Човић који није знао: Јукића притискала СДА, његова грешка се мора исправити

Хрватски члан Предсједништва БиХ Драган Човић истиче да се мора исправити грешка направљена усвајањем Јединственог програма обраде података пописа становништва у БиХ, као и да сматра да су кадрови СДА у Савјету министара БиХ вршили притисак на директора Агенције за статистику БиХ Велимира Јукића да донесе такву одлуку.

четвртак, јун 2, 2016 / 14:13

Хрватски члан Предсједништва БиХ Драган Човић истиче да се мора исправити грешка направљена усвајањем Јединственог програма обраде података пописа становништва у БиХ, као и да сматра да су кадрови СДА у Савјету министара БиХ вршили притисак на директора Агенције за статистику БиХ Велимира Јукића да донесе такву одлуку.

Човић, који је и лидер ХДЗ-а БиХ, каже да није знао да ће Јукић – члан његове странке донијети одлуку о усвајању Јединственог програма обраде података пописа становништва и не вјерује да је Тужилаштво БиХ вршило притисак на Јукића.

Он је потврдио да је на тај начин прекршен седам дана раније постигнут договор представника Републике Српске, Федерације и БиХ, на шта је упозоравао и српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић.

"Грешка је учињена и мора се исправити. На директно питање да ли сам знао да ће Јукић то објавити тај дан, нисам био ту и апсолутно нисам знао. Без обзира на то шта ја мислим о методологији, сматрам да треба више слуха. Пред ту одлуку смо имали разговоре између странака и договорили смо динамику шта све треба чинити до 1. јула, када истиче рок за објављивање резултата пописа", рекао је Човић синоћ за Радио-телевизију Републике Српске.

Он тврди да су, ипак, спекулације оно о чему се данима расправља – шта ће бити објављено као резултат пописа јер су, сматра, подаци тајни.

Човић сматра исхитреном Иванићеву изјаву да су му хрватски и бошњачки члан Предсједништва БиХ радили иза леђа и истиче да то не одговара стварности.

"У Предсједништву БиХ би требало инсистирати на јединственом дјеловању", истакао је Човић.
Он сматра да не би смјело да буде прегласавања у Предсједништву БиХ јер ће то изазвати дуге расправе и покретање процедура заштите виталног националног интереса, што не може бити добра пракса.

Човић је рекао да је партнерство СДА и Савеза за промјене веома јако и да се он том партнерству, као таквом, само прикључио и врло професионално одрађује то што је прихватио.
"Вјерујем да ће они између себе наћи рјешење", рекао је Човић, преноси Срна.



Оставите одговор