људи рекло да жели да сачува зелену површину – истиче Миодраг Дакић.
Пратећи објекат
У јавности се нагађало шта је објекат од преко 1.000 квадрата поред храма.
– У питању је парохијски дом који чине канцеларијски простор, сала за састанке вјерника и службени станови у којима ће становати свештеници за вријеме службовања у парохији – каже Балабан.