Човјек за све: Божидар Ђелић потпредсједник ЕБРД?

Бивши потпредсједник Владе Србије Божидар Ђелић успјешним наступом у Еврoпској банци за обнову и развој (ЕБРД) позиционирао се за мјесто потпредсједника те важне међународне финансијске институције, објавио је лондонски Фајненшл тајмс (ФТ). У једном од водећих свјетских пословних дневника ФТ, у осврту на управо завршене изборе за предсједника ЕБРД, наведено је како је Ђелић „импресионирао […]

недеља, мај 20, 2012 / 13:22

Бивши потпредсједник Владе Србије Божидар Ђелић успјешним наступом у Еврoпској банци за обнову и развој (ЕБРД) позиционирао се за мјесто потпредсједника те важне међународне финансијске институције, објавио је лондонски Фајненшл тајмс (ФТ).

У једном од водећих свјетских пословних дневника ФТ, у осврту на управо завршене изборе за предсједника ЕБРД, наведено је како је Ђелић „импресионирао учеснике тог процеса, што га потенцијално позиционира за мјесто потпредсједника те банке„.

У трци за предсједника ЕБРД побиједио је представник Велике Британије Сума Чакрабатрија. Србија је ове године први и пут имала привилегију да понуди кандидата за предсједника једне велике финансијске инситуције као што је ЕБРД.

Ђелић, који је био кандидат Србије, раније је рекао да се тиме Србија први пут појавила на великој сцени међународних финансија и тако пробила лед у великим финансијским институцијама.

Ко је тај Ђелић?

Српској јавности први пут је постао познат након петооктобарскоих промјена, када је доведен за министра финансија. Прије тога "прославио" се као савјетник за макроекономске реформе и транзицију прво у Пољској, а затим и Русији, почетком деведесетих. Треба напоменути да су му то били први озбиљни послови (не рачуна се прање судова за вријеме студирања у Паризу) те да се до тада експресно школовао:

Дипломирао је 1987. године на француској пословној школи „Hautes Etudes Commerciales“ и париском Институту политичких наука. Магистрирао је економију на Високој школи друштвених наука, 1988. године, као и државну управу (МПА) на Универзитету Харвард, Џ.Ф. Кенеди школа владе, 1991. годинe.

Не треба напомињати да је вријеме његових савјетовања у Пољској и Русији било вријеме највећег економског распада које ове земље памте.

Заједно са са Мирољубум Лабусом и МлађаномДинкићем био пројектант српских економских реформи, премда ни један нису имали потребне квалификације: Лабус је изабран за министра економских односа, иако је био на економском факултету био предавач на предмету Основи економије, а као главну Динкићеву препоруку за мјесто гувернера НБС премијер Ђинђић је истакао борбу против Милошевића и аминовање ММФ.

Све у свему, подобност у међународним монетарним институцијама, ефикасно извршавање задатака у уништавању економија источноевропских земаља, као и службовање код Џефрија Сакса (друга половина фирме Голдман и Сакс, окривљени за шпекулације у којим је Грчка доведена на руб пропасти) главна су Ђелићева препорука за вјечита намјештења у разним приликама, па осим што ће бити консултант за реформе у Египту, не треба бринути за његова запослења у међународним институцијама.



0 КОМЕНТАРА

  1. A, sta ti to ex znas o ovome covjeku da je nesto pohvalno, osim da je majstor Kvaris ? Gdje ga posalju gazde na intervenciju tu vise trava ne nice. Kada se vratio u zemlju iz Francuske za vrijeme petooktobarskih desavanja nije imao nista osim tetkinog kauca.
    Koliko takvih neljudi je opeljusolo Srbe: Svilanovic Tetkin kauc, Dinkic, …obelezeni i njegove vlade, firer i njegove vlade…

  2. Читајући овај текст, падоше ми на памет неке лекције из, својевремено „Одбране и Заштите“.
    О специјалним ратовима,и „дресури“ оваквих типова да у датом моменту дјелују против свог народа или региона одакле долазе…,

    И ово је класични уџбенички пример. По мени су већи проблем они који након свега већ виђеног и даље верују у „способност и генијалност“ ових, и сличних сервираних пицопјеваца.

    Класични криминалци, нарко босови…, су мали мишеви у односу на ове, и оне који стоје иза њих!

Оставите одговор